Milyonlarca Android cihaz, Google hizmetleri desteğini kaybetti


Google, bugünden itibaren bazı eski Android cihazların tescilli hizmetlerine erişimini kaybedeceğini onayladı. Kullanıcıları işletim sistemini güncellemezlerse veya yazılım güncellenemiyorsa daha modern bir cihaz satın almazlarsa YouTube, Gmail gibi hizmetlere erişemeyecekler.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Android 2.3.7 Gingerbread ve önceki sürümleri çalıştıran cihazların kullanıcıları artık Google Hesaplarında oturum açamayacak. Bu tür akıllı telefonların payı %0,2 ile %0,3 arasında değişiyor. Bu önemsiz gibi görünüyor, ancak dünyada 3 milyardan fazla aktif Android cihazı olduğu düşünüldüğünde, Google hizmetlerine erişim 6 ila 9 milyon akıllı telefon kaybedecek.

Analistler, bunun arama devinin hizmetlerine erişmesi gereken ancak akıllı telefonlarını yükseltmeyi göze alamayan birçok kullanıcı için bir felaket olduğuna inanıyor. Öte yandan Google, son on yılda piyasaya sürülen her işletim sistemini destekleyemez. Android 2.3.7 Gingerbread, Eylül 2011’den beri mevcuttu.

Genel olarak, çok hoş olmasa da, arama devi adına oldukça doğal bir adım. Halihazırda, Android 3.0’dan daha eski işletim sistemi sürümlerini çalıştıran Android cihaz sahipleri, YouTube, Google Play, Google Haritalar, Gmail, Google Takvim ve birçok kullanıcının onsuz tam teşekküllü bir akıllı telefon hayal edemeyeceği bir dizi başka uygulamaya erişimi kaybedecek.

Hindistan Antitröst Soruşturması Google’ın Android Hakimiyetini Kötüye Kullandığını Ortaya Çıkardı

Hindistan Antimonopoly Kurumu, iki yıllık bir soruşturmanın ardından; Google’ın Hindistan’daki Android işletim sisteminin hakim konumunu kötüye kullandığını tespit etti; “muazzam mali gücünü” kullanarak rakiplere hukuka aykırı zararlar vermektedir.

Hindistan Rekabet Komisyonu’ndan (CCI) yapılan açıklamaya göre, Alphabet’in Google’ı “cihaz üreticilerinin Android’in alternatif sürümlerini çalıştıran ürünler geliştirme ve satma kabiliyetini ve teşvikini” azalttı. Bir Reuters kaynağı, Google’ın henüz bir soruşturma raporu almadığını söyledi. Ancak şirket, CCİ ile ortak olacağını resmen açıkladı; ve “Android’in rekabeti ve yeniliği zayıflatmak yerine artırdığını göstermek”.

Başka bir kaynak Reuters’e, CCİ’nin soruşturma raporunun kendisini henüz incelemediğini söyledi; ancak Google, nihai bir karar verilmeden önce konumunu kanıtlama fırsatına sahip olacaktır. Özellikle, şirkete para cezası verebilir ve Google’ın bir Hindistan mahkemesine itiraz etme hakkı vardır.

Aynı zamanda Hindistan, Google’a karşı ödeme sistemleri ve akıllı TV’lerle ilgili antitröst soruşturmaları yürütüyor. Google’ın faaliyetlerine ilişkin soruşturmalar daha önce Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki departmanlar tarafından kararlaştırıldı. Ve bu hafta şirket Güney Kore’de yaklaşık 180 milyon dolar para cezası aldı; Android’in alternatif sürümlerini engellemek için.

.

androidAndroid 2.3.7Eski Android cihazlarda Google hizmetleriGoogle hizmetleriGoogle hizmetleri desteği