Huawei, lisansa rağmen Qualcomm’un 4G çiplerine güvenmeyecek


Son haberlere göre Qualcomm, geçtiğimiz günlerde ABD’den Huawei’ye tedariki sürdürmek için bir lisans aldı. Ancak, bu lisans bir maddeyle birlikte gelir. Qualcomm, Huawei’ye yalnızca 4G çipleri tedarik edebilir. Bununla birlikte, son raporlar, Çinli üreticinin Qualcomm’un çiplerine pek hevesli olmadığını gösteriyor. Huawei’nin tüketici iş bulutu hizmetleri başkanı Zhang Pingan bir röportajda, “Haberleri görüyoruz ve çok çalıştıklarına inanıyoruz” dedi. Qualcomm varsa, seçeneği alacağını ekledi. Ancak geçmişte yaptığı gibi başka hükümler de yapacak.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Huawei logosu

Bir Huawei tedarikçisine göre, şirketin 4G telefonlar için siparişleri artmaya başlıyor. “Şu anda, küçük sipariş grupları var ve belirli sipariş hacmini tahmin etmenin bir yolu yok” dedi.

Qualcomm, Huawei’ye 4G çipleri tedarik etmek için ihracat lisansı aldı

Bazı üst düzey şirketler, Huawei’ye yonga tedarik etmek için lisans aldı. AMD, Intel, Sony vb. Gibi şirketlerin hepsi lisanslara sahiptir. Ancak, bu lisansların bazıları maddeler ve bazı kısıtlamalarla birlikte gelir. Tanınmış bir Wall Street yatırım bankası olan KeyBanc’a göre Qualcomm, tedarik etmek için bir ihracat lisansı aldı. 4G çipler Huawei’ye. Buradaki vurgu “4G çipler” dir. Tabii ki, telefon üreticileri için şimdi konsantrasyon 5G.

5 Kasım’da mali raporunun yayınlanmasından önce, CEO’su Qualcomm belirtti ki Qualcomm, Huawei’ye çip satma lisansı için ABD hükümetine başvurdu ancak herhangi bir yanıt alamadı.

36Kr raporlarına göre, Qualcomm, Huawei’yi tedarik etmek için izin aldıBu, Huawei’nin P ve Mate high-end serisi yongalarının “sıkışmış boyun” ikileminden kurtulacağı anlamına geliyor. Huawei Başkanı Guo Ping, kamuoyuna yaptığı bir konuşmada, ABD izin verirse Huawei’nin Qualcomm çiplerini kullanmaya istekli olduğunu açıkladı.

Huawei, Şangay’da 20 nm’lik bir çip fabrikası kurmayı planlıyor

ABD’nin Huawei’ye yönelik sayısız yasağına rağmen, şirket ilerlemeye çalışıyor. Şu ana kadar yasağın etkisi feci olmadı. Ancak, bu yasağın daha kötü dönemini henüz görmediğimiz anlaşılıyor. Şirkete göre Kirin 9000 SoC, son amiral gemisi çipi olacak. Bazıları, Çinli üreticinin ABD yasağı nedeniyle neden cips üretemediğini merak edebilir. Çoğu şirket gibi, Çinli şirket sadece çip tasarımı yapıyor, çip üretimi yapmıyor. Aslında sadece Samsung hem çip tasarımı hem de üretimi yapıyor. Qualcomm, MediaTek ve diğerleri gibi pek çok kişi yalnızca Huawei gibi çip tasarımı yapıyor.

Bu şirketlerin çoğu çip üretimini dünyanın en gelişmiş yonga üreticisi olan TSMC’ye devrediyor. Bununla birlikte, TSMC, üretim sürecinde çok sayıda Amerikan teknolojisi kullanmaktadır. ABD yasağı, TSMC’nin Huawei için bu teknolojileri kullanmasını durduruyor. İşte tam da bu yüzden Kirin çipi ABD onayı olmadan devam edemez.

Çinli üreticinin giriş seviyesi ve belki de orta seviye çipler için alternatifleri var. Ancak amiral gemisi çipleri için alternatif yoktur. Financial Times’a göre Huawei, Şangay’da Amerikan teknolojisini kullanmayan bir çip fabrikası kurmayı planlıyor. TÜretim tesisinin düşük kaliteli 45nm cips üretmeye başlaması bekleniyor. İPhone 4 (2010) üzerindeki A4 yongası 45nm işlem kullanır.

.

4G işlemcilerHuaweiHuawei 4G akıllı telefonlarQualcommQualcomm 4G çipleri