Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı satmak zorunda kalabilir

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı satmak zorunda kalabilir, Mobil Destek

Facebook, önceden satın aldığı WhatsApp ve Instagram platformlarını satmak zorunda kalabilir. Bir şey varsa, böyle bir iddia ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından açılan bir davada yer alıyor ve neredeyse tüm eyaletler sosyal medya devine karşı. Davacılara göre, Facebook’un stratejik kazanımları rekabet kurallarını ihlal ediyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz. Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.

“Yaklaşık on yıldır Facebook, hakimiyetini ve tekel gücünü daha küçük rakiplerini ezmek ve rekabeti bastırmak için kullandı; New York Başsavcısı Letitia James 46 eyaletten oluşan koalisyon adına, tüm masrafları sıradan kullanıcıların pahasına, ”dedi.

Facebook’un 2012’de Instagram’ı satın almasının 2012’de 1 milyar dolar, 2014’te WhatsApp’ı 19 milyar dolarlık bir anlaşmada olduğunu hatırlayın.

FTC’nin her iki anlaşmayı da aynı anda onayladığı düşünüldüğünde, işlemler muhtemelen yıllarca sürebilir.

Facebook’un baş avukatı Jennifer Newstead davaları zaten “revizyonist tarih” olarak nitelendirdi; ve “başarılı şirketleri” cezalandıracak hiçbir antitröst yasası olmadığını söyledi. Ona göre WhatsApp ve Instagram, Facebook kendi uygulamalarının geliştirilmesine milyarlarca dolar yatırım yaptıktan sonra başarılı oldu.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı satmak zorunda kalabilir, Mobil Destek

Apple, Facebook’u gizliliği görmezden geldiği ve kullanıcı bilgileriyle nakit paraya çevirdiği için eleştiriyor

Rekabet sorunlarını tartıştığımızda, Apple, Facebook, Google ve diğerleri bir şekilde suçludur. Ancak, Apple’ın Facebook’u gizliliği göz ardı ettiği için eleştirmesi ilginç. Apple, App Store’daki politikaları nedeniyle uzun süredir mahkemede. Öyleyse, bu “çaydanlığın tencereye siyah demesi” durumu mu? ya da belki “bir günahkârın başka bir günahkarı farklı şekilde günah işlediği için eleştirmesi” vakası. Raporlara göre, Apple neden yeni bir gizlilik özelliğini uygulamayı geciktirdiğini yanıtladığında, Facebook’u ve diğer İnternet devlerini hedefli reklamlar yayınladıkları için eleştirdi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı satmak zorunda kalabilir, Mobil Destek

Electronic Frontier Foundation ve Human Rights Watch gibi insan hakları ve gizlilik kuruluşlarına yazılı yanıtlarda; Apple, Facebook’un reklamcılık ve kullanıcı takibi konusundaki uygulamalarını eleştirdi:

“Aksine, Facebook ve diğer şirketlerin hedefleme yöntemleri çok farklı. Yalnızca kullanıcı segmentasyonuna izin vermekle kalmaz, aynı zamanda hedeflenen reklamları yayınlamak için çevrimiçi tarama etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı verileri kullanırlar. Facebook yöneticileri, amaçlarının olabildiğince çok birinci taraf ve üçüncü taraf ürün verisi toplamak olduğunu açıkça belirtmişlerdir; kullanıcıların detaylı portrelerini çizmek ve ticarileştirmek için. Kullanıcıların gizliliğini görmezden gelme şeklindeki bu davranış, ürünlerini daha fazla kapsayacak şekilde genişlemeye devam ediyor ”.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı satmak zorunda kalabilir, Mobil Destek

Mektupta Apple, reklamcılık amacıyla kullanıcıları izlemeden önce uygulamaların kullanıcılardan açık izin almasını gerektiren bir iPhone özelliğini uygulamadaki gecikmeyi savundu. Bu özellik, iOS 14 işletim sisteminin bir parçası olarak Eylül ayında kullanıma sunuldu. Ancak 2021’in başlarına kadar tüm uygulamalar için zorunlu olmayacak. Daha önce Facebook dahil birçok geliştirici bu değişikliğin işlerine zarar vereceğini söylemişti.

.

FacebookFacebook davalarıFacebook rekabeti ihlal ediyorFacebook şirketiinstagramNaber