Koronavirüs takibi Google Play Hizmetleri üzerinden gelecek


Apple ve Google, birkaç gün önce COVID-19 ile savaşmak için güçlerini birleştireceklerini duyurdu. Her ikisi de kişi takibine yardımcı olmak istiyor ve Android ve iOS için ilgili API’leri hazırlıyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


TechCrunch’a göre Apple, yakında dağıtılacak olan iOS 13 için bir güncelleme aracılığıyla izlemeyi etkinleştirecek. Ancak Android ile bu bir çözüm değildir, çünkü bir Android güncellemesinin kullanıcılara ulaşması çok uzun sürer.

Bu nedenle Google, API’leri Google Play Hizmetleri aracılığıyla dağıtacaktır, Android 6’daki tüm modeller için karşılık gelen bir güncelleme olmalıdır. Arayüzler iki aşamada dağıtılacaktır; Mayıs ayında başlayacak.

Ancak Android ile hala bir soru var. Çin’de Google Play Hizmetlerine sahip olmayan birçok Android akıllı telefonla nasıl çalışır? Peki ya eksik oldukları Huawei’nin mevcut modelleri? Google hizmetleri olmayan Huawei akıllı telefonların oranı çok büyük olmasa da, yine de dahil etmek faydalı olacaktır.

Temas takibi mi?

Hem Apple hem de iOS, bu yeni tekniğe “temas izleme” adını veriyor, ancak temas izleme nedir ve nasıl çalışır?

Temas takibi, genellikle kamu çalışanlarının virüs bulaşmış bir kişiden temas kurduğu tüm kişileri listelemesini istediği analog bir süreçtir. Sağlık departmanları daha sonra bu insanlardan semptomlara dikkat etmelerini ve izole etmelerini ister. COVID-19 salgını, bazı ülkelerin takip etmek için taşıyıcıdan alınan konum verilerinden yararlandığını zaten gördü.

Apple ve Google, gizliliği daha iyi koruyan kendi çapraz platform çözümlerini sağlamak için çalışıyor. Örneğin, konum verileriniz veya kimliğiniz işlem sırasında asla açıklanmaz:

İki kişi yakın mesafede olduğunda, telefonları her gün değişen anonim tanımlayıcıları değiştirir. Bir kişiye COVID-19 teşhisi konulursa, cihazının iletişim halinde olduğu herkesin bir listesini buluta iletmesini sağlayabilir.

Bu arada, ikinci kişinin telefonu, alanında pozitif test yapan herkesin bir listesini periyodik olarak indirecektir. Bir eşleşme olursa, bilgilendirilecek ve sağlık yetkilileriyle iletişime geçmeleri istenecektir.

.

elmagoogleGoogle oyun hizmetleriİletişim izleme