Apple, iPhone 13’te Samsung’un periskop kamerasını kullanacak


İPhone 12’nin piyasaya sürülmesinden sadece haftalar sonra, Apple’ın yeni nesil akıllı telefonlarının raporları birbiri ardına su yüzüne çıkmaya başladı. DigiTimes’a göre Apple, iPhone 13’ün optik yakınlaştırma performansını iyileştirmeye çalışırken Güney Koreli şirketlerle periskop kameralar konusunda ortak olmak istiyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Kaynak, Güney Koreli dev Samsung’un Apple’ın kilit ortağı olması gerektiğini iddia ediyor. Şirket daha önce amiral gemisi akıllı telefonlarında periskop kameralar kullanmıştı, örneğin Samsung Galaxy S20 Ultra, gerçek kullanım için kullanılamaz olduğu ortaya çıkan 100x yakınlaştırma uyguladı. Piyasada Huawei P40 Pro, Vivo X50 Pro +, OPPO Find X2 Pro, Huawei Mate40 Pro vb. Dahil olmak üzere benzer kameralara sahip epeyce telefon var.

Apple, iPhone 13’te Samsung’un periskop kamerasını kullanacak

iPhone 13

Daha önce Güney Koreli devin Corephotonics şirketini satın aldığı biliniyordu; Akıllı telefonlar için bir ölçeklendirme teknolojisi geliştirmiştir. Bundan önce, bir İsrailli şirket Samsung ve Apple’a telefoto yakınlaştırma teknolojisinin patent ihlali nedeniyle dava açmıştı. Artık şirketin sahibi Samsung, yani patentler ona ait. Uzmanlar, artık Apple’ın Samsung ile işbirliği yapmak zorunda kalacağına inanıyor.

Ancak şu ana kadar Apple ve Samsung’un iPhone 13 için uygun bileşenleri tedarik etmek için bir anlaşma imzaladıklarına dair herhangi bir rapor yok.

Güncelleme: Kaynaklar, yaklaşık 10x optik yakınlaştırma olabileceğini ekliyor.

DxOMark: iPhone 12 Pro Max, Apple’ın en iyi kameralı telefonu oldu

Bu model, geniş açılı kamera sensörü, optik yakınlaştırma özellikleri ve optik sabitleme açısından küçük kardeşinden farklıdır. Ve tüm bu iyileştirmeler karşılığını verdi: iPhone 12 Pro Max toplam 130 puan kazandı ve iPhone 12 Pro’yu dördüncü sıradan çıkardı. Kötü haber şu ki, en pahalı ve modern iPhone bile hala Huawei ve Xiaomi amiral gemileriyle rekabet edemiyor. Ve bu, derecelendirmenin üçüncü satırında yer alan Huawei P40 Pro’nun yakında altı aya (duyuru anından değil, satışların başladığı andan itibaren) vuracağı gerçeğine rağmen. Ve Xiaomi Mi 10 Ultra, ilk sırada yer alan yeni Mate 40 Pro’nun aksine hiç de bir yenilik değil.

İPhone 12 Pro Max fotoğraf çekerek 138 puan kazandı; Yakınlaştırma yetenekleri için 68 puan; ve video çekmek için 113 puan. Karşılaştırma için, iPhone 12 Pro’nun aynı disiplinlerdeki sonuçları: 135, 66 ve 112 puan.

iPhone 12 Pro Max

Kaynaktaki bağlantıda detaylı bir DxOMark raporu bulunabilir, sadece iPhone 12 Pro Max kameranın artıları ve eksileri hakkında konuşacağız. İlki, hızlı ve doğru otomatik odaklama, doğru pozlama, iyi aydınlatmada yüksek ayrıntı, videoda geniş dinamik aralık, video çekerken etkili sabitleme sistemi içerir. Dezavantajları da vardır: fotoğraf çekerken sınırlı dinamik aralık, özellikle düşük ışık koşullarında fotoğraflarda parazit, HDR ile çekim yaparken doğal olmayan renkler, fotoğraf çekerken çeşitli kusurlar, video çekerken pozlama dengesizliği, videoda yapaylıklar.

Genel olarak bu açıklamaya göre iPhone 12 Pro Max en iyi kameralı cep telefonu gibi görünmüyor. Bununla birlikte, DxOMark, cihazın her açıdan öncekinden daha iyi hale geldiğini belirtiyor. Görünüşe göre, bu yüzden incelemenin başlığında buna “büyük ve güzel” deniyordu. Kamera sensörü daha büyük, fotoğraflar daha güzel. Ama yine de uğraşılması gereken bir şey var.

Artıları

 • Hızlı ve doğru otomatik odaklama
 • Doğru pozlama
 • İç mekanlarda ve düşük ışıkta hoş sıcak beyaz dengesi
 • İyi ışıkta yüksek ayrıntı
 • Videolarda geniş dinamik aralık
 • Çoğu videoda hoş renk oluşturma ve cilt tonları
 • Gürültü genellikle videolarda iyi kontrol edilir.
 • Video sabitleme etkilidir.

Eksileri

 • Dinamik aralık ortalamadır.
 • Gürültü, özellikle düşük ışıkta fotoğraflarda sıklıkla görülebilir.
 • HDR sahnelerde renkler doğal görünmeyebilir.
 • Fotoğraflarda renk niceleme, gölgelenme, ton kayması ve zil sesi artefaktları
 • Videolarda maruz kalma dengesizlikleri
 • Düşük ışıklı videolarda beyaz dengesi yayınlar
 • Videolarda parlama ve renk niceleme kusurları

.

elmaiPhone 13 ayrıntılarıiPhone 13 sızıntılarıiPhone'lar 13iPhone'lar 13 kameraiPhone'lar 13 periskopSamsung