Qualcomm, Huawei’ye bazı ürünleri tedarik etmek için lisanslara sahip olduğunu resmi olarak onayladı


Son zamanlarda, Huawei’ye yonga tedarik etme lisansı alan şirketlerin raporları var. Birkaç gün önce Qualcomm’un Huawei’yi tedarik etmek için lisanslar aldığına dair raporlar vardı. Ancak son rapor, Qualcomm’un tüm yongaları Huawei’ye tedarik edemediğini gösteriyor. Akıllı telefon çipleri için şirket, Huawei’ye 4G’nin üzerinde çip tedarik edemiyor. “Daily Business News” de yer alan bir habere göre, Qualcomm raporları resmi olarak doğruladı. Şirketin sözcüsü, “Bazı 4G ürünleri de dahil olmak üzere bazı ürünler için (Huawei’ye) lisanslar aldık” dedi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Huawei logosu

Ancak Qualcomm, Huawei’ye 5G ürünlerini ne zaman tedarik etmeye başlayabileceğini açıklamadı. Elbette bunun şimdilik mümkün olmayacağını biliyoruz. Bu haftanın başlarında, Qualcomm’un bir Huawei lisansı aldığı haberi çıktı. Tanınmış bir Wall Street yatırım bankası olan KeyBanc, bu haftanın başlarında Qualcomm’un Huawei’ye 4G çip tedarik etmek için bir ihracat lisansı aldığını belirtti.

30 Temmuz’da Qualcomm, Huawei ile patent lisans anlaşmasına vardığını duyurdu. İlki, tek seferlik 1.8 milyar dolarlık patent lisans ücreti alacak. Qualcomm, aynı zamanda Huawei ile de uzun vadeli bir anlaşmaya vardı. Huawei’ye Qualcomm’un patentli teknolojisini kullanma yetkisi verdi. 5 Kasım’daki mali rapor toplantısında şirket, Huawei’den tek seferlik 1.8 milyar dolarlık ödeme aldığını doğruladı.

Diğer yonga üreticilerinin Huawei’yi tedarik etme lisansları var

Qualcomm’a ek olarak, Intel, AMD, Skyworks ve diğer birçok yonga üreticisi, Huawei’yi tedarik etmek için bir lisansa sahip olduklarını doğruladı. Sony ve Howe Technology’nin Huawei’yi sağlayabileceğine dair raporlar da var.

Qualcomm

5 Kasım’da mali raporunun yayınlanmasından önce, CEO’su Qualcomm belirtti şirket, Huawei’ye çip satma lisansı için ABD hükümetine başvurdu, ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Bir Huawei’ye yakın bir kaynak, Qualcomm’un Huawei’ye tedarik etme lisansının, “sıkışmış boyun” ikilemini özellikle Huawei’nin P ve Mate yüksek kaliteli serileri.

Huawei Başkanı Guo Ping, kamuoyuna yaptığı bir konuşmada, ABD izin verirse Huawei’nin Qualcomm çiplerini kullanmaya istekli olduğunu açıkladı.

Görünüşe göre ABD, şirketlere Huawei tedarik etme izni verecek. Ancak şart, teknolojinin 5G ile hiçbir ilgisi olmamasıdır. Bu mevcut eğilim, Huawei üzerindeki yasağın sadece “ulusal güvenlikten” daha fazlası olduğunu gösteriyor.

.

HuaweiHuawei 5GHuawei'ye Qualcomm tedarikiQualcommQualcomm 4G çipleri