Omnivision OV64A, dünyanın ilk 1μm 64MP kamera sensörüdür


Akıllı telefon kameraları pazarı, Samsung ve Sony sensörleriyle dolu olabilir. Şu anda, bu iki OEM, kullanıcıların ve akıllı telefon üreticilerinin tercihi olmak için mücadele ediyor. Ancak, bu sektörde her zaman bu ikisinden daha sessiz bir yol izleyen üçüncü bir isim var – OmniVision. Bu isme aşina olmayabilirsiniz, ancak şans eseri gölgeli bir Çin akıllı telefona sahipseniz, Omnivision’dan bir sensörle gelme ihtimali çok yüksektir. Tabii ki şirket yalnızca daha az bilinen cihazlarda bulunmuyor, Xiaomi gibi bilinen şirketler için kamera sensörleri sağlıyor. Bugün Omnivision, şirketi 64MP partisine hazır hale getiren Omnivision OV64A sensörünü piyasaya sürdü.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bu yıl, akıllı telefon üreticilerinin daha büyük ve daha büyük akıllı telefon kameralarına nasıl geçtiğini görüyoruz. Son tahminlere göre 50MP ve üzeri görüntü sensörlerinin sevkiyatı 2021 yılına kadar 322 milyon adede ulaşacak. Şimdilik 64MP orta sınıf akıllı telefonlar arasında bir standart haline geliyor diyebiliriz. Omnivision, yeni piyasaya sürülen sensörle bu pazarın iyi bir bölümünü yakalamak için hareket ediyor. Dünyanın 1 mikron pikselli ilk 64 MP sensörüdür. İlginçtir ki, 0,7 mikron pikselli başka bir Omnivision sensörü olan OV64B’den sadece birkaç kez sonra geliyor. Şirkete göre, yeni sensör düşük ışık koşullarında yeni bir kalite düzeyi getirecek. Şirket için yeni bir kilometre taşıdır.

İleri Teknoloji Telefonlarda En İyi Düşük Işık Performansı için Dünyanın İlk 1.0 Mikron 64MP Görüntü Sensörü

8K kayıt, hızlı ve güvenilir otomatik odaklama

Yeni sensör, çip üzerinde, 4 hücreli (4C) gölgeleme kanalı kümesine sahiptir ve Omnivsion’un en ileri geliştirme teknolojileriyle yapılmıştır. Teorik olarak, yeni sensör 8K video kaydı bile yapabilir. Yeni sensör ayrıca gelişmiş Otomatik Odaklama ile birlikte gelir ve özellikle Samsung’un Galaxy S20 Ultra 108MP kamera ile fiyaskosundan sonra bunu duymak güzeldir. Dahası, Sony IMX686 ve Samsung ISOCELL Bright GW1’den daha küçük olan 1 / 1.34 inçlik bir optik düzenlemeye sahiptir. Yeni sensör, 60 fps’de 4C gruplama ile 16 MP resimler için piksel gruplama kullanıyor. 30 fps’de 8K videolar, 120 fps’de 4K / 2K videolar, 240 fps’de 1080p videolar ve saniyede 480 kare ile 720p çekimler kaydedebilir. Ne yazık ki, bu OIS ile donatılmış bir sensör değil. Bu sensörü kullanırken bir OIS mekanizması geliştirmek üreticilere kalacaktır. Sonuçta, görüntü sabitlemesi olmayan 8K videolar dağınık olmalı.

Şirkete göre, OV64A ile çalışan ilk akıllı telefonlar 2020’nin 4. çeyreğinde raflara çıkacak. Bu sensörün 64MP çözünürlüğü yaygınlaştırmasını bekliyoruz.

.

64MP akıllı telefon kameraları64MP kameralarOmnivision 64MP kameraOmnivision 64MP OV64AOmnivision görüntü sensörleriOmnivision kameralarOmnivision OV64AOmnivision sensörüomnivizyonOV64A