SMIC, temel üretim ekipmanlarını ve önemli yedek parçaları “stokluyor”


ABD ile Çin arasındaki mevcut gerilim, imalat endüstrisinde çok fazla kaosa neden oluyor. ABD, Çinli üreticileri yasaklıyor ve şu anda herhangi bir Çinli üretici için kesinlik yok. Birkaç hafta önce, ABD’nin varlık listesine SMIC’yi (Çin’in en büyük çip dökümhanesi) dahil edebileceğine dair haberler vardı. Şimdi, Çin’den gelen raporlar, SMIC’in bazı ilgili yedek parça ve ekipmanları stokladığını iddia ediyor. Rapor, SMIC’in bunu ABD’nin ihracat kısıtlamalarını sıkılaştırmasının etkisini azaltmak için yaptığını iddia ediyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Huawei, TSMC'den SMIC'e geçecek

Ayrıca, SMIC diğerleriyle işbirliği yapmaktadır. Çinli çip üreticileri bu tür parçalar için ortak bir rezerv oluşturacak. Rapora göre, bu elektronik parçalar için halihazırda merkezi bir depo var. Ek olarak, bir iç kaynak, SMIC’in Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’daki üst düzey tedarikçilerden tedarikinin ölçeği 2020’deki tam yıllık talebi aştı. Satın alma kalemleri arasında dağlama, litografi ve gofret temizliği yer alıyor.

Şirket ayrıca, sarf malzemelerinin yanı sıra test makineleri gibi diğer ekipmanları da tedarik ediyor. Raporlara göre şu anda sahip olduklarından, bir yıldan fazla bir süre üretimi sürdürebilir.

Söylentiler, SMIC’in ABD tarafından yasaklandığını iddia ediyor.

Daha önce, ABD Ticaret Bakanlığı’nın SMIC’e ihracat kısıtlamaları getirdiği haberleri vardı. Ancak daha sonra SMIC, şirketin bu tür resmi haberleri almadığını söyleyerek haberi resmi olarak yalanladı. Şirket, SMIC’in yalnızca sivil ve ticari son kullanıcılar için ürün ve hizmetler sağladığını yineledi. Şirketin Çin ordusuyla hiçbir ilgisi yok ve herhangi bir askeri son kullanıcı için çip üretmiyor.

İkinci çeyrek mali raporu, 2020’nin ikinci çeyreğinde SMIC satışlarının 939 milyon dolar olduğunu, aylık bazda% 3,7 ve yıllık bazda% 18,7 artışla 939 milyon dolar olduğunu gösteriyor. 2020’nin ikinci çeyreğinde brüt karı, bir önceki aya göre% 6,4 ve yıllık% 64,5 artışla 249 milyon dolar oldu. SMIC 14nm yongaların riskli seri üretimi çoktan başladı. SMIC’in 14 / 28nm gelişmiş üretim süreçleri, toplam üretiminin% 9,1’ini oluşturmaktadır. Şu anda SMIC müşterilerinin dörtte biri Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Mevcut rapor doğru olsun ya da olmasın, kesin olan bir şey var, Çinli üreticiler şaşkın. Şimdiden “yağmurlu bir gün” planlıyorlar. Kimse gafil avlanmak istemiyor, sessizce hazırlık yapıyorlar. Çinli şirketler, ABD’nin çekirdek üretim teknolojilerindeki kontrolünü aşmak için çok çalışıyor. Böyle bir şey olursa sektörde yeni bir boyut göreceğiz.

.

SMICSMIC ÇinSMIC dökümhaneSMIC yasağıYarıiletken Üretim Uluslararası Şirketi