Güney Kore, pazar gücünü kötüye kullandığı için Google’a 177 milyon dolar para cezası verdi


Güney Koreli antitröst otoritesi, Google’a 207.4 milyar won veya 177 milyon dolar para cezası verdi. Bunun nedeni, Android’in hakim pazar konumunun kötüye kullanılması ve işletim sistemi pazarındaki rekabetin bastırılmasıdır. Google’a karşı soruşturma 2016’da başlatıldı ve şimdi, beş yıl sonra, sonuçlarına göre bir karar verildi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Tekel karşıtı yetkililer, Google’ın 2011’den beri OEM’leri yasa dışı bir şekilde Parçalanma Önleme Anlaşması (AFA) imzalamaya zorladığı sonucuna vardı. Aksi takdirde, yeni akıllı telefonların geliştirilmesi için gerekli olan Android işletim sistemine erken erişimden mahrum kalırlar.

Anlaşma şartlarına göre, üreticiler Android’in resmi olmayan sürümlerini cihazlarına yükleyemezler. Yetkililer, bu davranışın Google’ın işletim sistemi pazarında hakim konuma gelmesine yol açtığını ve sağlıklı rekabeti engellediğini söyledi. Para cezasına ek olarak, antitröst makamı, Google’a bir parçalanmayı önleme anlaşması imzalama uygulamasından vazgeçmesini emretti.

Güney Kore, pazar gücünü kötüye kullandığı için Google’a 177 milyon dolar para cezası verdi

Google hizmetleri

Google’ın kötüye kullanılmasının bir başka nedeni de, Android cihazlar için yazılım dağıtımına hakim olan Google Play uygulama mağazasıdır. Buna erişimi kaybetmemek için üreticiler Google ile özel sözleşmeler yapmalıdır.

FTC, cihaz üreticilerinin Google ile yaptıkları anlaşmalara uymaları gerektiğini, aksi takdirde akıllı telefon geliştirme için gerekli olan Android işletim sistemine altı aylık erken erişime sahip olmayacaklarını belirtti.

2013 yılında Samsung Electronics, Android çatalına dayalı orijinal Galaxy Gear’ı piyasaya sürdü, ancak Google, Samsung’un anlaşmayı ihlal etmesinden şikayet ettiği için Android işletim sisteminin değiştirilmiş sürümünü terk etmek zorunda kaldı.

2011’de Amazon, Kindle Fire tabletini Android’in değiştirilmiş bir sürümünde piyasaya sürmek için LG Electronics ile ortak olmaya çalıştı. Ancak lansman hiçbir zaman gerçekleşmedi çünkü LG, bunun Google ile olan parçalanma karşıtı anlaşmasını ihlal edeceğini düşündü.

Haksız uygulamalar, Google’ın mobil platform pazarındaki hakimiyetini sağlamlaştırmasına yardımcı oldu. Google’ın işletim sistemi pazarındaki payı 2010’daki %38’den 2019’da %97,7’ye ulaştı.

Yetkililer, Google’ı sorumlu tutmanın yerel cihaz üreticilerine yardımcı olacağını umuyor; Samsung ve LG gibi, gelecekteki cihazları ve hizmetleri için işletim sistemi geliştirme programları başlatıyor. Ayrıca Güney Koreli antitröst otoritesi, bunun işletim sistemi pazarındaki rekabeti canlandırmaya yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

Bu, Güney Kore’nin daha önce bir yasa tasarısını geçirmesinden bu yana Google’a ikinci büyük darbe oldu; Apple ve Google’ı uygulama mağazalarında üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin vermeye mecbur etmek.

.

googleGoogle cezalarıGoogle Güney Kore'deGoogle Oyun mağazasıOyun mağazası