Spotify, Epic, Tinder vb. Apple App Store’a karşı çıkmak için güçlerini birleştiriyor


Spotify, Match Group (Tinder’ın ana şirketi) ve Epic Games (Fortnite geliştiricisi) dahil olmak üzere Apple’a karşı bir grup şirket ortaklaşa kar amacı gütmeyen bir “App Fair Alliance” kuruluşu oluşturdu. Bu kuruluşun amacı, Apple’ın App Store politikasına itiraz etmek için yasal ve düzenleyici eylemleri savunmaktır.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


apple uygulama mağazası

Apple% 15 ila% 30 komisyon alıyor uygulamalar için uygulama içi ödeme sistemini kullan. Ayrıca, Uygulamalar, App Store’da görünmeleri için bu kurallara uymalıdır. App Store, tüketicilerin yerel uygulamaları indirmesine olanak tanır. Ayrıca, uygulamaları iPhone’da çalıştırmanın tek yolu budur. TBu uygulamalar bazı geliştiricilerin eleştirilerine ve bazı davalara yol açmıştır.

The App Fair Alliance, Washington DC ve Brüksel merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluş, Apple’ı politikalarını değiştirmeye zorlamak için yasal değişiklikleri savunmayı planladığını söylüyor. Epic, Match ve Spotify’a ek olarak, kuruluşun diğer üyeleri arasında Basecamp, Blix, Blockchain.com, Deezer ve Tile gibi küçük şirketler yer alıyor. Ayrıca, Avrupa’dan, Avrupa Yayıncılar Konseyi, Avrupa Haber Medyası ve Protonmail’den geliştiricileri de içerir.

App Fair Alliance daha fazla geliştiriciyi işe alıyor

Örgütün temsilcisi Sarah Maxwell, fintech şirketi Blockchain.com ve Hillary Clinton kampanyalarında çalıştı. Organizasyonun “işlerin değişmesi için umut olmadığı” için kurulduğunu söyledi. Organizasyon, hedefine ulaşana kadar daha fazla geliştirici işe almaya devam edecek.

Bir röportajda “Epic ve Spotify gibi büyük isimlerin organizasyona katılması harika olsa da, sadece onlar adına konuşmuyoruz” dedi.

Epic, Kaliforniya’daki ABD Federal Mahkemesi’nde tekel olduğu iddiasıyla Apple’a dava açarken, Spotify, Avrupa Birliği’nde Apple’a karşı bir antitröst şikayetinde bulundu.

Perşembe günü organizasyon ayrıca planın gerektirdiği 10 “App Store İlkesini” listeledi, “Geliştiricilerin adil olmayan, mantıksız veya ayrımcı ücretler veya gelir paylaşımı ödemesi gerekmemelidir” dahil.

Açıkçası, Apple’a ve App Store politikalarına yönelik şikayetler hız kazanıyor. Son zamanlarda, Amerikalı geliştirici Blix, Apple App Store’da haksız rekabet olduğunu söyleyerek AB Antitröst Komiseri Margrethe Vestager’a yazdı. AB’nin derinlemesine bir soruşturma başlatacağını umuyor. Blix’in şikayeti, Vestager’ın App Store’u ve mobil ödeme sistemi Apple Pay’i araştırdığı sırada gelir. Bazı geliştiricilere göre, Apple’ın politikaları, Apple hizmetlerine avantaj sağlamak için var.

.

App Store PolitikasıApple App StoreApple App Store Politikasıelmauygulama mağazası