Qualcomm, Üç Yeni 5G RAN Chip Platformunu Başlattı


Qualcomm kısa süre önce, devasa MIMO’yu destekleyen makro baz istasyonlarından kompakt küçük baz istasyonlarına kadar çok çeşitli dağıtım senaryoları için bir dizi 5G ağ altyapısı yonga platformu piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bu hamle ile Amerikan şirketi, Radyo Erişim Ağlarının (RAN) sanallaştırma ve birlikte çalışabilirlik dönüşümünün hücresel ekosistemini hızlandırıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi 5G, gelişiminin ana “sponsoru”.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Hangi Platformlardan Bahsediyoruz?

Qualcomm, üç yeni 5G RAN platformunu piyasaya sürdü: Qualcomm radyo frekansı birimi platformu, Qualcomm dağıtılmış birim platformu ve Qualcomm dağıtılmış radyo birimi platformu. Üç platform, önde gelen mobil operatörlerin yeni nesil açık yakınsanmış sanal RAN (vRAN) ağlarını dağıtmalarını desteklemek için dünyada duyurulan ilk çözüm grubudur. Yukarıda bahsedilen platformlar, 5G’nin tam potansiyelini gerçekleştirmek için, iletişim ekipmanı üreticilerini halka açık ağları ve kablosuz kurumsal özel ağları yenilikçi platformlara dönüştürmek için desteklemek üzere tasarlanmıştır.

5G RAN

5G RAN serisi platformu, vRAN ekipmanı ve özelliklerinin dağıtımını ve ticarileştirilmesini hızlandırmak için mevcut ve gelişmekte olan ağ ekipmanı üreticilerini desteklemeye geliyor. Ayrıca, kamu ve özel ağların 5G ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Yukarıda bahsedilen yeni platform, makro baz istasyonlarının ve küçük baz istasyonlarının konuşlandırılması için tamamen ölçeklenebilir ve oldukça esnek bir mimari sağlar. Dağıtılmış birimler (DU) ve radyo birimleri (RU) arasındaki tüm 5G işlev bölme seçeneklerini destekler. Bu, Qualcomm’un küçük baz istasyonlarının 5G RAN platformu ürünlerine yönelik mevcut güçlü eki haline geldi.

Qualcomm 5G RAN serisi platformların ana özellikleri

Makro baz istasyonları ve küçük baz istasyonları: Yukarıdaki çözümler, büyük MIMO’yu destekleyen makro baz istasyonlarından küçük baz istasyonlarına kadar çok çeşitli ağ altyapıları için ölçeklenebilir destek sağlayabilir.

Yüksek performanslı modem ve radyo frekansı sistemi: Qualcomm’un 5G RAN platformu, eksiksiz bir 5G modem ve radyo frekansı sistemi kullanır. Ana bant, alıcı verici, radyo frekansı ön ucu ve anten panelini içerir. Böylece, yüksek güç ve büyük kapasite dahil mükemmel kablosuz performans elde edebilir.

Tümleşik donanım hızlandırmayı destekleyen yüksek performanslı sanallaştırma ürünleri: Esnek vRAN mimarisi, donanım hızlandırıcıları entegre eder. Modem ve fronthaul işlemeyi desteklerler. Yüksek verimli ve düşük gecikmeli ağ işlemeyi desteklemeye geliyor. Mükemmel enerji verimliliği ve kompakt cihaz tasarımıyla birlikte gelir.

6 GHz altı ve milimetre dalgayı destekleyen entegre çözümler: Bu bağlamda, dağıtılmış birim (DU) hem 6GHz altı hem de milimetre dalga taban bantlarını destekler. Radyo birimi (RU) ise küresel 5G altı 6GHz ve milimetre dalga frekans bantlarını ve 4G frekans bantlarını destekler.

Esnek ve genişletilebilir birlikte çalışabilirlik arayüzü: DU ve RU arasındaki tüm önemli 5G işlevsel bölme seçeneklerini destekler. Böylece, RAN’ı standart uyumlu ve birlikte çalışabilir modüler bileşenlere ayırır.

Alt çizgi

Qualcomm, yeni nesil iletişim ekipmanına geçişi hızlandırmak için sektör lideri mobil operatörlerle birlikte çalışıyor. Qualcomm 5G RAN platformunun ilk mühendislik örnekleri 2022’nin ilk yarısında hazır olacaktır.

.

5G RANQualcomm