IPS LCD 120Hz Yenileme Hızı VS AMOLED 60Hz: Hangisini Tercih Etmelisiniz?


2020’de daha yüksek yenileme hızı ekranları trend. 90 Hz ve 120 Hz yenileme hızı ekranlarıyla gelen amiral gemisini gördük. Ve şimdi orta sınıf cihazlar bile bu özellikle birlikte geliyor. Bu nedenle, bir IPS LCD 120Hz Yenileme Hızı ile AMOLED 60Hz karşılaştırması yapalım. Ama önce temel bilgilerle başlayalım. Yenileme hızı nedir? Eh, bir ekranın yenilenme hızıdır. Standart ekranlar, ekranın saniyede 60 kez yenileneceği anlamına gelen 60 Hz yenileme hızına sahiptir. 90 Hz yenileme hızı, ekranın saniyede 90 kez yenilenmesi anlamına gelir ve bunun tersi 120 Hz yenileme hızı için geçerlidir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Daha yüksek bir yenileme hızı, esasen kaydırırken veya oyun oynarken daha yumuşak bir deneyim anlamına gelir. 90Hz, 60Hz’den daha akıcıdır ve 120Hz, hepsinden daha akıcıdır. Ayrıca çok az sayıda akıllı telefonda bulabileceğiniz 144Hz yenileme hızı ekranlarımız da var. Ancak 90 hz ve 120 Hz yenileme hızına sahip akıllı telefonlar bulmak kolaydır. Öte yandan AMOLED paneller, batarya söz konusu olduğunda faydalıdır. Siyahlar daha derin. Renkler doygun, bu da multimedya kullanımı için bir zevk olacak.

Orta seviye ve üst orta seviye piyasasında genellikle iki seçenek vardır. Bunlardan biri 90Hz veya 120Hz yenileme hızına sahip bir LCD panel ile. Diğeri ise 60Hz yenileme hızına sahip bir AMOLED panele sahip. Örneğin, POCO X3 NFC ve Realme 7 Pro benzer bir fiyat aralığında geliyor. POCO X3 NFC, 120Hz yenileme hızına sahip bir LCD ekrana sahip. Öte yandan, Realme 7 Pro’nun AMOLED ekranı var. Büyük olasılıkla, akıllı telefonunuzda oyun oynarsanız, daha yüksek yenileme oranına yönelirsiniz. Ama hiç iyi olmayacak.

Daha yüksek bir yenileme hızı, daha iyi oyun oynamayı garanti etmez

Akıllı telefon işlemciniz yeterince güçlü değilse ancak ekran 90 Hz yenileme hızına sahipse. Öyleyse aslında daha yüksek yenileme hızı yerine daha iyi bir işlemciye gitmiş olmalısınız. Yüksek yenileme hızı için güçlü bir işlemci şarttır. Size bir örnek vereyim, yakın zamanda POCO X3 NFC aldım. 90Hz’de PUBG Mobile’ın keyfini çıkaracağım için gerçekten heyecanlıydım. Çok az şey biliyordum, resmi olarak asla desteklemedi. Bu nedenle, 60Hz yenileme hızına sahip Redmi Note 8 Pro’mdan daha iyi değildi. Ayrıca Note 8 Pro, oyunu pürüzsüz ve aşırı kare hızı (60 fps) ayarında oynayabildi. POCO X3’te sadece yüksek ile sınırlıydı (ortalama 50 fps veriyor).

IPS 120HZ VS Amoled 60hz

Aynı zamanda optimizasyonla da ilgilidir, oyunların çoğu henüz daha yüksek yenileme hızı için optimize edilmemiştir. Bu nedenle, yalnızca daha yüksek bir yenileme hızı uğruna bir akıllı telefon satın alıyorsanız, henüz zamanı gelmemiş olabilir.

Evet, daha yüksek yenileme hızı, ana ekranda gezinirken her gün daha pürüzsüzdür. Ancak, yalnızca ana ekran ve diğer birkaç uygulamanın daha pürüzsüz olması ne işe yarar? En çok duyduğum şey “120Hz yenileme hızından 60Hz yenileme hızına geçemezsiniz”. Ancak POCO X3’ümü 120 Hz yenileme hızında kullandıktan sonra 60 Hz akıllı telefon kullanmak zorunda olduğumda durum benim için geçerli değildi. Bunun arkasındaki sebep, POCO X3 NFC (veya çoğu) telefonunun artık uyarlanabilir bir ekran yenileme hızıyla gelmesiydi. 120Hz yenileme hızına sahip bir ekran satın alsanız bile, telefon her zaman 120Hz’de olmayacaktır.

