Huawei telefonları, lisans süresi dolduktan sonra bile Android güncellemesini almaya devam edecek


ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei’ye sağlanan geçici lisansın süresi 13 Ağustos’ta sona ermiştir. Huawei’nin Android telefonlarının daha fazla güncelleme alamayabileceğine dair raporlar alınmıştır. Spekülasyonlar, ne sistem güncellemelerini ne de güvenlik yamalarını almayacaklarını iddia ediyor. Ancak Huawei, akıllı telefonlarının güncelleme almaya devam edeceğini söyleyerek iddiayı reddediyor. Huawei’nin duruma cevabı şöyle:


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


“Huawei, sistem güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlamaya devam edecek. Google Play ile önceden yüklenmiş tüm Huawei telefonları, uygulamaları indirmek ve güncellemek için Play Store’u kullanmaya devam edebilir. Google Play’in önceden yüklenmemiş Huawei telefonları, uygulamaları ve güvenlik güncellemelerini almak için AppGallery’i (Huawei’nin kendi uygulama mağazası) kullanabilir. “

Huawei artık Amerikan teknolojisini kullanamaz

Başlangıçta, Google Mobil Hizmetlerinin (GMS) olmaması Huawei’in en büyük engeliydi. Bununla birlikte, Huawei’nin akıllı telefon satışları GMS olmasa bile sabit kalıyor. Huawei’nin güçlendiğini gören ABD, yasağı Amerikan teknolojisini kullanan Amerikalı olmayan şirketleri de içerecek şekilde genişletti. Huawei’nin sisteminde şu anda büyük bir sorun olmamasına rağmen, yonga tedarik sorunları ile uğraşmak zorunda.

ABD’nin yerel saati olan 17 Ağustos’ta, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Huawei için revize edilmiş ve derhal yürürlüğe giren bir yasak yayınladı. Yasak, şirketin Amerikan teknolojisi ve yazılımına sahip ürünleri kullanmasını daha da kısıtlıyor. BIS ayrıca, varlıklar listesindeki bir tarafın dahil olduğu tüm işlemlere lisans gereklilikleri getirir. Bu şirketler, Huawei gibi (alıcı, aracı veya son kullanıcı olarak) Ticaret Bakanlığı’nın ihracat kontrolüne tabidir. Bu önlemler, Çinli üreticinin ABD ihracat kontrollerini atlatmaya çalışmasını önlemek için derhal yürürlüğe girer.

Bu yasakta ABD Ticaret Bakanlığı birkaç yeni kural ekledi. Örneğin, Amerikan yazılım ve teknolojisine dayalı ürünler, herhangi bir Huawei yan kuruluşu (varlık listesinde) tarafından üretilen, satın alınan veya sipariş edilen herhangi bir parça, bileşen veya ekipmanı üretmek veya geliştirmek için kullanılamaz. Ayrıca, düzenlemeler şirketin ilgili işlemlere katılımını da kısıtlamaktadır. “Alıcı”, “ara alıcı”, “nihai alıcı” veya “son kullanıcı” olarak katılamaz.

Bu, firmanın chip temin etmesinin veya talep etmesinin daha zor olacağı anlamına gelir. Bu yılın Mayıs ayında ABD, Çinli üreticiye yönelik kısıtlamaları yükseltti. Yönetmeliklere göre TSMC, 14 Eylül’den itibaren Huawei için artık çip üretemeyecek.

.

HuaweiHuawei akıllı telefon işiHuawei telefonu