Samsung Exynos 9925 SoC, yüksek performanslı bir grafikle gelecek


Exynos, Samsung’un gururu ve acısıdır. Bir yandan, şirket markalı çiplerin üretimini organize etmeyi başardığı için gurur duyuyor ve pazardaki varlıkları, yalnızca üçüncü taraf üreticilere olan bağımlılığını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda Qualcomm teklifleriyle rekabet etmesine de izin veriyor. . Öte yandan, Samsung’un amiral gemisi SoC’leri Snapdragon 800 serisi çözümlerinden daha düşüktür. Ancak bu, yaklaşan Exynos 9925 SoC ile bitebilir gibi görünüyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Samsung Exynos 9925 SoC, yüksek performanslı bir grafikle gelecek

Güney Koreli devin gerçekten rekabetçi çipler yaratamamasına yönelik artan eleştirilerin ve suçlamaların ardından, bunun tam tersini kanıtlamak için ciddi bir şekilde girişmiş görünüyor. İlk olarak, şirket ARM çözümlerine güvenmeyi planlıyor ve ortaklaşa çip geliştirmek için bir anlaşma imzaladı. İkinci olarak, mobil video hızlandırıcıların oluşturulmasında AMD’nin desteğini aldı.

Yetkili kaynak Ice Universe’e göre şirket, grafik hızlandırıcının yüksek performans elde etmek için AMD teknolojilerini kullanacağı Exynos 9925 yongası üzerinde çalışıyor.

Geçen yıl, Samsung ve AMD’nin, Güney Koreli devin yongalarında kullanılmak üzere RDNA grafik mimarisine erişebileceği çok yıllık bir anlaşmaya girdiğini hatırlayın. Bu, gelecekte Mali grafiklerini daha güçlü çözümlerle değiştirmeye izin verecektir.

Exynos 9925 ne zaman satışa sunulacak? mevcut bilgi yok. Ancak daha önce AMD grafiklerinin yalnızca 2022’de Exynos’ta görüneceğine dair söylentiler olduğu gerçeği göz önüne alındığında, Samsung yeni yongayı 2021’in ikinci yarısından önce açıklamayacak.

Şimdi şirket, 2021’den itibaren şirketin yeni amiral gemilerinin temelini oluşturması gereken 5nm Exynos 2100 işlemcisinin oluşturulması üzerinde de çalışıyor. Tahminlere göre performans açısından Snapdragon 875’i geçemeyecek.

AnTuTu’da Exynos 1080 SoC testinin ilk sonuçları

Son zamanlarda, Samsung’un bu yılın sonunda yeni bir Exynos 1080 çipi tanıtacağı ve bununla birlikte ilk akıllı telefonun Vivo X60 olacağı biliniyordu. AnTuTu’da 650 bin puanı aşan bir sonuç gösterebilecek yüksek performanslı bir çip olacak.

Bu açıklama onaylandı. Ağ, Orion kod adlı bilinmeyen bir akıllı telefonun AnTuTu’daki test sonuçlarını sızdırdı ve 5 nm Exynos 1080 platformuna dayanıyor. Sonucu 693.600 puandır. Ve bu, Snapdragon 865/865 + tabanlı akıllı telefonların gösterdiğinden daha fazlasıdır.

Exynos 1080 yongasının gücünü yüksek performanslı Cortex-A78 çekirdeklerine borçlu olduğunu biliyoruz. Mali-G78 video hızlandırıcı, grafik işlemeden sorumludur. İlginç bir şekilde, bu işlemci Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonlarını hedef alacak şekilde tasarlanmamıştır. Exynos 2100 SoC, muhtemelen bir Cortex-X1 süper çekirdeği alacak olan onlar için hazırlandı.

Orion kod adlı akıllı telefona gelince; kıyaslama 120Hz yenileme hızına sahip 2376 × 1080 ekrana sahip olduğunu fark edebildi. Ayrıca 8GB LPDDR5 RAM, 512GB UFS 3.1 flash sürücü ve Android 11 işletim sistemine sahiptir.

.

Exynos 9925Exynos 9925 detaylarıExynos 9925 lansman tarihiExynos 9925 yongasıSamsung Exynos 9925Samsung Exynos 9925 SoC