Microsoft, Windows PC’lerin geleceğini şekillendirecek yeni bir işlemciyi açıkladı


Microsoft, az önce ilginç bir duyuru yaptı. AMD, Intel ve Qualcomm ile birlikte şirket, “Windows PC’lerin geleceği için ortak bir vizyon” ortaya koydu; çekirdeğin kendisinde yerleşik güvenlik ile.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Geliştiricilerin belirttiği gibi, Microsoft Pluton adı verilen yeni güvenlik işlemcisi, tüm siber saldırı vektörleri sınıflarını ortadan kaldırarak Windows PC’lerde daha güçlü donanım ve yazılım entegrasyonu sağlamak için tasarlanmıştır.

Microsoft Pluton işlemci, fiziksel saldırıları önleme becerisini geliştirmek için tasarlanmıştır; ve kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarlarının çalınmasını önlemek, donanım ve yazılım denetimi ve sistem bütünlüğü denetimleri sağlamak; ve bulut tabanlı ürün yazılımı güncelleme sürecini basitleştirin (Windows Update aracılığıyla).

Microsoft, Windows PC’lerin geleceğini şekillendirecek yeni bir işlemciyi açıkladı

Bu çipten buluta koruma teknolojisi, Xbox ve Azure Sphere’e öncülük etti. Microsoft açıklıyor:

“Bu devrim niteliğindeki güvenlik işlemcisi tasarımı, saldırganların işletim sisteminin altına saklanmasını önemli ölçüde daha zor hale getirecek; ve fiziksel saldırılara karşı koruma, kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarının çalınmasını önleme becerimizi iyileştirmek; ve yazılım hatalarından kurtarma yeteneği sağlar ”.

Sistemin bütünlüğünü onaylayan anahtarları ve parametreleri güvenli bir şekilde depolamak için artık yaygın olarak kullanılan TPM’lerden farklı olarak; Bu nedenle, Pluton’un tasarımı, CPU ile TPM arasındaki iletişim kanalına saldırı olasılığını ortadan kaldırır.

Pluton mimarisine sahip Windows bilgisayarlar başlangıçta TPM’yi taklit edecek ve mevcut TPM ve API spesifikasyonlarıyla uyumluluğu garanti edecektir.

Pluton güvenlik işlemcisi, kimlik bilgilerini, kullanıcı kimliklerini, şifreleme anahtarlarını ve kişisel verileri korumak için AMD, Intel ve Qualcomm’un gelecekteki çözümlerinde görünecek. Ayrıca Microsoft, bilgilerin Pluton ile güvende olacağına söz veriyor; Bu, bir saldırgan kötü amaçlı yazılım yüklese veya bilgisayar üzerinde tam fiziksel kontrole sahip olsa bile.

“İlk Pluton tasarımının etkinliğiyle, bir dizi fiziksel saldırıyı azaltmak için donanımın nasıl kullanılacağı hakkında çok şey öğrendik. Şimdi, Windows PC’lerin geleceğine daha da fazla güvenlik yeniliği getirmek için çipten buluta bir güvenlik vizyonu sunuyoruz ”.

“Pluton ile vizyonumuz, bu yerleşik güven düzeyini cihazlara ve her yerdeki nesnelere genişleterek akıllı uç ve akıllı bulut için daha güvenli bir temel sağlamaktır.”

.

Microsftmicrosoft işlemciMicrosoft PlutonMicrosoft Pluton yongasıMicrosoft SoCpcPC'lerpencerelerPlütonWindows pcWindows PC'ler