Google ve Facebook, antitröst iddialarına yanıt olarak işbirliği yapmayı kabul eder


Geçen hafta ABD’deki 10 eyalet, çevrimiçi reklam pazarına hile yapmak için Facebook ile işbirliği yaptığını iddia ederek Google aleyhine dava açtı. Yanıt olarak, her iki şirket de şimdi karşılık vermek için güçlerini birleştirecek. Raporlara göre, Google ve Facebook, soruşturmayla yüzleşmek zorunda kalırlarsa “işbirliği yapmayı ve birbirlerine yardım etmeyi” kabul etti.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Google ve Facebook

On Cumhuriyetçi başsavcının iddialarına göre, Facebook ve Google’ın 2018’de etik olmayan bir anlaşması var. Facebook’un Google’ın çevrimiçi reklam araçlarıyla rekabet etmeyeceğini iddia ediyorlar. Bunun karşılığında Facebook, aracı kullandığında ayrıcalıklı muamele görecektir.

Dava belgeleri, Google ve Facebook’un işlemlerinin antitröst soruşturmalarını tetikleyebileceğinin farkında olduklarını belirten şirket içi belgeleri gösterdi ve nasıl yanıt verileceğini tartıştı.

Bir Google sözcüsü, bu tür antitröst anlaşmalarının çok yaygın olduğunu iddia ediyor ve dava belgelerinde çevrimiçi reklamcılık tekliflerinin manipüle edildiği iddialarını yalanladı. Sözcü, Google’ın Facebook’a herhangi bir özel düzenleme ve veri sağlamadığını söyledi. Bir Facebook sözcüsü ayrıca, rekabeti veya suistimali ile ilgili tüm iddiaların temelsiz olduğunu iddia ediyor.

Avustralya, Google ve Facebook’u haberler için ödeme yapmaya zorlayacak

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg, Google ve Facebook’un Avustralya haberleri için ödeme yapmasını sağlamaya çalışıyor. En son fatura, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin platformlarında kullanılan haber içeriği için ödeme yapmasına izin veren ilk girişim. Ancak teknoloji şirketleri, artık Avustralya haber içeriğini kullanmayacaklarını söyleyerek buna şiddetle karşı çıktılar. Bununla birlikte, içerik hala ücretsiz ise, içerik oluşturuculara ödeme yapması gereken medya şirketleri para kaybedecek.

“Dünya Avustralya’da olup bitenlere dikkat ediyor”… Friedenberg tasarıyı sunarken dedi. Friedenberg’e göre, YouTube ve Instagram şu anda tasarının kapsamı dışında. Yeni fatura başlangıçta Google Arama ve Facebook’un NewsFeed için geçerli olacak. Gelecekte, diğer dijital platformların eşit olmayan pazarlık gücüne neden olacağına dair yeterli kanıt varsa, bu platform hizmetleri de yeni yasa tasarısı kapsamına dahil edilebilir.

Friedenberg, “Hazine Bakanı olarak hangi hizmetlerin faturaya tabi olacağını belirleme hakkına sahibim… Google Arama ve Facebook’un NewsFeed’i faturaya tabi olacak. Bu iki hizmeti seçmenin temeli, platform ve medya arasındaki eşit olmayan pazarlık ilişkisidir. Bu seçimi yaparken Avustralya Tüketici Konseyi ve diğer kurumların önerilerini de dinledim… ”

.

FacebookgoogleGoogle ve FacebookGoogle ve Facebook davası