Microsoft, Çip Bağımlılığını Azaltmak İçin Kendi Çiplerini de Geliştirecek


Bir Bloomberg raporuna göre, Microsoft, sunucuları ve gelecekteki Surface cihazları için kendi Arm tabanlı işlemci yongalarını tasarlıyor. Kaynağın iddia ettiği gibi, bu sunucu çipleri Microsoft Azure bulut hizmetlerinde kullanılacaktır. Ayrıca Microsoft, Surface cihazlarından bazıları için “başka bir çip” tasarlıyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


PC tarafında Arm tabanlı yongaların kullanılması şaşırtıcı değil ve Apple’ın M1’inin mükemmel performansı planın uygulanabilirliğini kanıtladı. Veri merkezlerinde kullanılan kendi geliştirdiği sunucu çipleri de, giderek daha fazla şirketin diğer çip şirketlerine, özellikle de Intel’e olan bağımlılıktan kurtulmak için kendi geliştirdiği çipleri kullanmaya başladığını gösteriyor.

Yüzey çipi çeşitlendirmesi bir yıl önce başladı

Hatta geçen yıl Microsoft, yeni Surface Laptop 3 ve Surface Pro X cihazlarının Intel işlemcilerle gelmeyeceğini açıkladı. Bunun yerine, Surface serisi için özel işlemciler üretmek için AMD ve Qualcomm ile yakın bir şekilde çalışacaklar ve Surface chipleri Diversify haline getirecekler, sadece Intel’e güvenmeyecekler.

AMD ile işbirliği açısından Microsoft, AMD’nin Zen + tabanlı 12nm Ryzen 5 ve Ryzen 7 Surface bileşenlerine ek bir grafik çekirdeği ekledi. Ayrıca, ince ve hafif Surface Laplop 3 için daha uygun hale getirmek için çipi optimize etti.

AMD’nin yarı özel bölümünün genel müdürü Jack Huynh, The Verge ile yaptığı röportajda şunları söyledi: ‘Kelimenin tam anlamıyla, yalnızca CPU’yu optimize etmekle kalmayıp Microsoft ile birlikte on binlerce saat birlikte geliştirme ve ortak mühendislik çalışması yaptık. GPU ve aynı zamanda çok ince ve hafif bir form faktöründe şimdiye kadarki en yüksek grafik dizüstü bilgisayar performansını sunmak için genel sistem güç yönetimi, kalem, dokunma, bellek bant genişliği, aygıt yazılımı ve sürücüler. ‘

Qualcomm ile işbirliği açısından Microsoft, Qualcomm Snapdragon 8cx tabanlı özel bir yonga olan SQ1 işlemciyi kullandı. Surface Pro X’te şirket, CPU ve GPU’nun performansını artırdı. Microsoft SQ1, 8 çekirdekli bir işlemcidir. 3GHz’e ulaşan en hızlı Kryo CPU’ya sahip ilk işlemcidir. Bu konuda Microsoft Surface mühendisi Pavan Davulur bir mesaj yayınladı. Bu Kryo çekirdeklerinin Windows için uygun olduğunu ve yüksek performans ile enerji tüketimini dengeleyebileceğini söyledi. Surface X2, Qualcomm ile işbirliği yapan SQ2 çipini kullanıyor.

Ayrıca Okuyun: Bir Bakışta Microsoft SQ1 Çip Parametreleri

Microsoft Surface serisi ürünlerinin çoğu Intel çiplerini kullanır. Ancak mevcut Surface işlemci çipleri yalnızca Intel’e güvenmiyor, aynı zamanda çeşitleniyor. Gelecekte, Microsoft kendi kişisel bilgisayar çiplerini piyasaya sürecek. Microsoft, Apple gibi, kişisel PC tarafında pazarın küçük bir bölümünü işgal ediyor. Ancak ürünleri, sofistike tasarımlara sahip yüksek kaliteli ürünlerdir. Örneğin, Apple daha önce M1 tabanlı Mac’lerinin klasik dizüstü bilgisayarlara kıyasla performansının arttığını iddia etmişti.

Maliyet performansını artırmak için kendi geliştirdiği sunucu çipi

Kendi geliştirdiği bilgisayar işlemci yongalarına kıyasla Microsoft, Arm’ın kendi geliştirdiği sunucu yongalarına dayalı olarak daha ilginç olacak.

Bundan önce, Microsoft’un bulut bilişim rakibi Amazon, performansı ve maliyet avantajlarını iyileştirmek ve yoluna devam etmek için bir yıl önce kendi Arm tabanlı Gravition2 işlemci yongasını piyasaya sürdü. Çiplerinin bazı ihtiyaçlarına daha uygun olduğunu düşünüyorlar. Genellikle Intel tarafından sağlanan hazır yongalarla karşılaştırıldığında, maliyet ve performans avantajları vardır. Microsoft, aynı değerlendirme için kendi çiplerini geliştirmeye başlayabilir.

Microsoft, 2017’de bir dizi Arm satıcısıyla işbirliği yaptığını duyurdu. Windows Sunucusunda Arm çiplerini çalıştırmayı denemek için Qualcomm ve Cavium içerirler. Ancak, yalnızca Azure hizmetlerini değerlendirmek amacıyla Microsoft’un kendi veri merkezinde kullanıldı. Microsoft, Arm tabanlı sunucular çipinin arama, depolama, büyük veri ve makine öğrenimi iş yükleri gibi dahili bulut hizmeti uygulamaları için çok etkili olduğuna inanıyor.

Microsoft sözcüsü Frank Shaw, sunucu çiplerini kendi başlarına geliştirip geliştirmeyecekleriyle ilgili olarak şunları söyledi: ‘Silikon, teknolojinin temel yapı taşı olduğundan, tasarım, üretim ve araçlar gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken, çok çeşitli çip sağlayıcıları ile ortaklıkları güçlendirmek. ‘

Microsoft, son yıllarda çip mühendisleri istihdamını artırdı. Qualcomm, sunucu çipi işini bıraktıktan sonra, çok sayıda yetenek de kayboldu. Microsoft’un yakın tarihli bir gönderisinde, Microsoft’un veri merkezindeki ARM64 sunucularındaki çalışmasından bahsetti. Bu, şirketin 2017’de açıklanan planının bir devamı olabilir.

Günümüzde, giderek daha fazla şirket, bulut bilişimi ve akıllı telefon üretimini destekleyen devasa verilerle başa çıkmak için yeni çözümler bulmaya başlıyor. Yapay zeka çip tasarımının otomasyonundan sonra, özellikle büyük veri merkezlerine sahip olanlar için yeni bir çip tasarımı çılgınlığını tetikledi. Şirket söz konusu olduğunda, güç tüketiminin dikkate alınması giderek daha önemli hale geliyor. Şu anda, Kol tabanlı çipler daha enerji verimli ve daha iyi seçenekler haline geliyor.

.

AzuremicrosoftMicrosoft SurfaceYüzey Laplop 3