Google, üreticileri perakende kutularında Google Apps desteğinden bahsetmeye zorluyor mu?


Yeni Xiaomi Mi 10 akıllı telefon serisi, şimdilik piyasadaki en iyi Android akıllı telefonlardan biridir. Bu cihazlar Android’de çalışır ve uzun zamandır tanıdık olan ve başka türlü olamayacak Google hizmetleri ve uygulamalarıyla birlikte gelir. Şu anda bu alanda sorunları olan Huawei ve Honor’dan bahsetmiyorsak. Ancak Google uygulamalarının kullanılabilirliği kesin kabul edildiğinden, bu genellikle konuşulmuyor bile. Bu nedenle, bazı alıcılar için, akıllı telefonların Google hizmetlerine erişim sağladığını bildiren kutunun üzerindeki yazı sürpriz oldu.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Amiral gemisi akıllı telefon Xiaomi Mi 10 Pro’nun Avrupa sürümünün kutusunda “en çok kullandığınız Google uygulamalarına kolay erişim sağlayan” bir yazı vardır, bu da akıllı telefonun en sık kullanılan Google uygulamalarına kolay erişim sağladığı anlamına gelir. Bu, Xiaomi’nin Huawei’nin konumundan yararlanmak için hazırladığı bir pazarlama stratejisi olabilir.

Birçok kullanıcı, neyle ilgili olduğunu anlamaya çalışarak durumu internette tartışmaya başladı. Xiaomi rakibini trol ediyor mu yoksa bu yazının başka bir anlamı var mı?

Xiaomi, Google’ın OEM’leri perakende kutularında Google uygulamaları desteğinden bahsetmeye zorluyor

XDA-Developers, bunun Çinli portakal markasının bir girişimi değil, yeni bir Google talebi olduğunu öğrenerek zaten küçük bir araştırma yaptı. Bazı Xiaomi temsilcileri de bunu onayladı.

Daha önce, Google zaten benzer hamleler yaptı ve Android işletim sistemi yüklü akıllı telefon üreticilerini bunu açıkça belirtmeye zorladı. Bu nedenle, yakın gelecekte diğer satıcılardan da benzer açıklamalar bekleyebiliriz. Xiaomi, Google ile son lisans sözleşmesi kısa süre önce sona eren şirket oldu ve bu şartı içeren yeni bir sözleşmeyi kabul etme zamanı geldi. Bazı medya, Vivo’nun da Google’ın yeni önlemini doğruladığını ekliyor.

Son zamanlarda beklenen bir hareketle Xiaomi, üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi haline geldi. ABD hükümetinin ticaret yasağından önce, Huawei açıkça pazarın tepesine saldırdı, Apple’ı kalıcı olarak geçmek ve uzun vadede Samsung’a saldırmak istedi. Şimdi pazar Huawei için, en azından uluslararası akıllı telefon satışları için çöküyor. Strategy Analytics’in de ortaya koyduğu gibi, Xiaomi Şubat 2020’de Huawei’yi az farkla geçti. Samsung ilk olarak Ocak ayında 18,2 milyon satışla, ardından 10,2 milyon adetle Apple’a sahibiz. Ek olarak, 6.0 milyonda Xiaomi ve ardından 5.5 milyon adetle Huawei var.

.

Google hizmetleriGoogle uygulamalarHuawei yasağıxiaomiXiaomi Mi 10