Android, kişi takibi için hazır: sistem şimdi kullanıma sunuluyor


Apple ve Google, Covid-19’un yayılmasını daha iyi takip etmek için dijital izleme uygulamalarının geliştirilmesine izin vermek için bir API’nin geliştirilmesi üzerinde birlikte çalıştıklarını duyurarak herkesi şaşırttı. Kişi izleme API’si artık kullanılabilir. Exposure Notifications olarak adlandırılan bu kişi izleme API’si artık iOS ve Android işletim sistemlerinde mevcuttur.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Apple ve Google’ın kişi izleme API’si artık kullanılabilir

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bu API, geliştiricilerin veya hükümetlerin dijital kişi izleme gerçekleştirmeye yardımcı olabilecek uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca, Covid-19 testi pozitif olan biriyle temas halinde olan kullanıcıları uyarma imkanı da sunar. Sistem Bluetooth kullanır ve otomatik olarak çalışır. Bu, yakınlarda iki cihaz olduğunda ve işlevsellik aktif olduğunda.

Bu API’nin iOS ve Android’e entegre olması, benimsenmesini çok daha kolay hale getirmelidir. Bununla birlikte, Apple ve Google, bu özelliğin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğinin yalnızca kullanıcının takdirine bağlı kaldığını birden fazla kez hatırlatmıştır. Örneğin, hastalanırsa verilerini göndermek ve paylaşmak için açık yetkisini vermesi gerekecektir. Kullanıcıların mahremiyetini korumak için bir koruma gereklidir. Ne yazık ki, reddetmeye karar verirlerse, sistemin tüm verimliliği etkilenecektir. Gerçek şu ki, iki teknoloji devi bu kriz döneminde mükemmel bir operasyonel çözüm sunuyor. Pandemi sona erdiğinde API’yi uzaktan kaldıracaklar.

Android, kişi takibi için hazır: sistem şimdi kullanıma sunuluyor

Karşılaşma bildirimleri Android 6.0+ Marshmallow ve sonraki sürümlerde mevcuttur. Bu özellik, Google uygulamalarını çalıştıran Android cihazlarda bulunan Google Play Hizmetleri aracılığıyla edinilebilir ve gerekli güncelleme bir hafta içinde kullanıma sunulacaktır. Telefonunuzun ayarlar uygulamasından kontrol etmek için “Google” menüsünü ziyaret edin.

Son zamanlarda Apple, iOS 13.5 güncellemesini yayınladı. Koronavirüs salgını bizi yüz maskesi kullanmaya zorlamaya devam ederken, bazı cihazların, özellikle de Face ID kullananların güncellenmesine ihtiyaç var.

iOS ve iPadOS 13.5 yeni güncellemeleri, yeni bir koronavirüs kişi izleme teknolojisi API’si içerir. Bu özellik, sağlık kuruluşlarının yeni bir koronavirüs izleme uygulamasının geliştirilmesine başlamasının önünü açabilir. Ayrıca iOS ve iPadOS 13.5, Face ID özelliğini optimize eder. Kesinlikle, kullanıcılar yüz maskesi takarken cihazın kilidini açamazlar. Ancak iPhone, bir kullanıcının maske taktığını algıladığında, doğrudan şifre giriş ekranını açacaktır. Bu, parola giriş ekranını etkinleştirmek için sürekli yukarı kaydırma yükünü ortadan kaldırır.

.

Android covid-19Android kişi izlemeİletişim izlemeKarşılaşma bildirimlerikişi izleme API'si