İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Android geliştirici konferansı 3 Haziran’da yapılacaktı. Ancak, ABD’deki bazı sorunlar (özellikle artan huzursuzluk) nedeniyle Google etkinliği ertelemek zorunda kaldı. Ancak şirket sonunda 11 Haziran’da ilk Android 11 Beta sürümünü yayınladı. Şu an itibariyle, ilk Pixel telefon dışındaki tüm Pixel cihazlarda bu güncelleme zaten var. Ayrıca, bu güncelleme bazı amiral gemisi Android telefonlar için de kullanıma sunuluyor. Teknik olarak, bu Android 11 beta 1 geliştiriciler içindir. Normal kullanıcıların ilginç bulmayacağı birçok hatayla birlikte gelir. Bu yazıda, dikkatinize değer En İyi 5 Android 11 özelliğine bakacağız. Burada sadece hatasız ve mükemmel çalışan özellikleri dikkate alıyoruz


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz. Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.
  • Daha birleşik bir bildirim çubuğu olan “Görüşme” bildirimleri ekler

Yerel Android, telefon bildirimlerinin yönetimi açısından her zaman çok katı veya oldukça karmaşık olmuştur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Google bu sefer bildirimleri değiştirdi ve tüm bildirimlerin üstüne yeni bir “konuşma” düzeyi ekledi. Yeni tasarımda ayrıca “Hatırlatma Bildirimleri” ve “Sessiz Bildirimler” bulunur.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Diyalog seviyesi, tüm iletişim mesajlarının birleştirildiği ve öncelikli olarak görüntülendiği yerdir. Okunmamış mesajların sayısı yanında görüntülenecek ve bunları doğrudan bildirim çubuğundan yanıtlayabilirsiniz. Sağ alt köşedeki düğme, yeni özellik olan “Konuşma Balonu” dur. Bu özellik, bir grup konuşmayı tüm uygulamaların üzerinde simgeler halinde gezdirmenize olanak tanır. Bununla, kullanıcılar mesajı ilk geldiğinde görmek için kolayca sürükleyip bırakabilirler. Bildirime tıklarsanız, cevap vermek için bir pencere moduna girecektir.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Tanıdık gelmiyor mu? Evet, bu özellik küçük pencere modu + balon bildirimlerine benzer. Bu özellik uygulamalara üç görüntü katmanı sağlar – Simgeler, pencereler ve tam ekran. Doğru sahne için doğru formu kullanırsanız, kullanılabilirliği büyük ölçüde artırabilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca bildirimleri atlamaktan tamamen kaçınabilir.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Bu özellik daha önce Android 10’da bir geliştirici seçeneği olarak görülüyordu. Ancak artık tüm kullanıcılar için tam sürüm olarak mevcuttur. İlk olarak göstermek istediğiniz sohbetleri ayarlarınızdan yönetebilirsiniz. Ayrıca, mesajlaşma uygulamalarında balon bildirimlerini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Artık Google bu özelliği yerel sistemde kullanıma sunduğuna göre, üreticilerin ve iletişim yazılımının yakında bunu destekleyeceğini umuyoruz.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

  • Müzik kontrollerini entegre edin ve bunları kısayol anahtarları üzerinden eşit şekilde görüntüleyin

Bildirim çubuğundaki diğer bir değişiklik, müzik kontrollerinin kısayollara entegrasyonudur. Açılır katman yan yana görüntülenir ve tümü, genişletildiklerinde tüm kısayol anahtarlarının üzerinde bulunur. Müzik kontrolü 5 adede kadar ileri ve geri anahtarı destekler. Getirdiği diğer bir avantaj, oynatma cihazını seçmenin daha kolay olmasıdır, sağ üst köşedeki düğmeye tıklamanız yeterlidir. Evet, bu özellik iPhone’dan ödünç alınmıştır.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Yukarıdaki iki yeni özellikten bir eğilim görebilirsiniz. Google’ın açılır menüleri daha düzenli hale getirmek için daha önce olduğu gibi dağınık olmak yerine, kullanıcıların manuel olarak teslim etmesini gerektirmek için çok çalıştığı açıktır. Mevcut sorun, bildirim ekranının ayar sürecinin hala çok karmaşık olmasıdır. Bazı kullanıcılar için uygun ayarları almanın bir yolunu bulamayabilirsiniz.

