iOS 14.2 / iPadOS 14.2 genel beta sürümü artık kullanılabilir


Uzun bir test döneminden sonra, Apple nihayet geçen hafta iOS 14 ve iPadOS 14 ürün yazılımını dağıttı. Her zamanki gibi, şirketin iOS 14.2 adlı yeni bir yapıyla tanıtması gereken çok sayıda değişiklik olduğu için bu yeni sürümler zaten güncelliğini yitirdi. Bugün, bu özel sürüm Herkese Açık beta programına kayıtlı tüm cihazlara ulaşıyor. Her zamanki gibi, yeni bellenim, yazılımın 14. yinelemesinde en önemli olanlar tanıtıldığı için bir dizi artımlı değişiklik getiriyor. Farkında değilseniz, iOS ve iPadOS oldukça benzerdir, ancak ikincisi bazı tablet merkezli özelliklere ve değişikliklere sahiptir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bu beta sürümündeki “Herkese Açık” etiketi, geçerli bir Apple Kimliği ve uygun bir iPhone veya iPad cihazına sahip olan herkesin beta işlevine kaydolabileceği anlamına gelir. Daha önce bahsedildiği gibi, yeni aygıt yazılımı tamamen artımlı değişikliklerle ilgilidir. Kontrol Merkezine Müzik Tanıma özelliği getirir. Shazam’ı entegre ediyor. Apple’ın bu şirketi uzun zaman önce satın aldığını bilmiyorsanız. Basit bir deyişle, ortamda çalan müziği tanıyabilir. Ayrıca, belirli uygulamalarda, filmlerde veya videolarda çalan müziği tanımamıza olanak tanır.

Yeni Widget ve yeni COVID-19 merkezli özellik

Güncelleme ayrıca, kontrol merkezi için bir “Şimdi Oynatılıyor” widget’ı sunar. Yakın zamanda çalınan müziği gösterecektir. Widget desteği, iOS 14’ün getirdiği büyük yenilikler arasında yer alıyor. Bu nedenle, Apple’ın yararlı kısayollarla etkileşimli Widget’ları daha da geliştirdiğini ve kullanıma sunduğunu görmeyi umuyoruz. Ayrıca güncelleme, AirPlay için yeni bir arayüz getiriyor. Son olarak, yeni aygıt yazılımı yeni bir “Kişi algılama” özelliği getiriyor.

Bir kişinin sizden ne kadar uzakta durduğunu tespit eder. Uzmanlar başka bir kişiden en az 1 metre uzakta olmanın daha iyi olduğunu belirttiği için bu günlerde COVID-19’un rahatsız ettiği güzel bir özellik. Apple bir kez daha bugünün gerçekliğine mükemmel bir şekilde uygulanacak bir özellik sunuyor. WatchOS’a aşina iseniz, en son güncellemede şirketin bir el yıkama asistanı getirdiğini bilirsiniz. Devam eden salgının odak noktası olan bir başka özellik.

Muhtemelen önümüzdeki ay iPhone 12 serisiyle birlikte istikrarlı bir sunum göreceğiz.

Apple, iOS 14.2 güncellemesinden kullanıcı geri bildirimlerini toplamaya devam edecek ve önümüzdeki haftalarda küresel bir sürüm görebiliriz. Aslında, kararlı güncelleme sunumunun iPhone 12 serisi sürümüyle aynı zamana denk gelmesini bekliyoruz. Dört cihaz, iOS 14.2 ile kutudan çıkar çıkmaz gönderilebilir. Şirket bir etkinlik düzenleyeceği için, iOS 14.2’nin kısa bir süre sonra kullanıma sunulması bizi şaşırtmayacak.

.

Apple OSelmaiOSiOS 14.2iOS 14.2 betaiPadOS 14 betaiPadOS 14.2iPhone 12 serisiiPhone OS