Google, çok yakında iOS cihazları için Stadia uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor


Google, Stadia hizmetinin merakla beklenen iOS sürümünü test etmeye hazırlanıyor. Ancak burada her şey o kadar basit değil. App Store’un tuhaf yeni oyun akışı politikasından kaçınmak için Google, Stadia’nın iOS sürümünü Apple’ın kurallarını tamamen atlayarak normal bir web uygulaması haline getirecek.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Çok uzun zaman önce Apple, yeni bir App Store politikası kapsamında oyunların dağıtımını esasen yasakladı. Bunun anlamı, şirketin yayınlanan oyunların tüm içeriğini görüntüleyemeyeceği gerçeğinde yatmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, Amerikan şirketi mağazasına yeni oyunlar koymak için daha da fazla komisyon almak istiyordu.

Google, Web Uygulaması (PWA) yetenekleri sayesinde Apple’ın yeni kurallarını tamamen atlamanın bir yolunu buldu. Bu tür bir uygulama, Google’ın tanıdık bir mobil istemcinin deneyimini, bir uygulama olarak bile kurulabilen akıllıca tasarlanmış bir web sitesine kopyalamasına olanak tanır.

Google, Stadia iOS PWA’nın herkese açık testinin birkaç hafta içinde başlayacağını doğruladı. Genel performansı ve temel işlevleri kontrol etmeyi planlıyorlar, bu nedenle, büyük olasılıkla, en eski beta hemen piyasaya sürülecek ve bu en hoş deneyim olmayacak.

Bugüne kadar, beta testine katılmak için nasıl kayıt olunacağı veya nasıl yapılacağı hakkında hiçbir bilgi yoktur. Ancak Google’ın bu olayı çok fazla geciktirmesi pek olası değil.

Analistler: PlayStation 5 ve Xbox serisi X’in halefi olmayacak

Hem Sony hem de Microsoft oyun konsollarının yaşam döngüsü çoğu modern bilgisayardan daha uzundur ve ortalama 6-7 yıldır. Yeni nesil oyun konsollarının (PlayStation 5 ve Xbox Series X) üretilmesinin pahalı olduğu ve negatif satış yaptıkları söylentileri göz önüne alındığında, Sony ve Microsoft yaşam döngülerini daha da uzatmak isteyecekler. Ancak bu süre zarfında, bulut oyun hizmetleri güçlü bir gelişme yaşadıysa, o zaman ne PlayStation 6 ne de Xbox Series X’in halefi görülemez.

Google Stadia ve Apple Arcade gibi bulut oyun hizmetleri oyun konsolları ile rekabet edemezken, ancak önümüzdeki yedi yıl içinde önemli ölçüde değişebilir – performans, oyun sayısı ve diğer yönlerden ve ardından “bulut oyunlarında” iyileşmeleri gerekir. PlayStation ve Xbox ile gerçek rekabet edebilecek.

Aynı zamanda, bulut hizmetleri esneklikte geleneksel avantaja sahip olacak: bir akıllı telefonda, hatta bir tablette, PC’de veya dizüstü bilgisayarda bile oynayın. Citi Securities Japonya’daki analistlerin, PlayStation 6’nın artık görünmeyebileceğini varsaydığı bu tür sonuçlara dayanıyor. Bulut oyun hizmetleri tanıdık gelecek ve fiziksel düzenlemede ekstra yüksek derecede özelleştirilmiş bir oyun cihazına ihtiyaç duymayacaklar.

.

Google StadiaİOS için Stadia uygulamasıİPad için StadiaİPhone için StadiaStadia uygulaması