Nokia akıllı telefonlar için duyurulan Android 11 güncelleme programı


HMD Global oldukça tuhaf bir “duyuru” yaptı – ilk başta Nokia akıllı telefonlarını Android 11’e güncelleme planını duyurdu ve ardından kaldırdı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Mesaj, sosyal ağ Twitter’da Nokia Mobile’ın resmi sayfasında yayınlandı. Genelde olduğu gibi, İnternet’teki bir şeyi kalıcı olarak silmek oldukça zordur – ekran görüntüsü ağa yayılmayı başardı.

Nokia akıllı telefonlar için duyurulan Android 11 güncelleme programı

Ekran görüntüsündeki bilgilere göre HMD, Android 9 Pie veya Android 10 ile hemen çıkan tüm akıllı telefonları Android 11’e güncellemeyi planlıyor:

  • Nokia 8.3 5G, Nokia 8.1, Nokia 5.3 ve Nokia 2.2 kullanıcıları için Q4 2020 güncellemesi
  • Q1 2021 – Nokia 4.2, Nokia 3.4, Nokia 2.4 ve Nokia 2.3 ve Nokia 1.3
  • Q1 veya Q2 2021 – Nokia 7.2, Nokia 6.2 ve Nokia 3.2

Bu listedeki en eski akıllı telefon, 2018 sonunda piyasaya sürülen ve kutudan çıkar çıkmaz Android Pie ile şirketin ilk telefonu olan Nokia 8.1’dir. Amiral gemisi Nokia 8 Sirocco ve ucuz Nokia 1 dahil olmak üzere birçok ilginç model güncelleme yapılmadan kalacaktır.

Android 11’de bazı can sıkıcı hatalar var – kamera uygulaması çökmesi, bozuk çoklu görev ve siyah ekran titriyor

Android 11’in resmi sürümü artık mevcut, ancak herhangi bir hata içermeyen “mükemmel” bir sistem değil. Son raporlara göre, kullanıcılar bu sistemde çoklu görevi bozan bir hata yaşıyorlar. Hata, kullanıcıların hızlıca yukarı kaydırıp son kullanılan uygulamaları görüntüleme yeteneğini bozar. Bu, birçok akıllı telefon kullanıcısı için çok popüler bir özelliktir, bu nedenle algılanamaz.

Android 11

Aslında, akıllı telefon bazen garip bir yakınlaştırma efektiyle siyah renkte yanıp sönüyor. Bu, kullanıcıların uygulamayı daha fazla açmasını engeller. Pixel 2, 3, 4 ve hatta 4a dahil olmak üzere Android 11’e güncellenen tüm Pixel cihazlarda çoklu görev hataları görünüyor.

Android 11

Bu sorun yaygın bir sorun gibi görünmektedir ve birden çok platformda raporlar bulunmaktadır. Reddit, Pixel Topluluk Forumları ve hatta Android 11 Destek Forumları hakkında raporlar gördük. Bu sorun için herhangi bir hızlı düzeltme var mı? Evet, bazı kullanıcılar cihazlarını kilitleyip kilidini açarak bu sorunları geçici olarak “çözer”. Sorun yeniden ortaya çıktıkça bu uzun vadeli bir çözüm değil.

Raporlara göre, bu sorunun Android 11 sistemini harap ettiği ilk kez değil. Bu sorun barizdi – sistemin geliştirici önizlemesinde olduğu düşünülse de hatalar bekleniyor. Bununla birlikte, yakın zamanda yayınlanan kararlı Android 11 sürümü bu sorunu çözmedi.

Neyse ki, Android 11 Destek Forumları (IssueTracker), Google bu sorunun başında. Şirket bir sonraki güncellemede bir düzeltme yayınlayacak.

Google Pixel kullanıcıları, Android 11’de kamera uygulaması çökmesini bildirdi

Çoklu görev sorunlarına ve siyah ekran titremelerine ek olarak, Google’ın en son sisteminde kamera uygulamasının kilitlendiğine dair raporlar da var. Cihazını Android 11’e güncelleyen bir Pixel 3a kullanıcısı, güncellemeden sonra artık çektiği fotoğrafları saklayamayacağına işaret etti. Ek olarak, video moduna geçerken kamera uygulaması çöküyor.

Android 11

Bir Pixel 2 kullanıcısı, iki gün önce Android 11’e güncelleme yapana kadar kamerasının çok iyi durumda olduğunu iddia ediyor. Artık kamera artık çalışamaz. Ya siyah bir ekran var ya da uygulama hemen kapanıyor. Önbelleği boşaltmak veya telefonu yeniden başlatmak bu sorunu çözmez.

Şu an itibariyle, bu sorunun Google’ın en son sistemiyle ilişkili olduğuna dair bir onay yok. Bir Pixel kullanıcısı en son sistemden Android 10’a geri döndü, ancak sorun ortadan kalkmadı. Dahası, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak yardımcı olmadı.

Şu an itibariyle, bu konuda Google’dan resmi bir yanıt yok.

.

Android 11 güncellemesiNokia 2.2 Android 11Nokia 5.3 Android 11Nokia 8.1 Android 11Nokia 8.3 Android 11Nokia 8.3 Android 11 güncellemesiNokia akıllı telefonlar için Android 11 güncellemesiNokia Android 11