Harmony OS Yakında Akıllı Telefonlara Gelmeyecek


Birkaç gün önce, bir Weibo kullanıcısı, Harmony OS’nin akıllı telefonlarda uyarlanma sürecini açıkladı. Kaynağa göre bu, Kirin 9000’i kullanan telefonlardan başlayıp Kirin 710 ile birlikte gelen telefonlarla bitecek.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Harmony OS dışında, dünya da yakında çıkacak olan Huawei Mate 40’ı dört gözle bekliyor. Hatta bazıları bu akıllı telefonun kutudan Harmony OS 2.0 ile gelebileceğine inanıyor.

Huawei Mate 40 serisi

Bu, tüm dünyanın Huawei’den yeni işletim sistemini beklediği bir sır değil. En azından şimdi değil, bütün dünyanın ona geçeceğini söylemiyoruz. Ancak iOS ve Android’e direnecek yeni ve güçlü bir sistem olacağını söylüyoruz.

Harmony OS Adaptasyon Planı: Kirin 970 Modelleri Hariç

3 Ekim’de bir Weibo blog yazarı, esas olarak akıllı telefonların uyarlanmasına atıfta bulunan Harmony OS adaptasyon sürecini gösterdi. Blogcu uzun süredir Huawei ve Honor’u takip ediyor ve Huawei arasında bazı iç bağlantıları var. Dolayısıyla bu oldukça güvenilir bir haber.

Vahiydeki adaptasyon süreci esas olarak SoC işlemcisinden farklıdır. Özellikle:

  • İlk parti Kirin 9000;
  • İkinci parti Kirin 990 5G’dir;
  • Üçüncü parti, Kirin 990 4G (kısmi), Kirin 985 ve Kirin 820’dir (kısmi);
  • Dördüncü parti, Kirin 820 (kısmi), Kirin 980 ve Kirin 990 4G (kısmi) dördüncü partidir;
  • Sonuncusu Kirin 810, Kirin 710 (kısmi).

Aslında bu oldukça mantıklı bir sıra.

Kirin 9000 halka duyuruldu. Ancak bununla ilgili belirli bir bilgiyi hâlâ bilmiyoruz. Onaylayabileceğimiz şey, TSMC’nin 5nm işlemiyle birlikte geldiğidir. Ve ilk olarak, yaklaşan Huawei Mate 40 serisi akıllı telefonlarda görünecek.

Bu nedenle, bu yonga ile telefonlarda Harmony OS güncellemesinin ilk grubunu görmek şaşırtıcı değil.

Kirin 9000’e ek olarak, bu işletim sistemini alması gereken başka Kirin 9 serisi yongalar da var. Kirin 990 serisini (5G / 4G dahil), Kirin 985’i ve Kirin 980’i içerir. Bunların arasında, Kirin 985, 2020’de piyasaya sürülen orta-üst düzey bir Kirin çipidir ve Kirin 990 serisi bir amiral gemisidir. Aynı zamanda Kirin 980, 2018’in amiral gemisi çipidir. Hepsi TSMC 7nm sürecini kullanır. Ama birinci ve ikinci nesiller var.

Kirin 970’e gelince, Harmony OS almayacak

Kirin 8 serisine baktığımızda adaptasyon planında iki adet çip var. Bunların arasında, orta sınıf bir ürün olarak konumlandırılan Kirin 820, bu yıl Mart ayında piyasaya sürüldü. Kirin 810, 2019’da piyasaya sürüldü. Huawei’nin kendi geliştirdiği Da Vinci mimarisiyle gelen ilk modeldi. Her ikisi de TSMC’nin 7nm işlem teknolojisini kullanır.

Sonuncusu 7 serisidir. Kirin 710, TSMC’nin 12nm sürecini kullanarak Temmuz 2018’de geldi. Bu, en uzun süre piyasaya sürülen çip ve yukarıdaki adaptasyon planındaki en düşük işlem teknolojisidir.

Genel olarak, yukarıdaki açıklamalarda yer alan Kirin çipleri arasında Huawei, en erken 2018’de piyasaya sürülen Kirin çiplerini ve ilgili modelleri kapsayan adaptasyon planına geri dönecek. Ancak minimum işlemci teknolojisi 12nm olmalıdır.

Huawei’nin (ve Honor) akıllı telefon serisinde tüm modellerin Kirin çipleri kullanmadığını unutmamalıyız. Diyelim ki, bazı düşük kaliteli ürünler MediaTek ve Qualcomm çipleri kullanıyor. Şu anda, Harmony OS’yi alıp almayacaklarını bilmiyoruz.

Sızan bu bilgi hangi yongaların Harmony OS’yi ilk olarak alacağını gösterse de, zaman çizelgesi hakkında bir bilgi yok. Dolayısıyla, Huawei’nin işletim sisteminin yakın gelecekte akıllı telefonlara gelmeyeceğini düşünmek için her türlü neden var.

