Dünyanın İlk 6G Test Uydusu “Elektronik Üniversitesi” Başarıyla Başlatıldı


6 Kasım saat 11: 19’da, Long March 6 taşıyıcı roketi Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezinde fırlatıldı ve 13 uyduyu önceden belirlenmiş yörüngeye başarıyla gönderdi. Bu 13 uydu arasında bir tane var – “Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi”. Bu dünyanın ilk 6G test uydusu.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Dünyanın İlk 6G Uydusu

‘Elektronik Bilim ve Teknoloji Uydusu Üniversitesi’ (diğer adıyla ‘Tianyan 05 Uydusu’), Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology Co., Ltd., University of Electronic Science and Technology of China ve Beijing Weinaxingkong Technology Co., Ltd.’den geliyor. Temel amacı, zemini uzaktan algılayarak gözlemlemektir. Odaklandığı alanlar kentsel inşaat, tarım ve ormancılıkta afet izleme ve benzer hizmetlere ihtiyaç duyan diğer endüstrilerdir. Aynı zamanda terahertz haberleşme yüklerini test edecektir.

Ayrıca şunu okuyun: Akıllı Telefonlar 6G Çağında Değiştirilmeyecek – Vivo

“Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” uydusu 70 kilogram ağırlığındadır ve bir terahertz uydu iletişim yükü taşır. Bir alıcı-verici bağlantısı kuracak ve uydu platformunda terahertz yük testleri gerçekleştirecek. Bu aynı zamanda uzay uygulama senaryolarında terahertz iletişimi için küresel bir platform haline gelecektir.

6G uydu

Terahertz İletişimi ve Avantajları

Terahertz iletişimi, bol spektrum kaynakları, yüksek aktarım hızı ve iletişim algısının kolay entegrasyonu avantajlarına sahiptir. Karasal ve uzay iletişimi alanında önemli uygulama olanaklarına sahiptir. Anahtar teknolojilerinden biridir dünyadaki altıncı nesil mobil iletişim (6G).

Profesör Xu Yangsheng, dünyanın ilk 6G test uydusu olduğunu söyledi. Uzay uygulama senaryosunda terahertz iletişiminin ilk teknik doğrulamasıdır. Çin’in havacılık alanında terahertz uzay iletişim teknolojisinin keşfinde bir dönüm noktasıdır.

“Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” uydusu, terahertz frekans bandının ve terahertz iletişim sisteminin temel bileşenlerinde teknik araştırmayı tamamladı. Bu, özellikle uzay yükünün son derece katı kısıtlamaları için geçerlidir. Ve minyatürleştirme ve düşük güç tüketimi gibi teknik sorunları çözmüştür.

.

6G6G uydu