Google İpucu: Lisans Yoksa, Eski Huawei Akıllı Telefonların Android Güncellemeleri Durdurabilir


Washington Post, Huawei’nin ABD şirketleriyle sınırlı iş yapmasına izin veren geçici genel lisansın 13 Ağustos’ta sona erdiğini bildirdi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Lisansın asıl amacı, Amerikan kırsal telekomünikasyon şirketlerine, kullandıkları Huawei altyapısını değiştirmenin yollarını bulmaları için zaman vermektir. Ancak bu, Google’ın uygulamalarının ve hizmetlerinin, Huawei’nin Mayıs 2019’da ABD Varlık Listesine eklenmesinden önce piyasaya sürülen Huawei telefonlarında tutulmasına da olanak tanır. Ayrıca lisans, Google’ın eski Huawei cihazlarına Android yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlamasına olanak tanır.

Elbette tüm Huawei akıllı telefonları bu son gelişmeden etkilenmiyor. Yalnızca hâlâ Google Mobil Hizmetlerine (GMS) sahip cihazlar risk altındadır. Geçen yılın Huawei P30 / Pro amiral gemisi de dahil olmak üzere bu telefonlar, gelecekte Android işletim sistemlerini veya güvenlik güncellemelerini almayı durdurabilir. Geçici lisans hala askıya alınmışsa, bu eski telefonlardaki Google uygulamaları güncellenmeyecektir.

Aynı zamanda Mayıs 2019’da ticaret yasağının yürürlüğe girmesinin ardından piyasaya sürülen Huawei akıllı telefonları da etkilenmeyecek. Android sisteminin açık kaynaklı sürümünü kullanıyorlar ve güncellemeleri Google yerine doğrudan Huawei’den alıyorlar.

Bir Huawei sözcüsü Washington Post’a şirketin “durumu izlediğini ve potansiyel etkiyi değerlendirdiğini” söyledi.

Huawei akıllı telefonlarının Android güncellemelerini alıp almayacağı hala belirsiz

Google, Huawei’nin eski telefonlarındaki Android güncellemelerinin geleceği hakkında gerçekten yorum yapmadı. Şirketin bir sözcüsü Washington Post’a, Huawei akıllı telefonlarına yazılım güncellemeleri sağlamasına izin veren geçici bir lisans olduğunu söyledi. Bu nedenle, lisans yoksa gelecekteki güncellemelerin durabileceğini ima etti.

Google, Şubat ayında yaptığı açıklamada, “Google’ın mevcut cihazlardaki uygulamalarına ve hizmetlerine güvenlik güncellemeleri ve güncellemeleri sağlamak için hükümet düzenlemelerine uygun olarak Huawei ile çalışmaya devam ettik ve izin verildiği sürece bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi. Beyan.

Şu anda, Google hizmetlerini kullanabilen Huawei akıllı telefon kullanıcılarının, şirketten veya ABD Ticaret Bakanlığı’ndan bir sonraki duyuruya kadar karanlıkta kalması gerekecek. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca Huawei’in küresel çip üreticileriyle bağlarını kopardı ve durum iyimser değil.

Ayrıca Okuyun: Trump’ın Yönetimi Intel ve TSMC ile ABD’de Fabrikalar Kurmak İçin Görüşüyor

Ancak bunun oldukça farklı bir etkisi olabilir. Huawei’nin zaten kendi Harmony işletim sistemini geliştirdiğini ve Android’in yerini almaya hazır olduğunu kastediyoruz. Ayrıca, şirket MediaTek çiplerini kullanabilir. Ve en son Dimensity çiplerinin Snapdragon çipleri vermediğini söylemeliyiz. Yani ABD Çin’i zayıflatmak istese de bunun tersi bir etkisi olabilir.

.

androidbizegoogleHuawei