Harmony OS İleriye Dönmeye Değer, Ama Şu Anda Akıllı Telefonlarda Görünmüyor

Harmony OS, 2019 Huawei Geliştirici Konferansı’nda (HDC) ilk kez yer aldı. 2020’de ikinci nesil Harmony OS 2.0 çıktı.

Aslında Harmony OS, 1.0’dan 2.0’a büyük ilerleme kaydetti.

Örneğin, bir önceki Huawei Geliştirici Konferansı’nda, Huawei Tüketici İşletme Yazılım Başkanı Wang Chenglu, Harmony OS’nin eksiksiz platform araç zincirini resmen duyurdu. Harmony OS uygulama çerçevesi, 13.000’den fazla API, HUAWEI DevEco geliştirme araçları, Ark derleyicisi ve dağıtımını içerir.

Tabii ki Harmony 2.0 da açık kaynaklı. Böylece geliştiriciler ilgili kodları resmi kanallardan indirebilirler.

Harmony OS

Uygulama ekolojik seviyesinde, HDC’de Wang Chenglu, Harmony OS 2.0’ın Midea, Joyoung, Boss Electric ve diğer üreticilerle işbirliğine gittiğini söyledi. Gelecekte, bu markalar piyasada Harmony 2.0 donanımlı cihazlara sahip olacak.

Wang Chenglu ayrıca Harmony OS’nin, toplamda 20’den fazla ürün kategorisi ve 12 milyon üçüncü şahıs akıllı terminal cihazıyla üçüncü şahıs ürünlerinin kullanımını zaten desteklediğini belirtti.

Buna ek olarak, Midea Başkan Yardımcısı ve İş Birimi Başkanı Zhang Xiaoyi, Midea’nın Harmony OS için bir uygulama geliştirme ekibi kurduğunu da belirtti. Midea, Harmony OS üzerinde çalışan 15 akıllı ev aletine sahiptir. Bu yıl Double 11’den önce satışa çıkacaklar.

Elbette bu akıllı ürünlerin akıllı telefonlarla hiçbir ilgisi yok.

Aslında anlaşılması kolaydır, önemli bir sebep uygulama ekolojisidir. Bu yılın Temmuz ayında, Harmony sistemiyle çalışan BYD Han resmi olarak piyasaya sürüldü. Yu Chengdong, akıllı telefonlarda milyonlarca uygulama, PC’lerde 10.000 uygulama, akıllı TV’lerde 1.000 uygulama ve arabalarda 100 uygulama olduğunu söyledi.

Bu nedenle Harmony OS, 2.0 sürümü yayınlanmadan önce akıllı arabalarda görünebilir. Sonuçta, uygulama ekolojisinin ölçeği ne kadar büyükse, Harmony’yi taşımak o kadar zor olur.

Aslında akıllı telefonlar için Huawei’nin de bazı haberleri var.

HDC’den önce Yu Chengdong, Aralık ayında Harmony OS’nin akıllı telefon versiyonunun piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. Huawei akıllı telefonlarının 2021’de tamamen Harmony OS 2.0’a geçeceğini söyledi.

Harmmny OS için akıllı telefonların hala çekirdek olduğunu ve kapsanması gerektiğini görebiliyoruz. Bu sadece bir zaman meselesi.

Leifeng.com, Huawei HDC sırasında Huawei’nin Baidu Maps, Himalaya, Kuaishou, Kugou, Sogou Input Method, 12306, WPS, Didi, VIP KIDS vb. Dahil olmak üzere Huawei’nin uygulama ortaklarını gösteren bir PPT sergilediğini fark etti. kısa video, seyahat ve diğer alanlar.

Diğer bir deyişle Huawei, akıllı telefonların Harmony OS’ye geçişini teşvik etmek için çok çalışıyor.

Alt çizgi

Huawei’nin akıllı telefon işi için, en azından şimdilik, Android ekosisteminden ayrılamaz. HMS 5.0 da tüm hızıyla devam ediyor. Alternatif Harmony OS olsa bile, Android uygulama ekosistemi altındaki mevcut geliştirme başarılarından bazılarının kalıtımından ayrılamaz. Bunu söylerken Ark derleyicisini ve HMS’yi kastediyoruz.

Sıradan tüketici kullanıcıları ise Harmony OS’yi Huawei akıllı telefonlarında deneyimlemek isterlerse, ilk yükseltilen telefon önümüzdeki yıl görülecektir. Ancak, Harmony OS’de çalışan bir Huawei satın almak istiyorsanız, çok daha uzun süre beklemelisiniz.

.

androidHarmony OShuawei akıllı telefonlar