Windows 10 bundan sonra yılda yalnızca bir büyük güncelleme alacak


Microsoft yakında, geçici olarak Windows 10 20H2 olarak adlandırılan işletim sisteminin geleneksel sonbahar güncellemesini yayınlayacak. Bundan sonra, 21H1 adlı geleneksel yay güncellemesinin yayınlanması bekleniyordu. Ancak, ağda, Microsoft’un işletim sistemi güncellemeleri için yeni bir zamanlamayı dikkate alarak tüm hızıyla devam ettiği bilgisi ortaya çıktı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bu, WindowsLatest tarafından kendi kaynaklarına referansla bildirilmiştir.

Yeni Windows 10X platformunun başlangıçta 2020 sonbaharında RTM’nin (Üreticilere Yayınlanma) son aşamasına gitmesi gerekiyordu. Ve Windows 10 21H1 için benzer bir RTM sürümü 2021 baharında hazırlanacaktı. Ancak, Windows 10X’in piyasaya sürülmesi ertelendi, bu platformu Nisan-Mayıs 2021’e kadar görmeyeceğiz.

Bu bağlamda Microsoft, standart Windows 10’un bahar güncellemesini daha sonraki bir tarihe ertelemeye karar verdi. Kaynağa göre, yüksek olasılıkla, Windows 10’un hiçbir “yay sürümü” olmayacak. Ve Microsoft, önceki sürümler yerine yılda iki kez Windows 10 güncellemelerine geçecek.

Sonuç olarak, 21H1 adı verilen sürüm (2021’in ilk yarısı anlamına gelir) 21H2 kisvesi altında (2021’in ikinci yarısı) piyasaya sürülecek. Ancak Windows 10’un bahar sürümüyle sıradan kullanıcılara ulaşması gereken aynı işlevler ve yeniliklerle.

Alt satır aşağıdaki gibidir. Microsoft, tek ekranlı cihazlar için yeni modüler Windows 10X’in ilk önizlemesini 2021’in ikinci çeyreğinde yayınlayacak ve daha sonra çift ekranlı cihazlar için Windows 10X bekleniyor. 2021’in ikinci yarısında Microsoft, standart Windows 10 işletim sistemi için büyük bir işlevsel güncelleme 21H1 / 21H2 yayınlayacak.

Windows 10, bir milyardan fazla kullanıcısıyla 5 yaşına girdi

29 Temmuz 2020’de Windows 10, 5 yaşına döndü. Bu işletim sistemi 2015 ortalarında piyasaya sürüldü. Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme olarak sunuldu. Bu numarayı kullanarak Microsoft, o sırada yeni işletim sisteminin aktif kullanıcı sayısını çok hızlı bir şekilde artırmayı umuyordu. 2-3 yılda 1 milyara kadar! Ama işe yaramadı. Microsoft, yalnızca bu yıl gıpta edilen bir milyara ulaştı.

Microsoft ayrıca Cortana ses asistanıyla başarısız oldu. Zaten unutulmuş Windows Phone mobil platformundan hareketle, Apple’ın Siri ve Google Asistanı ile ciddi şekilde rekabet etmesi gerekiyordu. Aslında sistem, Microsoft’un kullanıcılara çok gayretli empoze etme girişimleri, örneğin Cortana’yı Başlat menüsü arama çubuğuna ekleyerek PC platformunda kök salmadı.

Ancak Edge tarayıcısıyla her şey o kadar da kötü değil. Chromium motoruna geçtikten sonra, yavaş da olsa gerçekten popülerlik kazanmaya başladı.

Windows 10 güncellemeleri ile her şey bir şekilde iyi değil. Ekim 2018 güncellemesine bir örnek olarak, akılda kalan yeni bir durum. Çok sayıda hata ve sebep olduğu sorunlar nedeniyle dağıtımı durdurulmak zorunda kaldı. Mevcut Mayıs ayı da sorunsuz geçmedi. Genel olarak Microsoft, stratejisini değiştirecek ve Windows 10’u yılda iki kez değil, yalnızca bir kez güncelleyecek. Bu tür güncellemelerin daha kapsamlı bir şekilde test edileceği ve kurulumlarından kaynaklanan sorunların azalacağı umulmaktadır.

.

microsoftpencereler 10Windows 10 büyük güncellemeleriWindows 10 güncelleme stratejisiWindows 10 güncellemeleri