Aptoide hacklendi: 20 milyon kullanıcının çevrimiçi olarak paylaşılan şifreleri


Hacker forumlarından birinde, bir kullanıcı Aptoide uygulamasının 20 milyon kullanıcısının verilerini içeren bir yayın yayınladı. Yayının yazarına göre, yayınlanan veriler, bu ayın başlarında gerçekleştirilen bir bilgisayar korsanlığı operasyonu sonucunda elde edilen 39 milyon kaydı içeren daha büyük bir veritabanının yalnızca bir parçası.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Aptoide, Google Play Store’a benzer alternatif bir Android uygulama mağazasıdır. Aptoide’nin resmi web sitesine göre, Portekiz uygulama mağazasının kitlesi dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcı.

Aptoide hacklendi: 20 milyon kullanıcının çevrimiçi olarak paylaşılan şifreleri

ZDNet web sitesine göre kayıtlar, 21 Temmuz 2016 ile 28 Ocak 2018 tarihleri ​​arasında Aptoide uygulama mağazasına kaydolan veya bu mağazayı kullanan kullanıcılar hakkında bilgi içerir. Veriler, kullanıcının e-posta adresini, şifre karmasını ve gerçek adını içerir. Kayıt tarihi, doğum tarihi, cihaz ve IP kayıt adresi ile ilgili bilgilere ek olarak.

Diğer ayrıntılar ayrıca hesap durumu, kayıt jetonları, geliştirici jetonları gibi teknik bilgileri içerir. Hesabın süper yönetici ayrıcalıklarına sahip olup olmadığına ek olarak.

Bir PostgreSQL dışa aktarma dosyası olan sızdırılan veriler hala indirilebilir. ZDNet, yorum yapmak ve sızan verileri şirkete bildirmek için Aptoide ile iletişime geçti. Ancak Aptoide temsilcileri bu durum hakkında henüz yorum yapmadı.

Aptoide daha önce mağazada korsanlığa odaklanan uygulamalar yayınlamakla suçlanmıştı. On milyonlarca hesabın sızdırılmasına neden olan bu güvenlik ihlalini belki de kolaylaştıracak bir şey.

Kullanıcılar bu mağazayı diğer uygulamalar gibi Android cihazlara yükler. Ancak birçok kullanıcı, Protect adlı Google Play güvenlik hizmetiyle uygulamanın otomatik olarak silindiğini bildirdi. Bunun nedeni, Google tarafından hiçbir zaman onaylanmayan bir şey olmasına rağmen, kullanıcıların güvenliği için bir risk faktörü olmasıdır. Her durumda, bunun gibi alternatif mağazaları kullanmaya çalışırken her zaman dikkatli olunmalıdır. Tamamen yasaldırlar, ancak normalde resmi mağazalar kadar güvenli değildirler.

.

Android uygulamalarıAptoideAptoide mağazasıAptoide saldırıya uğradıAptoide uygulama mağazası