Google, katlanabilir akıllı telefonlar için Android 12.1’i piyasaya sürmeyi planlıyor


XDA Developers meraklılarının çabaları sayesinde, Android 12.1’in Android 12’nin piyasaya sürülmesinden sonra duyurulacağını biliyoruz. Ve bu, Google’ın bir ara sürüm yayınladığı Android 8.1’in yayınlanmasından bu yana 2017’den bu yana ilk kez olacak. Ayrıca, sürümün bu yıl gerçekleşeceğine dair bir tahmin var ve şirketin güncellenmiş ürün yazılımının neden bu kadar erken bir sürümüne ihtiyaç duyduğu açık değildi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Ancak Google’ın neden yakında Android 12.1’i yayınlayacağı artık anlaşılmış görünüyor. Ve nedeni, bir katlama cihazının serbest bırakılmasıdır. Ve bir bile değil, iki. Bunlardan birinin kod adı Jumbojack. Bunun, şirketin 120 Hz yenileme hızına sahip bir OLED paneli alması gereken 2021’in sonunda katlanabilir cihazını piyasaya süreceği daha önceki bilgilerle ilişkili olduğunu hatırlayın.

Google’ın katlanabilir bir akıllı telefon çıkaracağı daha önce Android 12’nin beta sürümlerinde bulunmuştu. Böylece, ikinci Geliştirici Önizlemesinin derinliklerinde gizli bir görev çubuğu keşfedildi; katlanabilir bir cihaz için tasarlanabilen ve dahili ekrana (esnek panel) geçişi sağlayan bir dizi çip bulundu.

Şu anda Android 12.1’in beraberinde ne tür özellikler getireceği tam olarak belli değil. Yeşil robotun on ikinci yinelemesinin ürün yazılımı kodunda bazı izlerin ve ipuçlarının bulunacağı umulmaktadır.

Android 12

Android OS 12’nin kararlı sürümünün piyasaya sürülmesi Ekim ayı başlarında gerçekleşecek

Google, uzun süredir yeni Android 12 işletim sisteminin beta sürümlerini yayınlıyor; ancak işletim sisteminin kararlı sürümünün resmi galası henüz gerçekleşmedi. En son verilere göre şirket, beşinci ve son “beta”yı zaten yayınladı; ve tamamen bitmiş bir montaj birkaç hafta içinde hazır olacak.

Resmi veriler hala eksik olsa da, tanınmış portal XDA-Developers, 4 Ekim’de yeni kararlı Android’in galasını duyurdu. Android 12 işletim sisteminin kaynak kodu, Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) barındırılacaktır; ve muhtemelen Google Pixel akıllı telefonlar.

Son çıkış tarihinin hala değişmesi mümkündür – Google’ın kendisi herhangi bir duyuru yayınlamamıştır. Ancak, önceki sürümlere bakıldığında, şirket kararlı Android 12’nin piyasaya sürülmesinde biraz geç kaldı; muhtemelen bir pandemide iş akışını organize etmedeki zorluklardan dolayı.

Önceki bazı sürümlerin aksine, yeni Android ciddi şekilde revize edildi; akıllı telefonların hem arayüzü hem de güvenlik sistemi değişecek. Bildiğiniz gibi, Android 12’nin beta sürümü Google’ın kendisinden Pixel akıllı telefonlar için zaten mevcut; Xiaomi, Realme, Oppo, OnePlus, Asus ve Samsung gibi önde gelen markaların bazı modelleri.

.

Android 12.1Android 12.1 ayrıntılarıAndroid 12.1 güncellemesiAndroid 12.1 özellikleriGoogle Android 12.1Katlanabilir cihazlar için Android 12.1