Microsoft Defender antivirüs Android’e geliyor


Birkaç ay önce Microsoft, Android işletim sistemini çalıştıran mobil cihazlar için tescilli bir Microsoft Defender antivirüs çıkaracağına söz verdi. Şimdi şirket, uygulamanın ücretsiz bir önizleme sürümünü yayınladı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Microsoft Defender antivirüs Android’e geliyor

Google’ın mobil işletim sistemi, kötü amaçlı yazılımlar, kimlik avı uygulamaları, truva atları ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda tehdit içerir. Google, her ay yüzlerce, hatta binlerce uygulamayı kaldırır. Ancak bu tehlikeli uygulamaların çoğu, kullanıcıların cihazlarına ulaşır.

Android için Microsoft Defender ATP bu sorunu çözmelidir. Bu uygulama, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanıza ve kimlik avı girişimlerini tespit etmenize olanak tanır. Microsoft Defender ATP kötü amaçlı yazılım tespit ettiğinde, daha fazla hasarı önlemek için e-posta istemcileri ve çevrimiçi bankacılık uygulamaları gibi kritik uygulamalara erişimi kısıtlar. Bir tehdit varsa, Microsoft Defender ATP sizi bu konuda uyaracaktır.

Microsoft Defender ATP, şu anda Microsoft 365 müşterileri için bir önizleme aşamasındadır. Diğerleri için antivirüs önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

MS Defender Anahtar Yetenekler

Web koruma

Kimlik avı, mobil cihazlardaki en büyük tehdit vektörlerinden biridir. Kimlik avı siteleri, mesajlaşma uygulamaları, oyunlar ve diğer uygulamalar gibi e-postaların dışında gerçekleşen saldırıların çoğu. Diğer potansiyel tehditler, farkında olmadan kullanıcı ve güvenlik ekiplerine güvenli olmayan etki alanlarına bağlantı kurabilen uygulamalardan gelir. Android için Microsoft Defender ATP’deki web koruma özellikleri, aşağıdaki sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olur:

  1. Kimlik avı koruması:
  2. Güvenli olmayan bağlantıları engelleme:
  3. Özel göstergeler

Kötü amaçlı yazılım taraması

Android kullanan kuruluşlar, cihazlara yüklenen potansiyel olarak zararlı uygulamaların tehdit yüzeyini önemli ölçüde azaltmak için uygulamaların güvenilir kaynaklarla ve Google Play Protect gibi araçlarla yüklenmesini sınırlamak için Android platformundaki yerleşik korumalardan yararlanabilir. Microsoft Defender ATP, cihazları cihaz güvenliğine yönelik tehditlerden uzak tutmak için daha fazla güvence sağlamak için ek görünürlük ve kontroller sunarak bunu güçlendirir.

Android için Microsoft Defender ATP, derin öğrenmeyle desteklenen bulut korumasını kullanır. İmza tabanlı kötü amaçlı yazılım tespiti sunmanın yanı sıra, imzalar tarafından kesin olarak ele alınmayan düşük doğrulukta sinyalleri kapsamaya yönelik buluşsal yöntemlere ek olarak. Bu koruma, hem kötü amaçlı uygulamaları hem de cihazdaki dosyaları kapsar.

Taramalar anında gerçekleştirilir, kötü amaçlı yazılımları ve olası istenmeyen uygulamaları (PUA) tespit eder. Güvenli bir uygulama indirilirse, son kullanıcı uygulamanın temiz olduğunu bilmesini sağlayan hafif bir bildirim görür.

Hassas verilere erişimi engelleme

Hassas kurumsal bilgilere kötü niyetli erişime karşı ek koruma katmanları, Microsoft Uç Nokta Yöneticisi ile entegre edilerek sunulur. Hem Microsoft Intune hem de Configuration Manager içerir. Örneğin, güvenliği ihlal edilmiş bir cihazın Outlook e-postasına erişimi engellenir. Android için Microsoft Defender ATP, bir cihazda kötü amaçlı uygulamaların yüklü olduğunu tespit ettiğinde, cihazı “yüksek riskli” olarak sınıflandıracak ve Microsoft Defender Güvenlik Merkezi’nde işaretleyecektir. Microsoft Intune, yüksek riskli cihazdan kurumsal varlıklara erişimi engelleyen Koşullu Erişim kurallarını etkinleştirmek için önceden tanımlanmış uyumluluk ilkeleriyle birlikte cihazın risk düzeyini kullanır.

Birleşik SecOps deneyimi

Microsoft Defender Güvenlik Merkezi, güvenlik ekiplerinin tehditlerin ve etkinliklerin merkezi bir görünümünü elde etmeleri için tek bölmeli cam deneyim görevi görür. Android cihazlarda kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlara yönelik tüm uyarılar burada gösterilmektedir. Uyarının bir parçası olarak, analistler tehdidin adını, önem derecesini, olay için uyarı işlem ağacını ve dosya ayrıntıları ile ilişkili SHA bilgilerini içeren diğer ek içeriği görürler. Android cihazla ilgili uyarılar, analistlerin bir cihazla ilişkili saldırıların daha bütünsel bir görünümünü elde edebileceği olayda da toplanıyor.

.

Android için antivirüsAndroid için Microsoft DefenderAndroid için Microsoft uygulamalarıMicrosoft DefenderMicrosoft uygulamaları