KB4559309 güncellemesini yükledikten sonra Windows 10 bilgisayarlar yavaşlıyor


Kaynağa göre, KB4559309 yapı numaralı yeni Windows 10 güncellemesi bilgisayarların normal çalışmasını bozdu. Önyükleme normalden daha uzun sürüyor ve işletim sisteminin kendisinde zaten bir yavaşlama var. Hem normal uygulamalar hem de web sayfaları daha uzun yüklenir. Sorun, KB4559309’un otomatik olarak yüklenmesi ve Microsoft’un sorunun ne olduğunu henüz tam olarak çözmemiş olmasıdır.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Güncelleme Edge ile ilgili olduğundan, tarayıcı geliştirme ekibi kurulumundan kaynaklanan sorunlar üzerinde çalışıyor. Bu arada sorunun çözümü KB4559309 güncellemesini sistemden manuel olarak kaldırmaktır.

Windows 10, bir milyardan fazla kullanıcısıyla 5 yaşına girdi

29 Temmuz 2020’de Windows 10, 5 yaşına döndü. Bu işletim sistemi 2015 yılının ortalarında piyasaya sürüldü ve Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme olarak sunuldu. Bu numarayı kullanarak Microsoft, o sırada yeni işletim sisteminin aktif kullanıcı sayısını çok hızlı bir şekilde artırmayı umuyordu – 2-3 yılda 1 milyara kadar! Ama işe yaramadı. Microsoft, yalnızca bu yıl gıpta edilen bir milyara ulaştı.

Microsoft ayrıca Cortana ses asistanıyla başarısız oldu. Zaten unutulmuş olan Windows Phone mobil platformundan hareketle, Apple’ın Siri ve Google Assistant ile ciddi şekilde rekabet etmesi gerekiyordu. Aslında sistem, Microsoft’un kullanıcılara çok gayretli empoze etme girişimleri, örneğin Cortana’yı Başlat menüsü arama çubuğuna ekleyerek PC platformunda kök salmadı.

Ancak Edge tarayıcısıyla her şey o kadar da kötü değil. Chromium motoruna geçtikten sonra, yavaş da olsa gerçekten popülerlik kazanmaya başladı.

Windows 10 güncellemeleri

Windows 10 güncellemeleri ile her şey bir şekilde iyi değil. Ekim 2018 güncellemesinin bir örneği olarak, çok sayıda hata ve neden olduğu sorun nedeniyle dağıtımı durdurulması bile gereken akılda tutulur. Mevcut Mayıs ayı da sorunsuz geçmedi. Genel olarak Microsoft, stratejisini değiştirecek ve Windows 10’u yılda iki kez değil, yalnızca bir kez güncelleyecek. Bu tür güncellemelerin daha kapsamlı bir şekilde test edileceği ve kurulumlarından kaynaklanan sorunların azalacağı umulmaktadır.

Windows 11’e gelince, Microsoft, Windows 10’u her zaman güncellemeye devam edecektir. Dolayısıyla, mevcut işletim sistemi on yılını açıkça görecek kadar yaşayacak. Pekala, gelecek yıl Microsoft, özellikle dizüstü bilgisayarlar ve iki ekranlı mobil bilgisayarlar için tasarlanmış bir sürüm olan Windows 10X’i piyasaya sürmeli. Ama bir hit olacak mı? Göreceğiz.

.

KB4559309 güncellemesipencereler 10Windows 10 güncellemeleriWindows 10 KB4559309 GÜNCELLEMEWindows 10 yavaşWindows 10 yavaşlama