Google, üreticileri Android 11’de arka plan güncellemelerini desteklemeye zorlayacak


Google, Android 11’e sahip akıllı telefon üreticilerini, arka planda işletim sistemi güncellemelerine olanak tanıyan A / B bölümlerini, daha sonraki bir yeniden başlatmayla – sözde kesintisiz güncellemeler – uygulamaya zorlayacak. Üretici bu koşula uymazsa Google’ın hizmetleri eksik olacaktır.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


A / B bölümleri, Android güncellemelerini arka planda sessizce gerçekleştirmenin ve bir sonraki yeniden başlatmada etkinleştirmenin basit bir yoludur. Aktif sistem iki bölümden (A) birinde çalışırken, işletim sistemi güncellemeyi ikinci bir bölümdeki (B) bir kopyasına yükleyecektir. Sonra geriye kalan tek şey, sistemin ikinci bölümden başlayacağı bir yeniden başlatma. Bu nedenle güncelleme, kullanıcı için neredeyse kesintisiz bir süreçtir.

Android 11 sorunsuz güncellemeler: Güvenliği de artıracak

İki bölüme ayrılma, sadece neredeyse hiç kesinti olmadan daha hızlı güncellemeler için pratik değil, aynı zamanda kullanıcı için daha güvenlidir. Yanlış yürütülen bir güncelleme durumunda ilk bölüme geri dönmek mümkündür. Bu özellik olmadan, kullanıcılar potansiyel olarak artık önyüklenebilir olmayan bir akıllı telefonun önünde otururlardı.

Şimdiye kadar, A / B bölümleri yalnızca Google’dan, 2016’dan beri Android 7.0 Nougat ile kullanılabilen bir öneriydi. Akıllı telefon üreticileri bu seçeneği tercih edebilirdi, ancak onu entegre etmek zorunda kalmadılar.

Artık Google, Android 11 ile A / B bölümlerini zorunlu hale getirecek. Kod değişikliğinin başlangıçta XDA-Developers’ı keşfetmesinden sonra, ayarlama o zamandan beri kontrol edildi ve AOSP’de benimsendi. Android 11 ile piyasaya çıkan yeni akıllı telefonlar, her durumda bu özelliği desteklemelidir. Aksi takdirde, Satıcı Test Paketi başarısız olur.

A / B bölümlerine ilişkin yükümlülük, Satıcı Test Paketinin (VTS) bir parçasıdır. Project Treble ile uyumlu olarak kabul edilebilmesi için her yeni Android akıllı telefonun üzerinden geçmesi gerekir. Satıcı Test Paketi, API seviyesi 30 (Android 11) veya üzeri olan bir akıllı telefonun yeni özelliği etkinleştirip etkinleştirmediğini kontrol eder. Vendor Test Suite başarıyla çalıştırılmazsa, akıllı telefon Google Mobile Services (GMS) ile birlikte teslim edilmemelidir.

.

androidAndroid 11Android 11 sorunsuz güncellemelerarka plan güncellemelerigoogle