Bu kritik güvenlik açığı, Android cihazların içeriğinin gözetlenmesine olanak tanır


Norveçli bir güvenlik araştırma ekibi olan Promon, çok sayıda Android cihazda bulunan yeni bir kritik güvenlik açığı keşfetti. Bir milyardan fazla Android akıllı telefon tehlikede.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı uygulamaları diğer normal uygulamalar gibi görünmesini sağlar. Bu, kullanıcının tehlikeli ayrıcalıklar ve çeşitli önemli bilgiler vermesi için izlenmesini sağlar.

CVE-2020-0096 numaralı güvenlik açığına StrandHogg 2.0 denir. Geçen yılın sonunda, aynı ekip StrandHogg’un orijinal güvenlik açığını keşfetti. Yeni StrandHogg 2.0, bilgisayar korsanlarının daha karmaşık saldırılar yapmasına olanak tanır.

Bu kritik güvenlik açığı, Android cihazların içeriğinin gözetlenmesine olanak tanır

Promon uzmanları geçen yıl, StrandHogg’un bilgisayar korsanları tarafından banka bilgilerini ve diğer giriş şifrelerini çalmanın yanı sıra kullanıcı aktivitesini izlemek için zaten kullanıldığını söyledi.

StrandHogg 2.0’ın, işletim sisteminin en son sürümü olan Android 10 hariç tüm Android cihazlarda mevcut olduğu belirtiliyor.

Sırf karşılaştırma için Google, sitesinde dünyadaki en az iki milyar Android kullanıcısı olduğunu bildiriyor. Geçen yıl Mayıs ayında Google, dünya çapında yaklaşık 2,5 milyar Android cihazının aktif olduğunu duyurdu. Nisan 2020 itibarıyla, kullanıcıların yalnızca% 16’sının Android 10’u kurduğu göz önüne alındığında, en az bir milyar cihazın risk altında olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Android 11

Ayrı bir haberde, Google daha önce herkesi Android 11 Beta çevrimiçi sürüm şovunu izlemeye davet eden bir tanıtım videosu yayınladı. Genellikle yeni Android sistemlerinin beta sürümünü Google I / O konferansında yayınlarlar. Ancak bu yıl, koronavirüs salgını nedeniyle biraz farklı. Google I / O 2020 iptal edildi, bu nedenle Android 11 beta sürümü için tek seçenek çevrimiçi bir konferanstır. Bu konferans 3 Haziran’da yapılacak.

Google, herkese bu konferansı evden izlemelerini tavsiye etti. Etkinlik, çeşitli resmi etkinliklerin haberlerini ve güncellemelerini içerecektir. Google ayrıca Android 11 sürüm programını da güncelledi. Yeni program, Android 11’in 3 Beta sürümünden geçeceğini gösteriyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında beta sürümü olacak. Resmi kararlı sürüm Ekim ayı civarında çıkacak.

Google ayrıca Android 11 Developer Preview 4’ü yayınladı. Bu önizleme sürümü herhangi bir yeni özellik içermiyor, yalnızca bazı artan kararlılık ve performans güncellemeleri içeriyor. Güncelleme, önceki yapılarda bulunmayan yalnızca bir ana özellik ekler. Aşağıda, bu sürümün getirdiği önemli değişiklikleri kontrol edebilirsiniz.

.

androidAndroid güvenlik açığıAndroid hatasıgoogleHackerlarStrandHogg 2.0