Google Fotoğraflar Ücret Alacak: Google Bunu Neden Yapıyor?


Google fotoğraf albümü kısa süre önce hizmet şartlarını güncelledi. Kullanıcıların yüksek kaliteli fotoğraflar yüklemeleri için ücretsiz kapasite sınırı 15 GB’tır. Bu sınırı aşarsanız, bunun için ödeme yapmanız gerekir. Google’ın bu davranışı ne anlama geliyor? Neden daha önce ücretsizdi ve şimdi ücretlendiriliyor? Davranışının diğer şirketler üzerinde ne tür bir olumsuz etkisi var? Google hala yararlı olmak isteyen Google mı? Daha derine inelim.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Neden Google Fotoğraflar İçin Hemen Ödeme Yapmalısınız?

Google Foto, beş yıldır sınırsız ve ücretsiz “yüksek kaliteli” sıkıştırılmış resim depolama hizmetleri sunmasıyla biliniyor. Ancak Google, 11 Kasım Çarşamba günü önümüzdeki yıl 1 Haziran’dan itibaren ücretsiz politikayı iptal edeceğini duyurdu. İster orijinal isterse yüksek kaliteli görüntüler olsun, kullanıcılar tarafından yüklenen tüm yeni fotoğraflar 15 GB boş depolama alanı kaplar (daha önce yüklenmiş yüksek kaliteli fotoğraflar bu kısıtlamaya tabi değildir). Yüklediğiniz fotoğrafların boyutu 15 GB’ı aşarsa, o zaman abone olmanız gerekir. Google One daha fazla depolama alanının kilidini açmak için bulut depolama hizmeti.

Xiaomi'de Google Fotoğraflar'ı iyileştirin

Ücretsiz depolama hizmetlerinin ilk lansmanından bu yana popüler olan bir ürün için, bu politika değişikliği bir anlamda tamamen makul. Sonuçta, depolama alanı gerçekten ücretsiz veya sınırsız değildir ve çoğu kullanıcı için 15 GB alan yeterlidir. Hatta bazıları, Google Foto gibi hizmetleri doğrudan Google’dan satın almanın, verilerini veya dikkatini fiyat olarak kullanmaktan daha sağlıklı olduğunu düşünüyor.

Ancak başka bir bakış açısından, bu şüphesiz rahatsız edici bir teşvik dönüşüdür. Büyük teknoloji şirketlerinin tekelci bir davranışıdır. Sınırsız ücretsiz depolama hizmetlerinin Google Foto’nun en büyük satış noktası olduğunu ve neredeyse hiçbir rakibinin buna ulaşamayacağını söyleyebiliriz. Geçmişte Google, insanların kendi algoritmalarını eğitmeye yardımcı olmak için çok sayıda fotoğraf yüklemelerine kar karşılığında bu özelliği ücretsiz olarak kullanmalarına izin vermeye istekliydi; ücretsiz olarak, kullanıcıları Google yazılım ekosisteminde kalmaya da çekebilir. Şimdi, Google Foto 1 milyardan fazla kullanıcıyı çektiğinde, dijital yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi (verileri başka bir yazılıma taşımak çok zahmetli).

Xiaomi'de Google Fotoğraflar'ı iyileştirin

En çok kim acı çekti?

Platformer haber bülteninin kurucusu olan The Verge’nin editörü ve The Interface bülteninin yaratıcısı Casey Newton’un da belirttiği gibi, asıl kaybedenler Google Foto kullanıcıları değil. Google Fotoğraflar birçok yönden hala harika bir ürün. Gerçek kaybedenler, Everpix, Loom, Picturelife vb. Dahil olmak üzere Google Foto’nun başarıya giden yolda yendiği tüm rakiplerdir.

Bu bir zamanlar son derece rekabetçi ve yenilikçi alan, artık büyük ölçüde Google ve Apple tarafından kontrol ediliyor. Üstelik rakiplerinin yeni fikirleri var ve yeni özelliklere sahip ürünler geliştirmek istiyorlar. Ancak girişimlerin Google ile rekabet etme şansı olmadığı için bunları asla geliştiremeyebilirler.

İronik bir şekilde Google, “kötü olmadığını” iddia ediyor. Ancak Google’ın bu konudaki eylemleri ve verdiği açıklamaların manevi bir avantajı yoktur. Google’ın yaptığı her adım sadece başarı içindir. Gerçekten de ücretsiz olarak harika ürünler sağladı, çünkü onları ücretsiz olarak karşılayabiliyor. Ve piyasadaki tüm rakipleri yenebilir, çünkü esas olarak piyasada. Şimdi özgür değil, çünkü amacına özgür olmakla ulaşmıştır.

Aksine, Google’ın politika değişiklikleri anlaşılması en kolay olanlardır. Google’ın çok büyük bir hacmi ve iş kapsamı vardır. Ayrıca ürünlerinin farklı alanlardaki tamamlayıcı ve çapraz sübvansiyon yöntemlerine sahiptir. Tüm bunlar ona küçük ölçekli rakiplerinin eşleşemeyeceği bir avantaj sağlıyor. Şimdi geriye dönüp baktığımızda, Google’ın niyeti olsun veya olmasın, Google Fotoğraflar’ın ücretsiz depolama hizmeti yıkıcı fiyatlandırmaya çok benziyor. Ancak daha da önemlisi, Google, diğer ana akım hakim platformlar gibi, birçok farklı ve tamamlayıcı iş alanında güçlü bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, çok para kazanmak için bu işletmeleri her zaman rekabeti engelleyici bir şekilde kullanabilir. Kâr maksimizasyonu ve hissedar değeri maksimizasyonu açısından, Google bunu yapmamak için çok aptalca olurdu.

Oyun Kurallarını Değiştirmeliyiz

ABD Temsilciler Meclisi Antitröst Alt Komitesi geçen ay, teknoloji devlerini dizginlemek için bir dizi yeni önlem öneren ağır bir rapor yayınladı. Google Fotoğraflar olayı, önlemlerin uygulanmasının aciliyetine ilişkin en son örneği sağlar.

Bazı kullanıcılar, insanların büyük teknoloji şirketlerini düşmanlıktan veya başarı kıskançlığından ayırmak istediklerine inanıyor. Böyle bir düşmanlığın ve kıskançlığın var olduğu yadsınamaz. Ancak antitröst savunucularının eylemlerin gerekli olduğuna inanmasının nedeni bu değildir. “Büyük teknoloji şirketlerini bölmek” için ciddi öneri, bu şirketleri yok etmek değil, bu platformları farklı alanlarda kısıtlamaktır.

Büyük teknoloji şirketleri için yeni antitröst yasaları oluşturmalıyız, büyük teknoloji şirketleri kötü oldukları için değil, kendilerini kontrol edemedikleri için. Ve eğer onların bakış açısından, her şey çok kolay ilerliyorsa, o zaman yapmamız gereken onları suçlamak ve aşağılamak değil, tüm alanı değiştirmek.

.

Google FotoğraflarGoogle One