LEAGOO “virüs uyarısı” haberlerine karşı onurunu koruyor


Temmuz 2017’de, Rusya’dan bir anti-virüs satıcısı olan DR.WEB, bir dizi Android akıllı telefonda “virüs uyarısı” bulduğunu iddia etti ve virüsü “Android.Triada.231” olarak tanımladı. 1 Mart 2018’de DR.WEB, Android’e bulaşmış 40’tan fazla “düşük kaliteli” Android akıllı telefonu listeleyen başka bir makale yayınladı. Bunların arasında Haier, TECNO, LEAGOO ve diğerleri gibi markalar var.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bazı haber medyası hemen davayı takip etti ve yukarıdaki makaleyi iletti ve hatta bazıları “Android.Triada.231” i bir “banka kötü amaçlı yazılımı” olarak abarttı. Ancak, LEAGOO’nun kıdemli yazılım mühendisi Bay Zhu’ya göre, “virüs uyarısı” aslında işletim sisteminin bildirim itme modülündeki reklam riskinden kaynaklanıyor.

Aslında, birçok akıllı telefon markası için, reklam performansını artırmak için kullanıcı verilerini sessizce toplamak söylenmemiş bir kural haline geldi. Samsung, Huawei ve hatta Apple gibi akıllı telefon üreticileri sık sık, IMEI cihaz tanımlama Kodu, MAC adresi, IMSI abone kimliği, seri numarası vb. Dahil olmak üzere kullanıcı veri sızıntısı hakkında yaygın endişelere yol açan gizlilik şikayetleri alıyor.

Can sıkıcı olsalar da, modern akıllı telefonlar arasında reklamcılık riskleri çok yaygındır. Ancak bazı haber medyası tarafından bildirildiği gibi “banka kötü amaçlı yazılımı” değiller. Çevrimiçi bankacılık güvenliği için, şu ana kadar pişirme sahtekarlığı yalnızca veri toplama veya reklam itme nedeniyle oluşmadı. Tüm dolandırıcılıkların arasında, çoğu kullanıcının garip bir SMS bağlantısını tıklaması veya gizlenmiş bir kötü amaçlı yazılım indirmesiyle başlar ve cep telefonunun arızalanmasıyla sonuçlanır.

LEAGOO yazılım ekibine göre, geçen Temmuz “virüs uyarısı” raporunu aldıktan sonra LEAGOO, DR.WEB ile iletişime geçti ve bunun sahte bir virüs uyarısı olduğunu gördü. Kısa süre sonra LEAGOO, işletim sistemini güncelledi ve sorunu hızla çözdü. LEAGOO, şu ana kadar yukarıdaki “virüs uyarısının neden olduğu kişisel veri sızıntısı veya bankacılık güvenliği sorunlarıyla ilgili herhangi bir şikayet veya eleştiri almamıştır.

Yeterince ilginç bir şekilde, virüs korumalarıyla övünen bazı anti-virüs şirketlerinin, akıllı telefon üreticilerini veya kullanıcıları anti-virüs hizmetlerini satın almaları için korkutmak için bir pazarlık çipi olarak virüs tehditlerinden yararlandığı iddia ediliyor. Üreticiler işbirliği yapmayı reddettiklerinde, “ikna etmenin” bir yolunu bulacaklar. LEAGOO’nun virüs iddiaları hakkındaki açıklamasının tamamını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

.

duyuruİddiaLeagoovirüs