İPhone 12 ve Yeni Mac Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Birkaç hafta içinde Apple yeni bir ürün lansman konferansı düzenleyecek. Anladığınız gibi, bu etkinlikte, Cupertino merkezli şirket yıllık iPhone serisi akıllı telefonlarını piyasaya sürecek. Son yıllarda iPhone’larda çok fazla yenilik olmamasına rağmen bu ürünler hala büyük ilgi görüyor. Ancak, Apple’ın kısa süre önce düzenlenen sonbahar konferansında yalnızca iki iPad ve iki Apple Watch’un piyasaya sürülmesi üzücü. Bu açıdan yaklaşan iPhone 12’nin daha çok talep edilen özellikleri getirmesi bekleniyor. Bu yüzden bugün, bu yıl piyasaya çıkacak iPhone 12 serisi ve piyasaya sürülecek olan yeni Mac ile ilgili soruları sıralayacağız.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


elma

İPhone 12 ne zaman çıkacak?

Güncel haberlere göre Apple’ın iPhone 12 serisini Ekim ayında resmi olarak yayınlaması gerekiyor. Birçoğu, Apple’ın yeni iPhone 12 nesil modellerini 16 Ekim’de piyasaya süreceğine inanıyor.

Bu konuda sızdırılan bilgilere göre Apple, bu ayki konferans saati hakkında bilgi vermeyi umuyor. Ama hala resmi bir şey yok. Önceden, bazı kaynaklar Apple’ın yeni ürün lansman konferansını 13 Ekim’de yapacağını kanıtladı.

iPhone 12

Ayrıca iPhone 12 serisinin 16 Ekim’de rezervasyona başlayacağına dair haberler de var. Ayrıca iPhone 12 mini ve iPhone 12 23 Ekim’de satışa çıkacak. Ve iki iPhone 12 Pro modeli Kasım ayında satışa çıkacak.

Bu Ekim basın toplantısına ek olarak, Kasım ayında bir Apple yeni ürün basın toplantısı düzenlenmelidir. Bu basın toplantısının kahramanı, ARM mimarisine dayanan Mac ürünleri olmalıdır. Bu yılki WWDC’de Apple, ARM mimari işlemcilerle donatılacak yeni Mac’ler için planlarını duyurdu. Bu yılın sonunda ARM mimarisini kullanan yeni ürünler piyasaya sürülecek.

Şu anda iPhone 12’de hangi bilgiler doğrulanabilir?

Açıkçası, iPhone 12 serisinin kendisi hakkındaki bilgiler altı ay öncesinden beri sızdırılıyor. Ve şimdi temelde iPhone 12 serisi hakkında pek çok bilgiyi doğruladık.

iPhone 12 Görünümü

Bu sefer iPhone 12 serisi, iPhone 4 ve iPhone 5 ile aynı dik açılı çerçeve tasarımını benimseyecek. Kalınlık açısından iPhone 11 serisine göre çok daha ince ve hafif olacak. (Aslında bu, daha sınırlı pil ömrüne sahip bir telefon görebileceğimiz anlamına da gelir).

Elma A14

Bu yılki Apple Watch 6’dan yeni bir mavi ve kırmızı renk seçeneği gördük. Yani iPhone 12 serisinde göreceğimiz böyle bir şey düşünmek için her türlü neden var.

iPhone 12 Donanım ve yazılım

Donanım açısından iPhone 12’nin Apple’ın A14 işlemcisiyle geleceği onaylanabilir. Bu çip aynı zamanda yeni iPad Air 4’te bulunan ilk 5nm mobil çiptir. Önceki nesil A13 ile karşılaştırıldığında, CPU performansı muhtemelen% 16,7 artmıştır; GPU performansı yaklaşık% 8,3 artmıştır. Artış nispeten ortalamadır. Ancak bu iyileştirme bilgilerinin mühendislik makinesinin karşılaştırma sonuçlarına dayandığını belirtmeliyiz. İkincisi, iPhone 12’nin tüm gücünü göstermeyebilir.

Elma A14

Daha iyi iOS 14

İPhone 12 serisindeki bir diğer yükseltme de iOS 14’tür. Son zamanlarda iOS giderek daha çok Android’e benziyor. Negatif ekranda birçok küçük bileşen ayarlanabilir. Bu, Android sisteminin küçük bileşenlerine benzer. Düzeni ayarlayabilir ve sık kullandığınız küçük işlevleri negatif ekrana yerleştirebilirsiniz.

iOS 14

Aynı zamanda, daha ilginç özelliklerden biri de Uygulama Kitaplığıdır. Bu işlev, uygulama sayfasının son sayfasındadır. Farklı uygulamaların amacına göre otomatik olarak sınıflandırılabilir ve klasörlere ayrılabilir. Bu sayede çok sayıda uygulama varken istediğiniz uygulamaları bulmanız daha kolay olacaktır.

iOS 14

Bir diğer büyük yükseltme de AirPods kullanıcıları içindir, bu da mekansal ses efektleri sağlar ve kullanıcının baş pozisyonunun izleme efektini elde etmek için kulaklığın yerleşik jiroskopundan tam olarak yararlanır. Bu işlev ile AirPods 2 veya AirPods Pro’yu taşıdığımızda, ses başın dönüşüne göre ayarlanacaktır. Dolayısıyla, ses her zaman oynatma cihazının “surround stereo” etkisini izleyecektir.

ARM mimari işlemci tabanlı Mac

Bu yılın Haziran ayında WWDC Geliştiriciler Konferansı’nda Apple, mevcut Intel işlemcilerin yerine ARM mimarisini kullanarak Mac bilgisayar ürünlerinde kendi işlemci yongalarını kullanacağını duyurdu.

ARM üzerinde Apple Mac

Apple daha önce iPad’de ARM tabanlı bir işlemci kullanıyordu ve iPad ürünlerinin “üretkenliğini” kademeli olarak iyileştiriyordu. Ve bu sefer, Apple’ın ARM mimarisinde çalışan macOS’u yeni bir girişim.

Kasım ayında Apple’ın ARM mimari işlemciye dayalı ilk Mac’i piyasaya süreceği bildirildi. Bu, Apple’ın kendi geliştirdiği A14X işlemcisi olacak. TSMC’nin 5nm sürecine dayalı olarak, bu yılın dördüncü çeyreğinde seri üretime geçecek. Bu işlemci çipinin Intel Core-i9-9880H 8 çekirdekli işlemci ile rekabet edecek güce sahip olacağı bildirildi.

Alt çizgi

Yaklaşan iPhone 12 serisi ve Apple Mac ürünleri hakkında sızdırılan bilgilerle tanıştık. Aslında bu yıl, çünkü Apple’ın basın toplantısı çevrimiçi olarak değiştirilecek. Yani Apple’ın ayarlaması için daha fazla alan var ve bu yıl arka arkaya üç etkinlik bile görebiliriz.

.

Apple A14xElma A14iPhone 12Mac