Huawei Mate 40 Serisi Önizleme: Şu An Bildiğimiz Her Şey


ABD yaptırımları nedeniyle Huawei Mate 40 serisi ürünler önceki yıllarda olduğu gibi Eylül ayında geldi. Ancak, bu ay yakında gelecekler. Zaman geçtikçe, bu hat akıllı telefonlarla ilgili daha fazla sızıntı ve resmi haberler var. Şimdi hangi özellik ve işlevlerle geleceklerini öğrenelim.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Huawei Mate 40’ın Üç Modeli

Önceki haberlere göre bu kez Huawei Mate 40 serisinin Huawei P40 serisi gibi Mate 40, Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro + olmak üzere üç versiyonu olacak. Ve sadece Pro sürümünde bulunan önceki kavisli ekranın aksine bu sefer Mate 40 serisi düz ekranı terk edecek. Böylece tüm hat, kavisli ekran tasarımını benimseyecektir. Ancak her birinin farklı eğriliği olacaktır. Bunlar arasında Mate 40, 6.67 inç ekran boyutuna ve 90Hz yenileme hızına sahip kavisli bir ekran tasarımına sahip olacak.

Mate 40 Pro, daha büyük bir eğriliğe sahip bir “şelale ekranı” kullanır. Aynı zamanda Mate 30 serisinde kesilen güç düğmesi geri dönecek. Fiziksel hacmi olmayan önceki tasarım çok iyi bir girişim. Ancak gerçek deneyim açısından fiziksel düğmeler daha kullanışlıdır. Özel ekran boyutuyla ilgili çok kesin bir haber yok. Ancak daha önce sızdırılan koruyucu filmden Huawei Mate 40 Pro’nun Mate 40’tan biraz daha uzun olacağını görebiliyoruz. Yaklaşık 6.8 inç olması bekleniyor. Yenileme hızı açısından daha önce 90Hz olduğu bildirilmişti. Ancak bunun 120Hz yenileme hızını destekleyeceğini de duyduk.

Mate 40 Pro + ‘nın ön tasarımı Pro sürümü ile uyumlu olmalıdır. Temel fark kamera yapılandırması olacaktır.

Kamera

Bu sefer Huawei Mate 40 serisi de bir önceki neslin çentik tasarımını terk edip bir delik açma ekranına geçecek. Mate 40’ın ön tarafında tek kamera varken diğer ikisinde iki kamera bulunuyor. Bir “kapsül” şeklindedirler. Sızdırılan görüntülerden Mate 40 Pro’nun ‘kapsülünün’ diğer birçok telefondan biraz daha uzun olacağını belirtmekte fayda var. Daha önce P40 Pro’da durum buydu. Huawei ayrıca yakınlık ışığı ve ortam ışığı sensörlerini de bu “kapsül” alanına yerleştirecek.

Huawei Mate 40 serisiHuawei Mate 40 serisi

Üç tip modele ek olarak Huawei, yeni bir Porsche tasarım versiyonu da getirecek. En üst konfigürasyon temelinde spor otomobillerin tasarım unsurlarını bünyesinde barındırması bekleniyor.

Üçlü, Dörtlü ve Penta Kamera Modülleri

Fotoğrafçılık, Huawei’nin amiral gemisi ürünlerinin her neslinin en çok beklenen özelliklerinden biridir. Elbette Huawei Mate 40 kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak. Huawei Mate 40, üç kamera sensörüyle gelecek. Bunlar 50 megapiksel ana lens, 20 megapiksel ultra geniş açılı lens ve 8 megapiksel telefoto lenstir. 50 megapiksel ana kamerası, Huawei P40 serisiyle aynı IMX700 olmalıdır. Sensör boyutu 1 / 1,28 inç’e, birim pikseller 1,22 μm’ye ulaşır ve hassasiyeti daha da artırmak için RYYB dizisini kullanır.

Huawei Mate 40 Pro, dörtlü bir kameraya sahip olacak. 50 megapiksel ana kamera, 80 megapiksel ultra geniş açılı mercek, periskop telefoto mercek ve ToF mercekten oluşacak. Bunlardan en dikkat çekeni 80 megapiksel ultra geniş açılı lens. Önceki 40MP sinema lensinin yerini alır. Ancak video çekiminde Huawei Mate 40 Pro’yu güçlendirmeye devam edecek.

Mate 40 Pro +, Mate 40 Pro’nun kamera sistemine başka bir lens ekler. Bir telefoto lens olabileceğini düşünüyoruz. Daha iyi bir yakınlaştırmalı çekim deneyimi elde etmek için eklenmelidir.

Donanım ve Şarj

Çekirdek konfigürasyon açısından Huawei Mate 40 serisi şüphesiz Kirin 9000 işlemciyle gelecek. Bu işlemci hakkında çok fazla haber yok. Hala çok gizemlidir. Sadece 5nm işlem teknolojisi kullanacağını biliyoruz ve Apple A14 biyonik çipten farklı. Bu SoC, çipteki 5G temel bandını entegre eder ve endüstrinin daha güçlü 5G özelliklerine, AI işleme özelliklerine ve daha güçlü NPU’lara ve GPU’lara sahip olacak ilk 5nm 5G SoC’sidir. Bununla birlikte, bazı kaynaklar Kirin 9000 serisinin iki versiyona sahip olacağını söyledi – Kirin 9000 ve Kirin 9000E. Kirin 9000E, azaltılmış frekanslı bir versiyondur. Yani performans biraz daha kötü olacak. Bununla birlikte, ABD yasağı nedeniyle TSMC, 14 Eylül’den itibaren Huawei’yi tedarik edemeyecek. Bu nedenle, Kirin 9000 yongalarının sayısı nispeten sınırlı olacak ve bu da ürün satışları üzerinde belirli bir etkiye sahip olacaktır.

Huawei Mate 40 serisi

Ayrıca Huawei Mate 40 serisinin 66W’a kadar süper hızlı şarjı destekleyeceğini de öğrendik. Hızlı şarj, yaklaşık 1,6 kat iyileşmeye sahip olabilir. Tüm varyantlar için standart olabilirse, oldukça şaşırtıcı olacaktır.

Huawei Mate 40 Çıkış Süresi

Güncel haberlere göre Huawei Mate 40 serisinin Ulusal Gün boyunca tanıtılması ve 15 Ekim’de tüm dünyada piyasaya sürülmesi ve bir hafta sonra 22 Ekim’de Çin’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ön satışlar eşzamanlı olarak yayınlanmalıdır. İlk kullanıcı grubu bu ürünü Ekim sonunda alacak.

İPhone 12 serisinin bu yıl piyasaya çıkış süresinin de Eylül’den Ekim’e itildiğini belirtmekte fayda var. Temelde Mate 40 serisinin çıkış tarihine bitişik olan 13 Ekim olduğunu düşünüyoruz.

.

Huawei Mate 40Huawei Mate 40 ProKirin 9000Kirin 9000E