Google, Üçüncü Antitröst Davasıyla Karşılaşıyor: Arama Hakimiyetini Yasadışı Şekilde Genişletiyor


Google’ın ana şirketi Alphabet, Perşembe günü üçüncü antitröst davasını başlattı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 38 eyalet ve bölgeden bir grup avukat, şirketi akıllı hoparlör, TV ve araba pazarlarına hakim olmak için arama tekelini genişletmekle suçlayarak aleyhine dava açtı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Colorado Başsavcılık Ofisi, Ekim ayında ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davaya ilişkin davalarının gözlemlenmesini talep eden bir bildiri yayınladı.

Ayrıca Okuyun: Hindistan Google’da Antitröst Soruşturmalarına da Başladı

Dava, Google’ın arama işi ve arama reklamcılığına odaklanıyor ve Google’ı Alexa gibi rakiplerin AmazonVirtual asistan teknolojisini hariç tutmak gibi yeni teknolojilere hakim olmak için özel anlaşmalar kullanmakla suçluyor. Suçlama, akıllı hoparlör üreticisi Sonos’un ve diğer bazı şirketlerin endişelerini kamuya açık bir şekilde ifade etmelerine dayanıyor. Google’ın pazar gücünü güçlendirmek için adil olmayan davranışlarda bulunduğunu söylediler.

Google ve Facebook

Iowa Başsavcısı Tom Miller şunları söyledi: “Google, ses asistanı pazarındaki rakiplerin, yakın gelecekte internete erişim için önemli bir yol olan bağlantılı otomobiller aracılığıyla tüketicilere ulaşmasını engelliyor.”

Google henüz bir yorum isteğine yanıt vermedi. Bu haberden etkilenen Alphabet hisseleri yaklaşık% 1 oranında kapandı.

İlk Ve Tek Antitröst Davası Değil

Bundan önce, 11 eyaletin başsavcıları, İnternet arama ve reklamcılık alanındaki konumunu korumak için Google’ı yasa dışı faaliyetlerle suçlayan davalar başlattı. Çarşamba günü, Teksas liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti Eyalet Başsavcısı, şirketin dijital reklamcılık alanındaki hakim konumuna odaklanarak Google aleyhine bir dava açtı.

Bu davalar, sosyal medya devi Facebook Inc’e bu ay açılan iki davaya ek olarak, Microsoft aleyhine 1998’de açılan dava kadar büyük bir nesilde en büyük rekabet davası olma sözü veriyor.

Bu davalarda Demokrat Parti ve Trump yönetimi nadiren fikir birliğine vardı. Ancak ikincisinin eleştirisi, sosyal medya platformlarının antitröst endişelerinden ziyade muhafazakâr sesleri bastırdığı iddialarına odaklandı. Hem ılımlılar hem de ilerici Demokratlar, Trump yönetimi tarafından başlatılan davayı takdir ettiklerini ifade ettiler.

.

Antitröst Davasıgoogle