Intel NAND çipleri segmenti SK Hynix’e 9 Milyar Dolara satıldı


Intel, birkaç yıl önce sahip olduğu cazibeye ve pazar hakimiyetine kesinlikle sahip değil. PC işinde şirket, AMD’nin modern ve uygun maliyetli Ryzen bölümü ile karşılaştırıldığında kullanıcının tercihi olmak için mücadele ediyor. Mobil segmentte şirket tam bir başarısızlıktır. Intel, Apple’ın çapındaki bir ortağını kaybettiği için işler daha da kötüye gidiyor. Cupertino tabanlı iPhone üreticisi tescilli ARM tabanlı yonga setlerine geçecek ve bu şu anda MacBook’lar için tek gelecek gibi görünüyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Mücadeleye rağmen Intel, bu rekabetçi pazarda geçerliliğini korumak için hareket ediyor. Bazen, gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak için bazı ayarlamalar yapmak ve belirli bir işi bırakmak gerekir. Şirket, Güney Koreli SK Hynix ile NAND flash bellek işini yaklaşık 9 milyar dolara satmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşma, SK Hynix’e tüm IP lisanslarına, NAND SSD işine ve Dalian, Çin’deki üretim tesisine erişim sağlayacak. Bu çok büyük bir anlaşma. Şimdilik şirketlerin devlet onaylarını beklemesi gerekiyor. Anlaşmanın son aşamalarını Mart 2025’e kadar geçmesi bekleniyor.

Hynix, tüm NAND SSD ile ilgili Fikri Mülkiyete sahip olacak

Anlaşma, NAND SSD ile ilgili IP için 7 milyar dolarlık bir başlangıç ​​tutarını içeriyor. Aynı zamanda şirketin mevcut çalışanlarını da içerir. Önümüzdeki 24 ay içinde Hynix, NAND flash gofretlerle ilgili her şeyi satın alacak. Tasarım, Araştırma ve Geliştirme mühendisleri ve çalışanları içerir. Şimdilik Intel fabrikayı kullanmaya devam edecek. Sonuçta anlaşmanın sonuçlandırılması 12 ay sürecek.

Microsoft, SK Hynix'ten 2.6 milyar dolar değerinde yarı iletken yonga alacak - W.Media

SK Hynix’in anlaşmadan aldığı her şeye rağmen Intel, Optane işini sürdürecek. Güney Koreli şirket artık piyasadaki adını iyileştirmek ve depolama çözümlerinin rekabet gücünü artırmak için Intel’in tüm uzmanlığını kullanacak. Intel’in CEO’su Bob Swan’a göre, şirket artık “farklılaştırılmış teknolojilere yapılan yatırımlara öncelik verecek”. Daha önce de söylediğimiz gibi, şirket kendisi için daha önemli olan segmentlere ayak uydurmak için temelde kendini yeniden yapılandırıyor.

İnşallah anlaşma yakında onaylanacak ve her iki şirket de buna uyum sağlayabilecek ve bundan yararlanabilecek. SK Hynix’in bu bölümü daha da geliştirmeyi ve mevcut IP’leri müşterilere fayda sağlayacak çözümler geliştirmek için kullanmasını umuyoruz.

.

bilgiIntel IP'leriIntel NAND işiIntel yonga setleriNANDSK HynixSK Hynix ile Intel anlaşmasıssd