Sharp, Apple’ın iPhone LCD Panellerinin Ana Tedarikçisi Olacak


CBN’nin bildirdiğine göre, Sharp geçen ayın sonunda Japan Display Corporation’ın (JDI) Hakusan fabrikasını satın almasının ardından, dün Apple Sharp’tan iPhone panellerinin üretimini artırmasını istedi. Yani Hakusan fabrikası bu yıl içinde yeniden başlayacak.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Dürüst olmak gerekirse, Sharp henüz yanıt vermedi. Ancak Apple’ın bu yıl Sharp’a daha fazla panel sipariş edeceğini düşünmek için her türlü neden olduğunu düşünüyoruz.

Qunzhi Consulting’in baş analisti Chen Jun, bugün Sharp’ın gelecekte iPhone’lar için en büyük LCD (sıvı kristal) ekran tedarikçisi olacağını ve B2B işini artırmaya devam edeceğini söyledi.

iPhone SE LCD panelleri

28 Ağustos’ta Sharp, JDI Baishan fabrikasını satın almak için 390 milyon $ harcayacağını duyurdu.

Apple’ın en yeni iPhone 11 serisi şu anda LCD ve OLED ekranlar kullanıyor. 5.8 inç iPhone 11 Pro ve 6.5 inç iPhone 11 Pro Max OLED ekranlar kullanırken 6.1 inç iPhone 11 LCD paneller kullanıyor.

Birçok kez bildirdiğimiz gibi, Apple’ın yeni nesil iPhone 12 serisinde dört model yer alacak. Güncel haberlere göre serideki dört modelin tamamı OLED ekranları kullanacak.

Bu bağlamda Chen Jun, Apple’ın önümüzdeki üç ila beş yıl içinde LCD ekranlı bir akıllı telefon ürününü (iPhone SE?) Elinde tutacağını söyledi.

Şu anda LGD, JDI ve Sharp, Apple iPhone’lar için ana LCD ekran tedarikçileridir. Bununla birlikte LGD, önümüzdeki yıl Apple’a OLED ekranlar tedarik edecek ve böylece LCD ekran tedarikçileri listesinden çıkacak.

Sharp, “likit kristallerin babası” olarak şu anda yalnızca 4,5 nesil OLED üretim hattına sahip. Dolayısıyla, LCD işi ana kısmı işgal edecek.

JDI, iPhone SE’nin LCD Panellerinin Özel Tedarikçisiydi

Bundan önce, Apple’ın yeni SE serisi iPhone için gerekli olan LCD ekranın şu anda yalnızca önceki büyük LCD ekran tedarikçisi Japan Display Company (JDI) tarafından sağlandığını da bildirdik. Ancak 2016 yılında Hon Hai Precision tarafından satın alınan Sharp, daha sonra Apple’ın yeni iPhone SE’sine de LCD ekranlar tedarik edecek.

İPhone OLED ekranını benimsemeden önce JDI, Apple akıllı telefonlar için LCD panellerin önemli bir tedarikçisiydi. Ve Apple aynı zamanda JDI’nin ana gelir kaynağıydı. Ancak Apple’ın OLED ekranlara dönmesinin ardından geçiş zamanı gelmeyen JDI da sıkıntıya düştü. Apple ayrıca birçok seviyeden kurtuldu. 2019’da JDI hala Apple’dan elde edilen gelirin% 61’ine sahip.

.

elmaiphone seJDIkeskinLCD panellerLGDOLED paneller