Google, ciddi güvenlik açıklarını gidermek için iki Android güncellemesi yayınladı


Android sistemi genellikle dünya çapında siber suçlulardan gelen çok sayıda saldırıya karşı savunmasızdır. Tam da bu nedenle, Google (Android) ve OEM’ler genellikle akıllı telefonlar için güvenlik güncellemeleri yayınlar. Yakın zamanda, iki Android güncellemesi yayınlandı ve bu, Android kullanıcıları için bir “indirilmesi zorunlu”. Google’a göre, bu güncellemeler “kritik güvenlik açığı” olarak tanımladığı şeyi dikkate alıyor. Google, yeni güvenlik bülteninde bu güncellemelerin yayınlandığını duyurdu. İki Android güvenlik yaması 2020-07-01 ve 2020-07-05’te kullanıma başladı. Bu güncellemeler aynı zamanda zorlu güvenlik açıklarını da çözer.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bültene göre, güncellemelerden biri Android ve Google hizmetlerindeki güvenlik açıklarıyla ilgileniyor. Ancak diğeri Broadcom, MediaTek ve Qualcomm bileşenlerinin onarımını gerçekleştirir. Google, bu güncellemenin oldukça ciddi güvenlik açıklarını onardığını söylüyor. Akıllı telefon üreticilerinin de bu güncellemeyi akıllı telefonları için yayınlayacağını umuyor. Yine de, bu güncellemeyi aldığınız için şanslıysanız, lütfen hemen yükleyin. Google’ın güncellemeyle ilgili açıklaması kısmen okundu

“Bu sorunların en önemlisi, Sistem bileşenindeki kritik bir güvenlik açığıdır. Bu güvenlik açığı, özel hazırlanmış bir dosya kullanan uzaktaki bir saldırganın ayrıcalıklı bir işlem bağlamında rasgele kod yürütmesine olanak sağlayabilir. Önem derecesi değerlendirmesi, güvenlik açığından yararlanmanın etkilenen bir cihaz üzerinde sahip olabileceği etkiye dayanmaktadır; platform ve hizmet azaltma işlemlerinin geliştirme amacıyla kapatıldığı veya başarılı bir şekilde atlandığı varsayılır “.

Google OTA dosyaları kaynak bağlantısında mevcuttur

Güvenlik açıklarından biri, yerel kötü amaçlı uygulamaların ek izinler almak için kullanıcı etkileşimi gereksinimlerini atlamasına olanak tanır. Bu, kullanıcıların erişim izinlerini belirlemesine gerek olmadığı ve kötü amaçlı uygulamaların telefonunuza derinlemesine erişebileceği anlamına gelir. Bu muhtemelen duyurudaki en ciddi güvenlik açığıdır. Ancak, varsa güncellemeyi yükleyerek düzelttiğiniz sürece endişelenmenize gerek yoktur. Başka bir medya çerçevesi güvenlik açığı, uzaktaki saldırganların ayrıcalıklı bir işlemde rastgele kod yürütmek için belirli bir dosyayı kullanmasına olanak tanır.

Pixel cihazlarınız için bu güvenlik açıklarını hemen düzeltmek için OTA dosyaları arıyorsanız, bunları Android kaynak bağlantısı üzerinden düzeltebilirsiniz. Bileşen düzeltmeleri arasında Qualcomm bileşenleri en çok etkilenenlerdir. Saf Android kullanıyorsanız, şu anda bu güncellemeyi alıyor olmalısınız. Bununla birlikte, diğer sistemlerin güncellemeyi kullanıcılar için yayınlaması biraz zaman alabilir. Bu nedenle, cihazınızda bu güncelleme yoksa lütfen sabırlı olun. OEM’inizin önemli olduğunu düşünmesi durumunda muhtemelen önümüzdeki haftalarda ulaşacaktır.

.

androidAndroid güvenlik açıklarıgoogleGoogle'ın yeni android güncellemesi