Bu yeni Android dağıtım verileridir: parçalanma hala gerçek


Google, rakipler tarafından popüler mobil işletim sistemine saldırmak için yıllardır kullanılan Android dağıtım verilerini uzun süredir gizlemeye başladı. Android’in piyasadaki parçalanması, Google için sürekli şakaların bir nedenidir. Hem müşteriler hem de rakipler, Android’in bu alandaki dezavantajını vurgulamak için bunu kullanmaya istekli.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Yıllar boyunca Google, sürüm dağıtımının verilerini sürekli olarak güncellemiştir. Esas olarak programcılar için bir araç olmasına rağmen, bu bilgilere herkes erişebiliyordu. Bu rakamların arkasındaki temel fikir, geliştiricilere, belirli bir işletim sistemi sürümünü seçerek hangi kitleye ulaşacaklarını bildirmektir.

Ne yazık ki, sonraki her sürümde Android’in başa çıkamadığı büyüyen bir sorun vardı. Yeni sürümler inanılmaz derecede yavaş büyüdü ve eski, modası geçmiş sürümlerle ilişkili, azaltmak istemeyen büyük bölümler var.

Bu yeni Android dağıtım verileridir: parçalanma hala gerçek

Ekim 2018’den itibaren bir şeyler olmaya başladı, bu tarihten önce Google, dağıtımın kullanımına ilişkin verileri aylık aralıklarla güncelledi. Bu, 26 Ekim 2018’de değişti çünkü o andan itibaren neredeyse yarım yıldır Google, Android’in parçalanma sorununu nasıl ele aldığını göstermeyi bıraktı.

I / O 2019’a kadar bir sonraki güncellemeyi beklemek zorunda kaldık. Sadece orada, bireysel Android dağıtımlarının payına ilişkin veriler gün ışığına çıktı. Ve neye benziyor? Sorun hala devam ediyor.

Neyse ki veriler artık bir sır değil. Google bunu karşılayamaz. Sonuçta, programcıların belirli bir sürümün uygulamalarını doğru bir şekilde tasarlamak için hangi pazar payına sahip olduğunu bilmeleri gerekir. Bunlara erişim nispeten basittir ancak istek gerektirir. Android uygulamaları oluşturmak için geliştirme ortamı olan Android Studio’yu indirmeli ve yeni bir proje oluşturmalısınız. Orada, bir sürüm seçerken, Android’in her bir bağımsız sürümünün bölümü hakkında doğru bilgiler alıyoruz.

İşte yıllık sürümlere odaklanarak basitleştirilmiş bir liste:

  • 4.0 “Dondurmalı Sandviç”% 0,2
  • 4.1 – 4.2 – 4.3 “Jelly Bean”% 1,7
  • 4.4 “KitKat”% 4
  • 5 “Lolipop”% 9,2
  • 6 “Hatmi”% 11,2
  • 7 “Nuga”% 12.9
  • 8 “Oreo”% 21,3
  • 9 “Pasta”% 31,3
  • 10% 8,2

Zaten Android 11’den ve ne gibi yeni, harika işlevlerin tanıtılacağından bahsediyoruz, ancak en son sürüm (Android 10)% 10 pazar payını geçmedi.

Öyleyse, her yıl yeni bir sayı almanın amacı nedir? Müşterilerin yalnızca küçük bir bölümü en son sürümden yararlanabilir. Güncelleme konusunda çok yavaş olan üreticiler de var. Google’ın bu sorunu çözmek için yapması gereken çok şey var.

.

androidAndroid 10Android dağıtımıgoogle