iFixit: iPhone 12 kamera, üçüncü taraf tamirciler tarafından değiştirilemez


İPhone’lar için onarım zorlukları duymak oldukça yaygındır ve iPhone 12 de farklı değildir. İFixit’in bir raporuna göre, Apple’ın iPhone 12 için başka bir onarım engeli daha var. Bu, üçüncü taraf onarım kuruluşlarının kullanıcıların kamera modülünü değiştirmelerine yardımcı olmalarını daha da kısıtlayacak.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


    iPhone 12

İFixit ile çalışan teknisyenler, iPhone 12 kamerasının parça değişiminden sonra normal şekilde çalışması için yazılım yetkisi gerektirdiğini keşfetti. Bu, önceki iPhone’larda durum böyle değil. Eski modellerde, kamerayı kolayca değiştirebilir ve başka hiçbir adım atmadan mükemmel bir şekilde kullanabilirsiniz. iFixit, kamera ve ekranın onarım veya kullanıcı değişimi gerektiren en yaygın parçalardan bazıları olduğunu söyledi. Apple, cihazlarına giderek daha fazla kısıtlama getiriyor ve sertifikasız teknisyenlerin iPhone cihazlarını değiştirmesi veya onarması artık zor.

İPhone 12 kamerasının parçalarını Apple’ın resmi onayı olmadan değiştirirken, başlangıçta normal çalışıyor gibi görünüyor, ancak normal kullanım sırasında bazı arızalar meydana gelebilir. iFixit, kameranın ultra geniş açıya geçirilemeyeceğini ve yalnızca belirli kamera modlarında çalışabileceğini ve diğer modların tamamen kullanılamayacağına dikkat çekti.

Ayrıca iFixit, bu yazılım yetkilendirmesinin yalnızca Sistem Yapılandırması adı verilen tescilli bir Apple uygulaması kullanılarak gerçekleştirilebileceğini iddia ediyor. Yalnızca Apple Store veya Best Buy gibi resmi Apple onarım kuruluşları bu uygulamaya erişebilir. Bakım politikalarının bu şekilde sıkılaştırılması, üçüncü taraf bakım pazarını, özel bakımı ve parçaların geri dönüşümünü ve yeniden satışını daha da etkileyebilir.

Apple bunu onarım kılavuzunda açıkça belirtiyor

İlk bakışta, sorun bir hata gibi görünüyor. Ancak daha sonra Apple onarım kılavuzu tarafından onaylandı. Yeni iPhone’un, kamerayı onarmak veya değiştirmek için Apple’ın tescilli bulutla ilgili sistem yapılandırma yazılımını çalıştırması gerektiğini belirtir.

Daha önce de söylediğimiz gibi bu yeni gereksinim sadece iPhone 12 serisi için geçerli, diğer modelleri etkilemiyor. Belgede ayrıca aracın ekran onarım sertifikası için de kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak iFixit, ekranı değiştirdiğinizde bir uyarı alacağınızı söylüyor. Ek olarak, Face ID ve Touch ID daha önce benzer bakım politikalarına sahipti. Ancak bunun nedeni iPhone’un güvenlik yongasına bağlanmalarıdır.

Bu nedenle, iPhone 12 kameranızın herhangi bir nedenle onarılması gerekiyorsa, Yetkili bir Apple tamir atölyesi bulun. Aksi takdirde akıllı telefonunuz aynı kalmayacaktır.

.

elmaifixitiPhone 12iPhone 12 kameraiPhone 12 kamera sensörüiPhone 12 lens modülü