PlayStation 5, PS1 / 2/3 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu değildir


Yaklaşan PlayStation 5 ile ilgili çok fazla spekülasyon ve söylenti var. Ancak, şirket bilinmesi gereken her şeyi onayladığı için artık spekülasyon yapacak bir şey yok. 16 Eylül’de Sony, PS5’in fiyatlarını resmen onayladı. Şirkete göre, “Dijital Sürüm” 399.99 $ ‘a satılacak. Bununla birlikte, Ultra HD Blu-ray Disk Sürücüsüne sahip sürüm 499 dolara raflara çarpacak. Bu cihazlar için ön siparişler 17 Eylül’de “perakendecileri seçin. “


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Sony PlayStation 5

PlayStation CEO’su Jim Ryan da Famitsu’ya PlayStation 5’in PlayStation 3, PlayStation 2 ve PlayStation 1 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olmayacağını doğruladı. Aylarca süren söylentiler ve spekülasyonlardan sonra, PlayStation yöneticileri nihayet yaklaşan yeni nesil oyun konsolunun yalnızca PlayStation 4 oyunlarıyla uyumlu olacağını onayladı. Öyle bile olsa, PS4 oyunlarıyla% 99 uyumlu olacak. Yalnızca en sevdiğiniz oyunun% 1’lik uyumsuz PS4 oyunlarının bir parçası olmadığını umabilirsiniz.

Jim Ryan şunları söyledi: “PS4’te zaten 100 milyon oyuncu var. PlayStation 5’teki PS4 oyunlarıyla gerçekten uyumlu olması gerektiğini düşünüyoruz, bu yüzden PS4 ile uyumluluğu dahil ediyoruz. Bu hedefe ulaşırken, aynı zamanda yüksek hızlı katı hal sürücüleri ve yeni denetleyici DualSense geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu nedenle, maalesef bu (daha aşağıya doğru) uyumluluğu elde edemiyoruz. “

Şu an itibariyle PlayStation 5’in geriye dönük uyumluluğunun PlayStation 4 oyunlarıyla nasıl çalışacağı belli değil. Sony dün PlayStation Plus Collection hizmetini duyurdu. Bu yeni hizmet, PlayStation 5 kullanıcılarının birçok klasik PlayStation 4 oyununa erişmesine izin verecek.

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 ön siparişleri açık

PlayStation 5 için ön siparişler zaten verildi. Bu konsolların ilk kesin satışı 12 Kasım’da olacak. ABD, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore bu konsolu 12 Kasım’da alacak. Yine de dünyanın geri kalanı bu cihazı 19 Kasım’da alacak.

Piyasada Microsoft ile Sony arasında büyük bir savaş olacak. Xbox Series S (dijital), 299 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Ancak Xbox Series X, 499 dolarlık bir fiyat etiketiyle geliyor. Bu konsolların ilk resmi satışları 10 Kasım’da gerçekleşecek. Ana savaş Ultra HD Blu-ray Disk Sürücülü PlayStation 5 ile Xbox Series X arasında olacak. İlginç bir şekilde, bu iki konsol aynı fiyat etiketine sahip. Spekülasyonlar biraz doğruydu, Xbox, PlayStation 5’ten 100 $ daha ucuzdur. Ancak, sadece düşük sürümün bu avantajı vardır.

.

PlayStation 5Playstation 5 Geriye Dönük UyumlulukPlayStation 5 oyunlarıSonySony PlayStation 5 oyunları