Microsoft’un Windows 10X’i Aralık ayında gelecek, Win32 uygulamaları desteklenmeyecek

Microsoft’un Windows 10X’i Aralık ayında gelecek, Win32 uygulamaları desteklenmeyecek, Mobil Destek

ARM tabanlı bilgisayarların ortaya çıkmasıyla, Microsoft gibi şirketlerin bu cihazlar için en iyi performansı alabilecek uygun bir yazılım çözümü sunmanın bir yolunu bulması gerekiyor. Şirket, modüler ve hafif bir yaklaşımla gelen en son Windows İşletim Sisteminin yeni bir çeşidi üzerinde çalışıyor. Vanilya Windows 10’un yalnızca yenilenmiş, daha hafif bir sürümü olan Windows 10X’ten bahsediyoruz.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz. Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.

Microsoft haberlerini takip ediyorsanız, muhtemelen ilk raporların Windows 10X’in çift ekranlı ve katlanabilir cihazlara odaklanan bir işletim sistemi sürümü olduğunu belirttiğini biliyorsunuzdur. Sonuçta Microsoft, bu yıl Surface Duo ile çift ekran pazarına girecekti. Duo Android ile birlikte gelirken, hiçbir şey şirketin gelecekte Windows ile çalışan çift ekranlı bir cihaz başlatmasını engelleyemez. Kısa bir süre önce şirket, Windows 10X’in piyasaya sürülmesinin ertelendiğini ve ilk sürüm için tek ekranlı cihazlara odaklanacağını duyurdu.

Microsoft, Win32 uygulamaları desteğini düşürdü

Bugün yeni bir bildiri Windows 10X’in Aralık 2020’ye kadar hazır olacağını belirtiyor. Ancak, temel Win32 uygulamalarını çalıştırmasını bekliyorsanız bir sorun var, görünüşe göre yeni işletim sistemi “Metro” uygulamalarıyla sıkışıp kalacak. Rapora göre Win32 uygulamaları için herhangi bir destek olmayacak. İlginç bir şekilde Microsoft, sanallaştırma ile Windows 10X’te bu uygulamalar için destek sözü vermişti, ancak durum böyle görünmüyor. Dahası, yeni işletim sisteminin VAIL teknolojisini desteklemeyeceği görülüyor. Sonuç olarak, kullanıcıların UWP ve PWA uygulamalarını kullanması gerekecektir.

Microsoft’un Windows 10X’i Aralık ayında gelecek, Win32 uygulamaları desteklenmeyecek, Mobil Destek

Ancak, Windows 10X’te Win32 uygulamaları için hala umut var. Raporda belirtildiği gibi, bu yalnızca Windows 10X’in ilk sürümüdür. Microsoft sürekli üzerinde çalışıyor ve çift ekranlı cihazlar için destek ve özellikler getirecek. Aynı şekilde, şirket gelecekte VAIL ve Win32 teknolojisini uygulayabilir.

Microsoft Surface Neo, yeni işletim sistemini tekmeleyen cihaz olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi çift ekranlı bir cihazdır. Şirket, cihazı 2022 yılına kadar erteledi. Bu tür cihazlarla ilgili çeşitli zorluklar olduğunu ve sektöre COVID-19 efektini ekleyebileceğinizi varsayıyoruz. Cihazın gecikmesine rağmen, şirketin yine de 10X’i kullanıma sunması gerekiyor. Bu nedenle, bu Aralık ayında yayınlanacak. İşin iyi yanı, Surface Neo gelene kadar, özelliklerle ve yazılım optimizasyonlarıyla dolu bir Windows 10X’e sahip olacağımızdır.

.

microsoftMicrosoft Windows ARMpencerelerpencereler 10Windows 10XWindows 10X RTMYüzey Neo