Apple, Intel işlemciler gibi Qualcomm modemlerinden kurtulacak


Görünüşe göre Apple’ın kendi çiplerine geçme stratejisi birinin düşündüğünden çok daha kapsamlı. İlk başta, herkes şirketin yalnızca Intel işlemcilerinden kurtulacağını ve onları ARM mimarisine dayalı kendi SoC’leriyle değiştireceğini düşünüyordu. Sonra, Apple’ın AMD’nin 3D hızlandırıcıları yerine kendi GPU’yu da hazırladığına dair kanıtlar vardı. Ve işte geliştirme aşamasındaki yeni bir “çip” hakkında haberler. Bu sefer – Apple modemleri.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


İPhone 12 artık 5G bağlantısı sağlamak için 7nm Snapdragon X55 modemi kullanıyor. Bu arada, iPhone 12’nin düşük özerkliği ile suçlanıyor. Daha düşük güç tüketimli 5 nanometre Snapdragon X60 olsaydı telefonların daha uzun süre çalışacağını söylüyorlar. Söylemeliyim ki iddia, özellikle iPhone 12 pillerinin kapasitesi düşünüldüğünde çok garip. Apple’ın Qualcomm modemlerini terk etmeye karar vermesinin nedeni bu mu, yoksa “kendi çiplerine” tam geçiş bir tür küresel plan mı olduğu belli değil. ancak Apple kendi modemi üzerinde çalışmaya başladı.

Sina Technology yayınına göre, Apple’da donanım teknolojisi kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji bunu şirket çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda duyurdu. Henüz daha fazla ayrıntı yok, ancak haber Qualcomm’un hisselerinin düşmesi için yeterliydi. Açıkçası, Apple kendi modemi hazır olur olmaz; anında iPhone’da ve muhtemelen MacBook’ta görünecektir. Qualcomm şu anda Apple’a sağlanan Snapdragon X55’ten çok iyi para kazanıyor; ancak bu gelir akışı gelecekte sona erecek. Tabii yatırımcılar bundan hoşlanmıyor.

iPhone 13

Apple, iPhone 13 alıcılarını kablodan bile mahrum bırakabilir

Kaynağa göre Apple, iPhone 12 kullanıcıları arasında anketler yapmaya başladı. Anket maddelerinden birinde şirket, akıllı telefon sahiplerinin kitte bulunanları ne sıklıkla kullandığıyla ilgileniyor. Bir USB-C Yıldırım kablosu, SIM kart çıkarma aracı ve hatta çıkartmalar. Elbette böyle bir vaka çalışmasında, Apple’ın yaklaşan iPhone 13 paketini daha da boş hale getirme arzusunu sonuçlandırmak kolaydır.

Apple’ın çevrenin temizliği için en parlak savaşçılardan biri olduğu biliniyor. Örneğin, şirketin cihazları geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyor; ve şarj cihazını iPhone 12’den hariç tutma kararı, daha az dijital atık yaratmak için bu “çevreci” düşünceler tarafından belirlendi. Ancak kablo kullanılmıyorsa da çöptür. Her ne kadar kablo açısından, Apple kendi yolunun rehinesi. Çoğu şirket birkaç yıldır evrensel USB-C standardına geçiş yapmış olsa da; Apple, Lightning’i hala tamamen terk edemiyor, dolayısıyla “kablo çöpü” sayısını artırıyor. Eh, belki iPhone 13 ile bu sorun nihayet sona erecek.

Dikkat çeken bir diğer konu ise Face ID ile ilgili. Apple, kullanıcıların bu biyometrik tanımlama sisteminden ne kadar memnun olduğuyla ilgileniyor. Cevabın noktalarından biri de “Touch ID’yi tercih ederim”. Daha önceki söylentiler, iki tanımlama sistemini iPhone 13’e bağladı – hem Face ID hem de Touch ID. Bu sorunun nihai çözümünün – yalnızca Face ID’yi bırakmak ya da her iki seçeneği sunmak – sadece mevcut anket dikkate alınarak yapılması mümkündür.

.

Apple 5G ModemApple kendi modemleriApple modemlerelma 5gElma cipsiiPhone modemlerQualcomm modemler