Google, Android 11’in son beta sürümünü yayınladı


Android 11’in kararlı sürümü çok yakında piyasaya sürülecek. Daha doğrusu söylentilere göre 5. nesil Pixel akıllı telefon ile ortak bir sunumumuz olacak. Bu, bu yıl Ekim için planlanıyor. Firmware’i ideal hale getirmenin gerekli olduğunun farkına varan Google, kalan tüm iddiaları toplamak ve tüm sorunları çözmek için Android 11’in son, üçüncü beta sürümünü yayınlamaya karar verdi.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Birçok testçiye göre, Android 11, bellenimin ikinci beta sürümünde zaten istenen kararlılık seviyesine ulaştı. Dolayısıyla, yeni sürümdeki değişikliklerin çoğu çeşitli düzeltmeler ve optimizasyonlardır. Bir Google sözcüsünün belirttiği gibi, “Bu beta, geliştiricilerin Android 11’e hazırlanırken uygulamalarına son dokunuşları yapmalarına yardımcı olmaya odaklanmıştır. Buna, resmi API 30 SDK ve Android Studio oluşturma araçları dahildir”.

Bunun istisnası, COVID -19’un yayılmasını izlemek için oluşturulmuş ortak bir Google ve Apple hizmeti – Exposure Notification – geliştirmek için bazı API güncellemeleridir. Kullanıcılar artık cihaz konum seçeneklerini etkinleştirmeden bu hizmeti kullanabilecek.

Aksi takdirde üçüncü “beta” da sürpriz olmaz. Beta testinin çok uzun bir süredir devam ettiği ve birkaç farklı aşamanın geçtiği göz önüne alındığında. Temel olarak Google, geliştiricilerin uygulamalarının epeyce değişiklik içeren yeni bir sürüme hazır olduğundan emin olmalarını ister.

Android 11’in R ile başlayan dahili bir pasta adı var

Google, uzun süredir Android’in yeni sürümlerine “tatlı” isimleri verme geleneğini sürdürüyor. Bu, bir zamanlar “turta”, “şekerleme”, “Oreo” ve “KitKat” ın tadını öğrenmeyi mümkün kıldı. Ayrıca Google, her yıl merkezin girişine yeşil bir robot heykelciği yerleştirmeyi de bir kural haline getirdi. Her seferinde elinde yeni bir tatlı verildi veya tatlı şeklinde tasvir edildi.

Ancak onuncu versiyonun ortaya çıkmasıyla, şirket bu uygulamayı bırakmaya karar verdi. Başlıktaki işletim sistemi sürümünün numarasını belirterek kendini sınırlama.

Doğru, ortaya çıktığı gibi, Google’ın kendisi “tatlı” isimlerini reddetmedi. Geniş bir kitleye seslendirilmiyorlar ancak şirket içinde aktif olarak kullanılmaya devam ediyorlar. Bu açıklama Google’ın başkan yardımcısı ve Android projesi başkanı Dave Burke tarafından yapıldı. Ona göre, geliştiricilerin tatlılardan sonra kod adlarını kullanmaları daha uygun.

Bu nedenle, Android 10’un kod adı Quince Tart ve Android 11 – Red Velvet Cake (“Red Velvet” pastası) idi. Doğru, sadece işletim sisteminin seri numarasını aramaktan ziyade uzun bir adı veya büyük harflerden oluşan bir kısaltmayı telaffuz etmenin kolaylığının ne olduğunu anlamak çok zordur.

Her durumda, Google’a kredi vermeliyiz. Kendi geleneklerini onurlandırmaya ve işletim sisteminin yeni sürümlerini tatlı isimleriyle adlandırmaya devam ediyor.

.

Android 11Android 11 beta 3Android 11 beta 3 güncellemesiAndroid 11 beta sürümüAndroid 11 final betaAndroid 11 güncellemesiAndroid 11 üçüncü beta