Microsoft, bu yılın sonuna kadar Windows 10’u aktif olarak güncellemeyi durduracak


Kaynağa göre, Microsoft, yıl sonuna kadar Windows 10 güncellemelerini yayınlamayı bırakmaya karar verdi. Güvenlik güncellemeleri elbette yayınlanacak, ancak sözde isteğe bağlı güncellemeler olmayacak. C ve D güncellemeleri olarak da bilinen isteğe bağlı güncellemeler, her ayın üçüncü ve dördüncü haftalarında yayınlanır ve çoğunlukla sistemin bazı işlevleriyle ilgilidir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Microsoft’un kalan bir buçuk ayda Windows 10’u daha az güncellemeye karar vermesinin nedeni kulağa son derece ilginç geliyor. Karar, şirketin Redmond’daki genel merkezinde – mühendisler için tatiller ve hafta sonları nedeniyle – “asgari faaliyet” nedeniyle alındı.

Windows 10

Bununla birlikte, Microsoft’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki COVID-19 salgını nedeniyle Windows 10’u güncelleme etkinliğini bir buçuk ay azaltması mümkündür. İlkbaharda, bu nedenle Microsoft güncellemeleri çoktan askıya aldı; çünkü zor bir kendini izolasyon döneminde bilgisayarların performansını olumsuz etkileyebilirler; ve şu anda, dünyadaki sözde ikinci COVID-19 dalgası sırasında durum kendini tekrar ediyor.

Microsoft’un Windows 10X’i Aralık ayında gelecek

ARM tabanlı bilgisayarların ortaya çıkmasıyla birlikte, Microsoft gibi şirketlerin bu cihazlar için en iyi performansı alabilecek uygun bir yazılım çözümü sunmanın bir yolunu bulması gerekiyor. Şirket, modüler ve hafif bir yaklaşımla gelen en son Windows İşletim Sisteminin yeni bir çeşidi üzerinde çalışıyor. Vanilya Windows 10’un yalnızca yenilenmiş, daha hafif bir sürümü olan Windows 10X’ten bahsediyoruz.

Microsoft haberlerini takip ediyorsanız; Muhtemelen ilk raporların Windows 10X’in çift ekranlı ve katlanabilir cihazlara odaklanan bir işletim sistemi sürümü olduğunu belirttiğini biliyorsunuzdur. Sonuçta Microsoft, bu yıl Surface Duo ile çift ekran pazarına girecekti. Duo Android ile birlikte gelirken, hiçbir şey şirketin gelecekte Windows ile çalışan çift ekranlı bir cihaz başlatmasını engelleyemez. Kısa bir süre önce şirket, Windows 10X’in piyasaya sürülmesinin ertelendiğini ve ilk sürüm için tek ekranlı cihazlara odaklanacağını duyurdu.

Microsoft, Win32 uygulamaları desteğini düşürdü

Bugün yeni bir bildiri Windows 10X’in Aralık 2020’ye kadar hazır olacağını belirtiyor. Ancak, temel Win32 uygulamalarını çalıştırmasını bekliyorsanız bir sorun var, görünüşe göre yeni işletim sistemi “Metro” uygulamalarıyla sıkışıp kalacak. Rapora göre Win32 uygulamaları için herhangi bir destek olmayacak. İlginç bir şekilde Microsoft, Windows 10X’te bu uygulamalar için sanallaştırma ile destek sözü vermişti; ancak durum böyle görünmüyor. Dahası, yeni işletim sisteminin VAIL teknolojisini desteklemeyeceği görülüyor. Sonuç olarak, kullanıcıların UWP ve PWA uygulamalarını kullanması gerekecektir.

Que palamut! Windows 10X Önizleme é lançado com arayüzü renovada - TudoCelular.com

Ancak, Windows 10X’teki Win32 uygulamaları için hala umut vardır. Raporda belirtildiği gibi, bu yalnızca Windows 10X’in ilk sürümüdür. Microsoft sürekli üzerinde çalışıyor ve çift ekranlı cihazlar için destek ve özellikler getirecek. Aynı şekilde, şirket gelecekte VAIL ve Win32 teknolojisini uygulayabilir.

Microsoft Surface Neo, yeni işletim sistemini tekmeleyen cihaz olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi çift ekranlı bir cihazdır. Şirket, cihazı 2022 yılına kadar erteledi. Bu tür cihazlarla ilgili çeşitli zorluklar olduğunu varsayıyoruz; ve COVID-19 efektini sektöre ekleyebilirsiniz. Cihazın gecikmesine rağmen, şirketin yine de 10X’i kullanıma sunması gerekiyor. Bu nedenle, bu Aralık ayında yayınlanması planlanıyor. İyi tarafı, Surface Neo gelene kadar, özelliklerle ve yazılım optimizasyonlarıyla dolu bir Windows 10X’e sahip olacağımızdır.

.

microsoftpencereler 10Windows 10 güncelleme stratejisiWindows 10 güncellemeleriWindows 10 isteğe bağlı güncellemeler