Avustralya, Google ve Facebook’u haberler için ödeme yapmaya zorlayacak


Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg, Avustralya’nın Canberra kentinde düzenlenen bir parti toplantısında, “Haber Medyası Pazarlık Yasası” nın yarın Parlamentoya gönderileceğini duyurdu. En son fatura, Google ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin platformlarında kullanılan haber içeriği için ödeme yapmasına izin veren ilk girişim. Ancak teknoloji şirketleri, artık Avustralya haber içeriğini kullanmayacaklarını söyleyerek buna şiddetle karşı çıktılar. Bununla birlikte, içerik hala ücretsiz ise (yani teknoloji şirketleri içeriği para ödemeden kullanabiliyorsa), içerik oluşturuculara ödeme yapması gereken medya şirketleri para kaybedecek.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Google ve Facebook

“Dünya Avustralya’da olup bitenlere dikkat ediyor”… Friedenberg tasarıyı sunarken dedi. Friedenberg’e göre, YouTube ve Instagram şu anda tasarının kapsamı dışında. Yeni fatura başlangıçta Google Arama ve Facebook’un NewsFeed için geçerli olacaktır. Gelecekte, diğer dijital platformların eşit olmayan pazarlık gücüne neden olacağını kanıtlayacak yeterli kanıt varsa, bu platform hizmetleri de yeni yasa tasarısının kapsamına dahil edilebilir.

Friedenberg, “Hazine Bakanı olarak hangi hizmetlerin faturaya tabi olacağını belirleme hakkım var… Google Arama ve Facebook’un NewsFeed’i faturaya tabi olacak. Bu iki hizmeti seçmenin temeli, platform ile medya arasındaki eşit olmayan pazarlık ilişkisidir. Bu seçimi yaparken Avustralya Tüketici Konseyi, Maliye Bakanlığı ve diğer kurumların önerilerini de dinledim… ”

Google ve Facebook, Avustralya’dan gelen haberleri kullanmayı bırakabilir

Haber içeriğini kullanmak için diğer platformların medya şirketlerine ne kadar ödeme yapması gerektiği net değil. Ayrıca hükümet bu konuya henüz müdahale etmedi. Yeni yasa tasarısı yalnızca fiyat müzakereleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturuyor. Ancak, medya şirketlerinin hala fiyatları nasıl pazarlık edeceklerini keşfetmeleri gerekiyor.

“Haber Medyası Pazarlık Yasası” nın resmi geçişi için hala Senato’da oylama yapılması gerekiyor. Ayrıca Facebook ve Google, bu haber içeriğini kullanmamaya yine de karar verebilir. Avustralya’da ödeme yapmayı kabul ederlerse, diğer bölgelerin ödeme talep etmesi uzun sürmez. Google ve Facebook, kabul etmeleri halinde büyük olasılıkla ABD ve Avrupa’da benzer durumlarla karşılaşacak.

Yasa haline gelmeden önce bu tasarının hâlâ aşılması gereken birçok engel var. Hiç şüphe yok ki Facebook ve Google, işlerini etkileyeceği için süreci boşa çıkarmaya çalışacak.

.

FacebookFacebook AvustralyagoogleGoogle AvustralyaGoogle ve Facebook