WearOS, donanım hızlandırmalı saat yüzeyleri için destek kazandı


Dün, oradaki tüm Apple meraklıları için harika bir gündü. Şirket, iPhone’lar, Mac’ler ve Saatler için bir dizi yeni özellik duyurdu. İkincisi, watchOS güncellemesi aracılığıyla bir dizi yeni özellik aldı. Bu özellikler, Apple’ın etki alanını daha az gelişmiş yazılımlara sahip diğer şirketler üzerinde tutmasına olanak tanıyacak. Samsung gibi bazı şirketler, giyilebilir cihazlarının donanım ve yazılımlarını kontrol ederek benzer bir strateji uygularken, OEM’lerin büyük çoğunluğu Google’ın WearOS’unu kullanıyor. WatchOS 7’nin büyük tanıtımını yapan şirket, WearOS’un daha pürüzsüz saat yüzlerini nasıl destekleyeceğini özetlemeye karar verdi. WatchOS tarafından sunulan yeni özelliklerden biri, saat yüzleri için birden çok özelleştirme özelliğiydi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Android’in geliştirici web sitesindeki yeni bir destek sayfasına göre, WearOS platformu, her saniye hareket edenin aksine, akıcı ikinci el gibi animasyonlara sahip saat yüzleri sunacak. Giyilebilir Destek Kitaplığı sürüm 2.7.0 sayesinde geliştiriciler, daha önce donanım hızlandırmaya yalnızca WearOS uygulamalarında izin verilen saat yüzleri için donanım hızlandırmayı kullanabilir. Bu yeni destek, tüm geliştiricilerin daha akıcı animasyonlardan ve pil ömrü iyileştirmelerinden yararlanmak için saat yüzlerini değiştirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Geliştiriciler neden donanım hızlandırmalı tuvali kullanmalıdır?

Çoğu durumda, saat kadranı, donanım hızlandırmalı bir tuval kullanılırken daha yüksek bir kare hızında oluşturulacaktır. Daha yüksek kare hızlarında, animasyonlar ve geçişler göze daha yumuşak görünecektir. Bu faydalar, tüm kullanıcılar için apaçık olacaktır. Donanım hızlandırmalı tuval kullanan geliştiriciler, saat yüzünüzle ilgili daha fazla UI performans verisine de erişebilir. Örneğin, kullanıcılar, donanım hızlandırmalı tuvali kullanırken yalnızca UI performansını ölçme bölümündeki ayrıntılı çerçeve bilgilerine erişebilirler.

Google'dan Smartwatches Wear OS

Artık platformdaki mevcut izleme yüzeylerini iyileştirmek geliştiricilere kalmış. Umarım platform, Apple’ın teklifine uyacak kadar olgunlaşmaya devam eder. Birçok şirket şık akıllı saatler sunarken, işletim sistemi hala yetersiz. 2018’deki son güncelleme geldiğinden beri WearOS için yeni bir güncelleme bekliyorduk. Ancak şimdiye kadar Google, bu platformun destekçileri için henüz iyi bir haber getirmedi.

WearOS saatinizin yeni özelliği kullanıp kullanmadığını geliştirici seçeneklerinden kontrol edebilirsiniz.

  1. Wear OS cihazında, Ayarlar> Geliştirici seçenekleri’ne gidin.
  2. GPU profili oluşturmada hata ayıklamayı etkinleştirin.

    Bu seçenek, o yüzey için GPU işlemenin her aşamasında harcanan süreyi göstermek için görünür yüzeylerin üstüne (her yüzey için bir tane) bir kaplama çizer.

  3. Cihazda, saat yüzünüze geri dönün.
  4. Saat yüzünüz donanım hızlandırmalı tuval kullanıyorsa, saat yüzünüzün oluşturulmuş her çerçevesi için yeni bir çubuk (sağdan sola hareket eden) görürsünüz.

.

akıllı saatandroidgoogleWearOSWearOS cihazlarıWearOS güncellemesiWearOS platformu