  • Yeni “yalnızca bir kez” izin – etkin olmayan uygulamaların izinlerini otomatik olarak temizleyin

Yerel Android, yıllar boyunca güvenliği ve gizliliği bir öncelik haline getiriyor. Bir kez daha Apple ile uyumlu hale getirilerek, altında “yalnızca uygulama süresince” ve “sonsuza kadar” izinleri bulunan “yalnızca bir kez” lisans tanıtıldı. Daha az kullanılan bazı uygulamalar, izin aldıktan sonra uzun bir süre boyunca verilerinizi arka planda toplar. Bu tür uygulamaları sınırlandırmak için “yalnızca bir kez” özelliğini kullanabilirsiniz.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Ayrıca Google, belirli bir süre kullanılmadığında tüm izinleri otomatik olarak temizleyecektir. Tekrar kullandığınızda tekrar kullanıcı onayı almanız gerekir. Kullanıcılar ayrıca ayarlardan bu anahtarı kapatabilirler.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Daha önce de söylediğim gibi, Google’ın fikri iyidir ve gizlilik açısından yeterli işleve sahiptir. Ancak, bu özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak birçok kullanıcı için hala çok karmaşıktır. Kullanıcının gizliliğini korumak için, seçilen tüm izinleri kullanıcıya göndermek daha iyidir. İstediğimiz şey akıllı ve daha akıllı olmak.

  • Otomatik doldurma klavyenin üzerinde görünüyor

Google ayrıca birçok insanlaştırılmış düzenleme yaptı. Birincisi, Google Klavye ile birlikte gelen otomatik doldurma işlevidir. Önceki görüntüleme yöntemi giriş kutusundadır. Kullanıcının manuel olarak seçmesi gerekir. Artık klavyenin üst kısmına entegre edilmiştir ve tutma konumunu değiştirmeden doğrulama kodunu, adresi, parolayı ve diğer bilgileri doğrudan girebilirsiniz. Evet, iPhone ile aynı seviyede.

  • Ekran görüntüleri ve kayıt artık daha iyi

Ekran görüntüsü ve ekran kaydı mantığı da değiştirildi. Öncelikle, kapatma arayüzünün “ekran görüntüsü” çok görevli bir arayüzle değiştirildi. Ayrıca, kapatma arayüzü şimdi yeniden tasarlandı. Acil arama, kapatma ve yeniden başlatma düğmeleri en üstte görüntülenir. Ek olarak, Google Home anahtarı artık altta.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Çoklu görev arayüzünün altında ayrıca üç düğme vardır – ekran görüntüleri, seç ve paylaş. “Seç” işlevi çok ilginç. Kullanıcılar, kopyalamak ve aramak için ekrandaki metni seçebilir, gelecekteki formu büyük bir patlama olacaktır.

Ekran görüntüsü işlevinde de önemli bir değişiklik var. Önceden, bir ekran görüntüsü başarılı olduğunda, bildirim çubuğunda bir gösterge görürsünüz. Şimdi, sol alt köşede görünür ve kullanıcılar daha sonra düzenlemeyi veya paylaşmayı seçebilir.

İlginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği, Mobil Destek

Ekran kayıt işlevi nihayet yerli sistemde yerini aldı. Ayrıca daha önce Beta sürümünde de yer aldı. Bu sefer kalıcı olarak saklanıp saklanmayacağını bilmiyorum. Bu sürümde, kullanıcılar kısayol anahtarında görebilir.

Sonuç

Benim için bunlar ilginize değer en iyi 5 Android 11 özelliği. Gördüğünüz gibi, Google çok çalışmakla “meşgul”, pek çok özellik iOS’tan ve üçüncü taraf Android’den ödünç alındı. Bir kullanıcı olarak, “kopya” olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü tüm yaygın cep telefonu sistemlerinin kendi referans noktaları vardır. Yerel Android’in rolü, en iyi özellikleri çıkarmak, mantığı birleştirmek ve daha fazla üçüncü taraf satıcı ve yazılım geliştiricisinin daha fazla kullanıcının yararına uyum sağlamasını kolaylaştırmaktır.

En iyi 5 Android 11 özelliğimizin geçerli ve önemli bir noktayı gözden kaçırdığını düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin

.

Android 11Android 11 beta 1En iyi 5 Android 11 beta 1 özelliğiEn iyi 5 Android 11 özelliği