Realme C17’yi örnek olarak alın

IPS 120HZ VS Amoled 60hz

Birkaç ay önce Realme C17’m hakkında yazdım. En ucuz 90Hz yenileme hızına sahip akıllı telefonlardan biri olarak ortaya çıktı. Şirket her yerde 90 Hz pazarladı. Eh, telefonu kullandıktan sonra, özellikle bütçeli bir telefonda daha yüksek bir yenilemenin pazarlama hilesinden başka bir şey olmadığını öğrendim. Telefonu büyükannem için aldım ve bir süre sonra ana ekrandaki gecikmeden şikayet etti. Sonra 60Hz yenileme hızına geçtim ve iyi çalıştı. Ayrıca telefonda oyunlar oynadım ve 90Hz yenileme oranını işe yaramaz buldum. Dolayısıyla, yonga seti güçlü değilse, neden 90 Hz yenileme hızı pazarlasın?

Öte yandan, AMOLED’in çok daha fazla avantajı var

AMOLED veya Aktif Matris Organik Işık Yayan Diyot ekran, çarpıcı renkleriyle bilinir. AMOLED ekran “piksel piksel” kuralına göre çalışır. Piksel piksel olarak, genellikle bir LCD panel ile karşılaştırıldığında renkli görüntüler elde edersiniz. AMOLED’in LCD panellere karşı gerçekten parladığı alanlardan biri siyah renktir. Yalnızca siyah rengi görerek bir ekranın AMOLED veya LCD teknolojisini kullanıp kullanmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

AMOLED ekranlarda siyahlar daha derindir. Mükemmel siyahlara yakınlar. Aynı zamanda daha iyi bir pil yedeklemesine yol açar. AMOLED teknolojisi ayrıca bir ekran içi parmak izi tarayıcıya sahip olmanızı sağlar. Ancak, yana veya arkaya monte edilmiş olandan daha yavaş olacaktır. Dolayısıyla, AMOLED, daha yüksek yenileme hızına sahip bir LCD’den çok daha fazla avantaja sahiptir. Ancak hiçbir şey mükemmel değildir ve bu nedenle AMOLED’in bilinen bazı sorunları vardır, bilmek isteyebilirsiniz.

AMOLED’in Eksileri

AMOLED 60hz ve IPS LCD 120hz
Kaynak: AndroidAuthority

Pekala, yanmış bir ekrana sahip birçok AMOLED cihaz haberi ile karşılaşabilirsiniz. Piksel piksel aydınlatma, bir süre kullanımdan sonra yanmaya neden olabilir. Ayrıca fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, bir AMOLED ekran sizin için en iyisi olmayabilir. Daha önce de söylediğim gibi, AMOLED “Renkli” görüntüler üretir. Özellikle film seyrederken göze hoş geliyor. Ancak bir fotoğrafçı her zaman doğru renkleri ister. Bu nedenle, bu fotoğrafçılar için bir sorun olabilir.

Bu makale, sadece IPS LCD VS AMOLED değil, özellikle daha yüksek bir yenileme hızı ekranı VS AMOLED’i hedeflemektedir. Bu yüzden teknolojiden daha fazla bahsetmeyeceğim ama AMOLED’in bazı dezavantajları hakkında sizi bilgilendirmenin benim görevim olduğunu düşündüm.

IPS LCD 120Hz Yenileme Hızı VS AMOLED 60Hz: Karar

Özetle, AMOLED, özellikle orta sınıf pazarında çoğunluk için iyi bir seçimdir. Amiral gemisi cihazlarda, hem daha yüksek bir yenileme hızı hem de AMOLED panel zaten elde ediyorsunuz. Bu nedenle, benim önerim, orta ve üst orta aralık pazarında daha yüksek yenileme hızına sahip LCD üzerinden AMOLED (60Hz) tercih etmektir.

Bonus

Bütçenizde AMOLED + Daha yüksek yenileme hızı yoksa, daha yüksek dokunmatik örnekleme oranlarına sahip AMOLED panellere sahip akıllı telefonları bulmaya çalışın. iPhone’lar daha yüksek yenileme hızıyla gelmiyor ancak yine de daha duyarlı görünüyorlar, değil mi? Dokunma gecikmesini azaltan daha yüksek bir dokunma örnekleme oranına sahipler. Bu tür akıllı telefonları Xiaomi Mi 10 Lite 5G gibi üst orta sınıf pazarında bulabilirsiniz. AMOLED ekran ve 240Hz dokunmatik örnekleme oranı ile geldi.

Bunlar IPS LCD 120Hz Yenileme Hızı VS AMOLED 60Hz hakkındaki görüşlerimdi, yorumlar bölümünde görüşlerinizi bildirin.

Ayrıca Okuyun: REDMI NOTE 9 PRO 5G, HİNDİSTAN’DA MI 10I OLARAK BAŞLATILACAK

.

AMOLED 60Hz VS IPS LCD 120HZAMOLED ekran VS 90Hz IPS LCDIPS LCD 120HZ yenileme hızı ile AMOLED 60HzYüksek yenileme hızına sahip LCD VS AMOLED